Kāpostu tīteņi jeb “golubci”

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Kāpostu tīteņus daudzas pasaules tautas, ieskaitot latviešus, gatavo un pazīst kā savas tautas iecienītu recepti. Receptēs atšķiras pildījums – tam pievieno gan rīsus, gan dažādus dārzeņus un sēnes, mērces ir gan ar, gan bez tomātu piedevas, ar krējumu vai jogurtu, variējot dažādas garšvielas. Mūsu mājās gatavojam gadu desmitiem iecienīto recepti.

Kāpostu tīteņi prasa laiku un pacietību. Ieguldītais laiks atmaksājas, jo uz plīts atrodams pilns lielais katls ar garšīgu ēdienu, kura būs gana vai nu kuplam ēdāju skaitam, vai ilgam laikam. Cilvēki, kam kāpostu tīteņi garšo, var tos ēst uzsildītus vairākas dienas pēc kārtas ar lielu labpatiku un bez apnikuma.

Mūsu ģimenē šis ēdiens saistās ar vecvecākiem Ellu un Ilju Sondoriem. Interesanti, ka dzimšanas diena bija iegadījusies abiem vienā dienā – 2. augustā. Tā kā viņu trīs dēlu ģimenes nāca ciemos ar mazbērniem un mazmazbērniem, bija vajadzīgs kāds cienasta ēdiens pamatīgos daudzumos, lai pietiktu visiem. Augustā kāpostgalvas jau bija pietiekami sabriedušas, lapas tām – lielas un daudz, tā dzimšanas dienas galdā šis ēdiens kļuva par tradīciju daudzu gadu garumā. Nu jau vecvecāki ir aizsaulē, bet, kad pienāk augusts un kādā no mūsu ģimenes virtuvēm burbuļo liels grāpis ar tīteņiem, mēs vienmēr atceramies par viņiem un šo jauko tradīciju.

Ja gadās, ka laika maz, bet ļoti gribas tīteņus, var ātri uzmeistarot slinko variantu (sk. nākamo recepti).

Versiju par to, kā kāpostu tīteņu recepte atceļojusi uz Latviju, lasiet stāstā no mūsu grāmatas.

Sastāvdaļas

  •  1 vidēji liela kāpostgalva (tik liela, lai to var ievietot jūsu lielākajā katlā un pārliet ar ūdeni)
  • 700 g jauktas maltās liellopu un cūkgaļas
  • 2 olas
  • 1 vidējs sīpols
  • burciņa tomātu mērces (0,5–0,8 l vai pēc garšas)
  • eļļa cepšanai
  • 200 ml saldā vai skābā krējuma
  • 1 ēdamkarote ķimeņu sēklu
  • 4 ēdamkarotes kviešu miltu (2 karotes gaļas pildījumam un 2 karotes mērcei)
  • 1 ēdamkarote kartupeļu miltu
  • pāris šķēļu baltmaizes (var būt sakaltusi vai rīvmaize)
  • sāls, malti melnie pipari

Soļi

Solis 1

Kāpostam noņem virsējās lapas, ja tās ir bojātas, un ar asu, garu nazi apgriež apkārt kacenam. Kacenu izņem ārā.

Solis 2

Kāpostu liek lielā katlā ar kacena caurumu uz leju, pārlej ar vārošu ūdeni, uzliek katlam vāku un uzvāra.

Solis 3

Kad kāposts pavārījies minūtes piecas, apgriež to ar kacena caurumu uz augšu un, turpinot vārīt uz maza karstuma, uzmanīgi ar dakšiņu atdala pa lapai. Lapas liek uz šķīvja kaudzē. Kāposta buljonu atstāj tīteņu vārīšanai.

Solis 4

Kad lapas padzisušas, ar nazīti nogriež biezo dzīslu pie lapas pamatnes. Zinu, ka ir vēl otrs paņēmiens, kā sagatavo lapu tīšanai – cieto dzīslas daļu izklapē ar gaļas āmuriņu. Svarīgi, lai lapa būtu elastīga un labi locītos, bet paliktu pēc iespējas vesela, bez caurumiem.

Solis 5

Sīpolu nomizo un smalki sagriež. Baltmaizes šķēles aplej ar ūdeni un izmērcē.

Solis 6

Bļodā liek malto gaļu, izmērcēto maizi, kam nospiests liekais ūdens, sīpolus, olas, kviešu un kartupeļu miltus, ķimenes, krietnu šķipsnu sāls un maltu melno piparu.

Solis 7

Samīca viendabīgā masā.

Solis 8

Veido tīteņus. Uz kāposta lapas pie tuvākās malas liek gaļas pildījuma piku, veido garenu formu.

Solis 9

Pārliek lapas priekšējo malu.

Solis 10

Pārliek lapas labo malu.

Solis 11

Pārliek lapas kreiso malu.

Solis 12

Pildījumu sāk tīt lapā.

Solis 13

Satin līdz galam un liek traukā ar vaļējo malu uz leju.

Solis 14

Tā satin visus tīteņus. Lapas, kas par mazu tīteņa veidošanai, var sagriezt gabalos un pievienot katlā, kur vārīsies tīteņi.

Solis 15

Uz karstas pannas nelielā eļļas daudzumā tīteņus apcep brūnus no abām pusēm.

Solis 16

Apceptos tīteņus liek katlā kāposta buljonā.

Solis 17

Starp kārtām pievieno tomātu mērci. Kad visi tīteņi apcepti un salikti katlā, ja nepieciešams, pievieno ūdeni tā, lai tie ir pārsegti, un vāra uz lēna karstuma aptuveni stundu.

Solis 18

Krūzītē pāris karotes miltu atšķaida ar aukstu ūdeni un ietumē mērci.

Solis 19

Mērcei var pievienot krējumu, sāli un piparus pēc garšas.

Solis 20

Var mērces gatavošanu pabeigt, kad tīteņi izņemti no katla, bet var to darīt tāpat, uzmanīgi ar karoti pamaisot un iecilājot mērci starp tīteņiem.

Solis 21

Tīteņus pārliek lielā bļodā.

Solis 22

Pasniedz karstus, pārlietus ar mērci.

Solis 23

Garšīgi ar vārītiem kartupeļiem vai kartupeļu biezeni.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Griķu kotletes

Griķu kotletes

Kad februāris iegriežas uz beigu pusi, tuvojas laiks, kurā daudzviet pasaulē cilvēki ievēro gavēni. Parasti tās ir četrdesmit dienas pirms kristiešu Lieldienām. Gavēni ievēro arī daudzi, kuri nav tādā vai citādā kristīgā konfesijā, bet pirms pavasara vienkārši jūt vajadzību attīrīt organismu no ziemā uzkrātiem sārņiem. Tāpēc līdz Lieldienām publicēsim veģetāru ēdienu receptes.

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas ir rudens un ziemas ēdiens, kuru daudzās Eiropas valstīs kopš seniem laikiem tradicionāli pasniedza Ziemassvētku galdā. Par desu izgudrotāju, kura iedomājās lopu zarnas piepildīt ar gaļas, garšvielu un garšsakņu maisījumu, šādi pilnībā izmantojot visu, ko nokautais lopiņš spēj dot, nav nekādu drošu ziņu.

Mūsu sadarbības partneri