Par mums

Savā ikdienas darbā esmu dizaina grafiķe, ar “lietišķo” un mākslas akadēmijā apgūtām zināšanām, kas lieti noder, veidojot stilu ēdienu fotogrāfijām šeit un pasūtījuma darbos.

Man ļoti patīk gatavot. Savas pirmās tortes cepu padsmit gadu vecumā, labi, ka ģimenei nebija iebildumu apēst visus izmēģinājuma variantus, ticot, ka kādu dienu viss izdosies uz to labāko. Receptes pie manis atnākušas dažādi. Liela daļa ir mantotas no mammas, vecmāmiņas un citiem radiem. Gadu gaitā sakrājies ļoti daudz pavārgrāmatu, klāt nākuši brīnišķīgie interneta resursi. Es nekad neatvēršu savu restorānu, kā daudzi manas virtuves viesi to vēlējušies, bet ar savu pieredzi es varu dalīties citā veidā – apkopojot receptes, stāstus un atmiņas, un daloties ar to visu mūsu mājas lapā.

Sandra Ošiņa

Valdis Ošiņš

Ikdienas darbā esmu fotogrāfs. Samērā daudz nākas fotografēt klientiem dažādus pasākumus un notikumus, bet pašam tuvākās tēmas ir daba un cilvēki savā ikdienas vidē. Un ēdieni. Jo modeļi parasti ir garšīgi.

Virtuves darbos nejaucos, bet esmu ļoti atbalstošs. Strādāju ar fotoaparātu. Lai attēls izdotos, liela nozīme ir gaismai. Kaut ar kontrolētu studijas apgaismojumu strādāt ir vieglāk, ja vien iespējams, attēliem cenšos izmantot dabīgo gaismu. Vēl bez fotografēšanas ikdienā strādāju mūsu dibinātajā mācību centrā “Digital Guru”, kur palīdzu interesentiem apgūt fotogrāfijas pamatus un attēlu apstrādi.

\

Mūsu mērķi

Vēlamies apkopot receptes ēdieniem, kas latviešiem ļauj justies kā mājās šeit vai jebkurā citā vietā pasaulē. Lai viņi var pagatavot ēdienu, pie kāda pieraduši savu vecāku mājās. Sākot darbu pie projekta “Garšīgā Latvija”, iesaistījām draugus un radus, tad tālāk viņu draugus un radus. Tā pamazām esam iepazinuši daudz ģimeņu, tradīciju un ēdienu. Gadās, ikdienā pietiekami nenovērtējam saimnieču darbu. Viņas ik dienas rosās pa virtuvi, un šķiet, ka tā būs vienmēr. Bet laiks ir nepielūdzams, tāpēc savas ģimenes iemīļotākos ēdienus būtu vērts laikus izzināt niansēs, pierakstīt, nofotografēt, kā tie gatavojami, jo tie ir kā gadiem slīpēti dārgakmeņi.

R

Mūsu darbi

Gadu garumā sadarbojamies ar lauku tūrisma asociāciju “Lauku ceļotājs”, kuri dara svētīgu darbu latvisko tradīciju kopšanā un daudzināšanā, atvedot uz Latviju daudz tūristu. Drukāti un digitāli materiāli par Latvijas virtuvi izstrādāti Berlīnes Zaļajai nedēļai, Riga Food, izdoti pārrobežu projektos latviešu, angļu, krievu, somu, igauņu, vācu un japāņu valodās. Meklējam Livonijas garšu kopā ar Vidzemes plānošanas reģionu. Sadarbojamies ar “Zaubes savvaļas kulināro festivālu”. Kopā ar Latvijas Medijiem esam izdevuši grāmatu “Eiropas vēsture latviešu virtuvē” un tematisko avīzi “Latvijas novadu tradicionālie ēdieni”. Vairākus gadus sadarbojāmies ar žurnālu “Pie Galda!”. Esam piedalījušies Latvijas Radio raidījumos “Kā labāk dzīvot” un “Ģimenes studija”. Mūsu gatavotie materiāli bijuši publicēti Latvijas Institūta izdevumos, Annas Burdas izdotajā žurnālā “Lisa Kochen&Backen”, “Mūsmājas”, “Ievas Māja”, “Latvijas Avīze”, “Praktiskais Latvietis”, “Mājas Viesis”, portālā “Delfi”, Latvijas Nacionālajā enciklopēdijā u. c.

