Ķirbju risoto

Vistas filejas kabatiņas

Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

8/12/2023

Ķirbju risoto garšo pat tiem, kuriem ķirbis nav pirmā izvēle. Šis ēdiens ir vienlaikus maigs un sātīgs, ļoti skaistā, saulainā krāsā. Ir divi varianti: sliņķu vai gardēžu. To pirmo var pagatavot ātrāk, izmantojot veikala buljona kubiņus. Ja laika pietiek, iesaku gatavot otro, nesteidzīgi, ar rūpību un mīlestību piestrādājot pie niansēm, un buljonu vārot pašam. Risoto pat iesācējiem izdosies ar garantiju. Vienīgais, kā to var salaist grīstē – ja vāra uz gāzes plīts un pamanās piededzināt. Bet par visu pēc kārtas.

Par ķirbi. Der ikvienas šķirnes ķirbis, bet man risoto vislabāk garšo ar tautā tā saukto cepamo ķirbi jeb Učiki Kuri. Patīk arī riekstu un sviesta ķirbis. Ķirbi vispirms cepu cepeškrāsnī. Visi ķirbji ir cieti, un man bail sagriezties, mēģinot to mizot un svaigu griezt mazos gabaliņos. Cepamajam ķirbim cepeškrāsnī mīkstas kļūst arī miziņas, to vairs nemaz nevajag mizot. Ir mazāk atkritumu, un mizās ir daudz veselībai noderīgu vielu. Sviesta un riekstu ķirbim pēc cepšanas var viegli atdalīt pavisam plānu, caurspīdīgu ārējo miziņu, tā nonāk kā plēvīte. Tālāk jau lielos gabalus ļoti viegli sadalīt mazos kubiņos.

Par rīsiem. Risoto labāk gtavot no apaļgraudu rīsiem. Daži ražotāji tos sauc par Arborio rīsiem, citi par Milch Reis (piena rīsi vācu val.). No gargraudu rīsiem tie atšķiras ar to, ka izvārīti ir krēmīgi un tumīgi, piemēroti arī putrai, pudiņiem un saldajiem ēdieniem, bet nederēs ēdieniem, kur rīsus vēlamies irdenus.

Svarīgi sausus rīsus vispirms apcept kopā ar sīpoliem un ķiplokiem, labām taukvielām – karoti gardas eļļas pēc tavas izvēles vai piciņu sviesta. Tad pārliet ar glāzi baltvīna un ļaut tam novārīties, un tikai tad seko meditatīvais buljona pievienošanas laiks, kad lej kausiņu pēc kausiņa, un maisot vēro, kā tas lēni iesūcas rīsu graudos. Tā kā rīsu šķidruma uzsūkšanas spējas no reizes uz reizi atšķiras, nevienā risoto receptē nebūs stingri minēta šķidruma attiecība pret rīsiem. Vārot risoto, to var mazliet atšķaidīt ar ūdeni, ja ir par biezu. Beigās risoto jābūt ar tādu mazliet krēmīgu mērcīti. Noteikti labāk krēmīgāks nekā pārāk sauss.

Par garšvielām. Šeit ir pilna iespēja izvēlēties no sava mīļākā garšvielu klāsta. Sāls, melnie pipari, lauru lapa, mazliet timiāna lapiņu. Ja tev tīk rozmarīns vai salvija – izmēģini!

Ķirbju risoto

Par vīnu. Var pievienot ikvienu sausu baltvīnu. Esmu gatavojusi arī ar rozā vīnu. Sarkanvīns sabojā krāsu. Ja tas vienalga un cita vīna nav, var izmēģināt. Ja vīna mājās nav, var piespiest mazliet citronu sulas un pierīvēt miziņu.

Par sieru. Klasiski šim ēdienam piederas labas kvalitātes cietā tipa siers. To var sarīvēt vai sagriezt caurspīdīgās šķēlītēs. Jo siers ilgāk noturēts un cietāks, jo labāk. Man pie risoto ļoti patīk pievienot kādu no kausētajiem sieriem vai karoti maiga krēmsiera, bet to daru, pabeidzot vārīšanu. Pēc garšas un patikas klāt var ēst apceptus vistas vai cūkgaļas gabaliņus, kādu zivtiņu vai jūras veltes. Mums šoreiz bija garneles. Bet arī pats par sevi šis ēdiens ir gana sātīgs.

Pēdējais akcents. Vēl tikai krietns pušķis svaigu pētersīļa lapiņu, un tad jau viss ir gatavs. Baudiet karstu!