Godu saimnieces

Ļoti priecājamies, ja mums izdodas ciemoties pie godu saimniecēm, kuras Latvijā iet mazumā. Īpaši tām, kurām ir daudz zināšanu par tradīcijām, rituāliem, modes ēdieniem, atmiņas par radu, draugu un kolēģu ballēm, kāzām un bērēm. Interesanti salīdzināt tradīcijas Latvijas novados: kad vāra godu buljonu, kurā novadā tam liek klāt profitroļus, kurā – frikadeles, kurā – nūdeliņus vai klimpiņas, bet kur klāt pasniedz pīrādziņus. Kuros svētkos pasniedz kūku ar vīnu. Kad labāk cept torti, bet kad – kliņģeri. Un vēl, un vēl…

Mūsu ētikas kodekss

Viss saturs šajā mājas lapā ir oriģināli radīts. Raksti veidoti godīgi un saskaņoti ar aprakstītajiem un attēlotajiem cilvēkiem. Ja izmantoti citāti, ir pievienotas atsauces un saites. Visi materiāli ir radīti, ievērojot cieņu pret ikvienu cilvēku, tautību, dzimumu un rasi.

Materiālos, kuri tapuši sadarbībā ar reklāmdevēju, ir norādīts reklāmdevējs un teksts “Paldies par sadarbību ieraksta tapšanā”.

Mājas lapā nav pieļauti citus cilvēkus, viņu uzskatus un vērtības aizskaroši un pazemojoši komentāri.

Lasītāji

Tāpat silti novērtējam vēstules un komentārus mājas lapā no tuvām un tālām zemēm. Cilvēki, kuri vairākus gadu desmitus nodzīvojuši citviet pasaulē, joprojām atceras Rīgas smalkmaizītes un kūkas, taujā pēc to receptēm: kādam interesē kūka Astorija, kāds atceras bezē cepumus uz smilšu mīklas pamatnes, kāds vēlas atrast groziņkūku recepti, kas nu jau ir publicēta. Visvairāk atmiņu raisa speķa pīrādziņi – palasiet komentārus pie receptes, tie ir līdz asarām aizkustinoši. Rakstiet, mēs iespēju robežās nododam jūsu vārdus  un domas recepšu autoriem. Rakstiet arī tad, ja jūs atceraties kādu agrāk baudītu ēdienu, bet nevarat atrast tā recepti. Varam mēģināt to atrast kopīgi.

Par amata meistarību

Reizēm savās zināšanās ar mums dalās profesionāli pavāri vai konditori. Mēs respektējam, ja viņi nevēlas atklāt savus amata noslēpumus līdz pēdējam sīkumam. Mēs augsti novērtējam to, ko viņi pastāsta, un reizēm publicējam receptes bez precīza apraksta. Gadās, šīs receptes ir sarežģītas, laikietilpīgas vai pieprasa ilgstošu prasmju izkopšanu. Mājas lapas lietotāji, iepazīstot procesu detaļās, novērtē, kāpēc viens vai otrs ēdiens maksā tik, cik tas maksā, un labprāt pasūta meistaram viņa izlolotos gardumus. Lai meistariem laba veselība!

Maizes brālība

Vesela sevišķa pasaule pieder maizes cepējiem. Tajā ir daudz maģijas un rituālu, pašam vien izzināmu nianšu ar savu garu un smaržu. Ja mums būtu tāda iespēja, mēs veidotu “Maizes brālību”, vietu, kur vecie, pieredzējušie maizes cepēji nodotu savas prasmes un pieredzi jaunajiem. Tur varētu dalīties ar maizes ieraugu, kas ir dzīvs, kopjams un mīlējams kā ģimenes loceklis. Interese par to, kā pašam mājās izcept maizi, ir pastāvīga un pieaugoša.

Sadarbība

Ēdiens un stils

Cilvēks vispirms ēd ar acīm. Lai fotogrāfijas izdotos skaistas, laika gaitā ir izveidojusies kolekcija ar dažāda stila traukiem un galda piederumiem, galdautiem un salvetēm. Sezonā iesaldējam dažādas ogas un citus dārza labumus, kas reizēm nepieciešami foto sesijās citos gadalaikos. Tāpat kolekcionējam foto attēlus ar neparastākām Latvijas dabas veltēm – korintēm, sausseržu ogām, lācenēm, vēdzelēm, lučiem, zušiem un daudz ko citu. Piedāvājam to visu izmantot arī mūsu sadarbības partneriem.

Pētījumi

No muzeju, grāmatu un arhīvu rakstu dzīlēm meklējam interesantas receptes un aprakstus par dažādiem vēsturiskiem periodiem latviešu virtuvē. Konsultējamies ar vēsturniekiem un saimniecēm. Meklējam ietekmes no citu tautu virtuves tradīcijām. Reizēm to darām arī pēc pasūtījuma.

l

Teksti

Kā visiem zināms, iesākumā bija vārds. Lai cik skaistas būtu fotogrāfijas, neiztikt bez aprakstiem. Pēc pasūtījuma piedāvājam rakstus par receptēm, ēdienu vēsturi, novadu tradīcijām, saimniecēm, produktiem – garākus vai īsākus. Nopietnus vai jautrus. Ar ticējumiem un tautas dziesmām. Arī tulkotus citās valodās.

Fotoattēli

Liela loma attēlu kvalitātē ir foto tehnikai – kamerām, objektīviem, atstarotājiem, foto gaismām un citām lietām. Tomēr ne mazāk svarīga ir arī fotogrāfa pieredze un prasmes gan fotografējot, gan apstrādājot attēlus. Vajadzības gadījumā varam veidot vairākas fotogrāfu un stilistu komandas.

Mūsu recepšu ceļi pasaulē

Dažādas receptes ir izmēģinājuši gatavot citās valstīs. Google tulkotājs, acīmredzot, spēj savus pienākumus veikt pietiekami labi, lai ar tā palīdzību arī citu tautību cilvēki spētu pagatavot latviešu ēdienus. Šeit daži piemēri.

Tējas maize Austrālijā (autore recepti pārveidojusi cilvēkiem ar glutēna nepanesību)

Magoņmaizītes Austrālijā (autore recepti pārveidojusi cilvēkiem ar glutēna nepanesību)

Skābeņu zupa Itālijā

Slinkie tīteņi Itālijā

Ābolkūka ar mannu Itālijā

Frikadeļu zupa angļu-rumāņu ģimenes blogā

Ķimeņmaizītes Kanādā

Mūsu biezpiena tortes recepte, kuru pārpublicējusi “Selga”, ir uzstādījusi dalīšanās rekordu Facebook lapā (gandrīz 5000 reižu).

 

Par autortiesībām

Šeit publicētais saturs (teksts un attēli) ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Par šo materiālu pilnīgu vai daļēju izmantošanu pārpublicēšanai lūgums sazināties ar "Garšīgā Latvija" veidotājiem. Par attēlu izmantošanas tiesībām variet jautāt arī AKKA/LAA.

Par datu aizsardzību

Sadaļā Par privātumu variet lasīt detalizētāku aprakstu par to, kā tiek izmantoti Jūsu lietotāja dati.

 

Projekta atbalstam

Respektējot jūsu lietošanas ērtības, mēs nepārdodam reklāmas vietas mūsu mājas lapā, tādēļ aicinām atbalstīt šī un citu mūsu projektu attīstību, ziedojot mūsu sadarbības partnerim – Izglītības un kultūras atbalsta biedrībai Balta