Recepte veltīta Agnesei Rutkovskai-Östling

Ķirbju risoto

Sastāvdaļas

Dārzeņu buljonam

  • Puravi (der gan baltā, gan zaļā daļa)
  • Burkāns
  • Pastinaka sakne pēc izvēles
  • Sīpols
  • Dažas ķiploku daiviņas
  • Selerijas saknes gabals
  • Daži seleriju kāti
  • Timiāna zariņš vai lapiņas, svaigi vai kaltēti
  • Divas lauru lapas
  • 10 melnie un smaržīgie graudu pipari

Pēc novārīšanas jābūt aptuveni 1 litram buljona

(var lietot buljona kubiņus no veikala, pagatavojot pēc instrukcijas 1 l buljona)

Risoto

  • 800 g mazs cepamais ķirbis (vai citas šķirnes), gataviem gabaliņiem jābūt aptuveni 300-400 g
  • 200-250 g apaļgraudu rīsu
  • 1 glāze (150-200 ml) sausa baltvīna
  • 1 vidēji liels sīpols
  • 2 ķiploku daiviņas
  • Nedaudz eļļas vai sviesta cepšanai
  • Šķipsna sāls
  • Malti melnie pipari (labāk tikko malti)
  • Šķipsna timiāna lapiņu
  • Dažas ēdamkarotes kausētā vai svaigā siera (Dzintars vai kāds no krēmsieriem)
  • 50 g cietā siera
  • Pušķītis pētersīļu zaļumu
  • Klāt pēc vēlēšanās apcepti vistas vai cūkgaļas gabaliņi. Vai daži ceptas zivs gabaliņi. Vai jūras veltes. Bet nav obligāti. 

Soļi

Solis 1

Dārzeņu buljons. Saknes un dārzeņus nomizo un sagriež, visu kopā liek lielākā katlā, uzvāra un lēni vāra, lai visas garšas labi sadraudzējas. Pievieno šķipsnu sāls. Ja nav laika vārīt buljonu, var izmantot veikalā nopērkamos buljona kubiņus: rīkojas pēc instrukcijas uz iepakojuma, lai pagatavotu 1 litru buljona.

Solis 2

Ķirbi sagriež lielos gabalos, iztīra sēklotni, ierīvē ar sāli un nedaudz taukvielu. Ķirbja gabalus liek uz cepešplāts un cep uz 180 C grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī aptuveni 20-30 minūtes, līdz gabali mīksti. Mazliet atdzesē, (ja ķirbim ir plāna, caurspīdīga miziņas plēve, to noņem), lielās ķirbja šķēles sagriež mazos gabaliņos.

Solis 3

Noplūc un sasmalcina pētersīļa lapiņas.

Solis 4

Nomizo un sasmalcina sīpolu un divas ķiploku daiviņas. Lielākā katlā izkausē piciņu sviesta vai uzsilda pāris karotes labas eļļas un maigi apcep sīpolus un ķiplokus, līdz tie kļūst caurspīdīgi. Nevajadzētu pieļaut, ka tie kļūst brūni. Pieber rīsus un maisot izkarsē dažas minūtes.

Solis 5

Katlā pie rīsiem, sīpoliem un ķiplokiem pielej vīnu, pievieno garšvielas un pavāra dažas minūtes.

Solis 6

Pa to laiku nokāš buljonu, ko pēc tam pa kausiņam pievieno rīsiem un apmaisot karsē, vērojot, kā rīsi uzsūc šķidrumu. Turpina šo procesu uz mazākā plīts karstuma režīma, līdz rīsi mīksti un viss buljons izlietots. Iespējams, buljons mazliet paliks pāri. Ja viss buljons izlietots, bet rīsi vēl šķiet par cietu, var pieliet mazliet ūdens.

Solis 7

Pašās beigās iejauc ķirbja gabaliņus, sakapātās pētersīļa lapiņas, iejauc kausēto vai svaigo sieru un pagaršo sāli. Risoto jābūt krēmīgam. To brīdi, kad rīsi šķiet pietiekami mīksti, bet ne pārvārīti, vārītājs var izvēlēties pats. Klasiskās receptēs minēts, ka rīsa grauda viducītim jābūt vēl mazliet stingram. Mūsmājās visiem labāk patīk pavisam mīksti rīsi. Un patīk, ja ķirbja gabaliņi sašķīst mērcē.

Solis 8

Risoto pasniedz nekavējoties, karstu, pārkaisītu ar rīvētu vai caurspīdīgi plānās šķēlītēs saēvelētu cieto sieru. Pēc vēlēšanās klāt var ēst arī ceptus vistas vai cūkgaļas gabaliņus. Vai ceptus zivs gabaliņus. Vai jūras veltes.

Ja tev ir >18, klāt labi piederas glāze auksta baltvīna. Labu apetīti!

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Vistas filejas kabatiņas

Vistas filejas kabatiņas

Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Griķu kotletes

Griķu kotletes

Kad februāris iegriežas uz beigu pusi, tuvojas laiks, kurā daudzviet pasaulē cilvēki ievēro gavēni. Parasti tās ir četrdesmit dienas pirms kristiešu Lieldienām. Gavēni ievēro arī daudzi, kuri nav tādā vai citādā kristīgā konfesijā, bet pirms pavasara vienkārši jūt vajadzību attīrīt organismu no ziemā uzkrātiem sārņiem. Tāpēc līdz Lieldienām publicēsim veģetāru ēdienu receptes.

Mūsu sadarbības partneri