Kāpostu tīteņi jeb golubci ar malto gaļu un rīsiem

Ievads

Gatavo Ruta Barkāne

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Ruta Barkāne pa ziemu dzīvo Rīgā, bet, kolīdz nokūst sniegs un sākas dārzu sezona, pārceļas uz savu dzimtas māju Limbažu pusē. Kopā ar meitu ģimenēm kopj un poš latviskā garā gan māju, gan puķu un sakņu dārzu, gan klēti. Viena no meitām ir mūzikas pedagoģe un kordiriģente, otra – māksliniece. Redzot, kā Ruta saliek puķes vāzē, kādās krāsās ada skaistus adījumus, ir skaidrs, ka smalkā krāsu izjūta meitai – māksliniecei iedzimusi tieši no Rutas.

Šogad pie Rutas fotografējām uzstādījumu nākamā gada sienas kalendāram “Puķes no mammas dārza”. Viņa skatījās un teica, ka tur trūkst viņas zilo asteru. Tur mums nebija, ko iebilst.

Īpaši krāšņi Rutas mājās tiek svinēti Jāņi – ar dziesmām un visu paaudžu (šogad jau 4 paaudžu!) jāņubērniem tautas tērpos, katrs ir mīļi gaidīts un uzņemts. No Jāņiem līdz Jāņiem klētī glabājas puķu vainagi, visa gada garumā šai telpā radot īpašu noskaņu, Jāņu naktī divpadsmitos pērnos vainagus sadedzina ugunskurā. Pusnakts tradīcija ir arī pašceptās zemeņu tortes baudīšana. Turpinās līgošana, saule tiek sagaidīta ar dziesmām, un saules gada ritums var sākties no jauna.

Kad vasara sliecas uz otru pusi un laukos sabriest kāpostgalvas, Ruta savai saimei gatavo kāpostu tīteņus jeb golubcus. Mazdēliem garšojot pikantāki, viņu dēļ nežēlojot piparus, savukārt meita Inga piedevām izvēlas ēst nevis kartupeļus, bet burkānus, kuri vārījušies mērcē.

No mūsu iepriekš publicētās kāpostu tīteņu receptes Rutas gatavotie atšķiras ar to, ka gaļas pildījumam pievieno vārītus rīsus, savukārt mērcei pievieno burkānus, tomātus, paprikas gabalus, pētersīļus un saldo krējumu. Katru reizi mērce nedaudz atšķiroties pēc tā, vai tomāti labāk saauguši, vai burkāni. Tāpēc ēdiens neapnīk.

Sastāvdaļas

 • 1 vidēji liela kāpostgalva (tik liela, lai to var ievietot jūsu lielākajā katlā un pārliet ar ūdeni)
 • 1 kg jauktas maltās liellopu un cūkgaļas
 • 1 paciņa (125 g) rīsu
 • 1 liels sīpols
 • 3–4 ķiploka daiviņas
 • daži burkāni, tomāti, paprikas pākstis
  burciņa tomātu mērces (0,5–0,8 l pēc garšas)
 • eļļa cepšanai
 • 100 ml saldā krējuma
 • zaļumi pēc garšas – timiāns, pētersīļi
  sāls, malti melnie pipari

Soļi

Solis 1

Kāpostam noņem virsējās lapas, ja tās ir bojātas, un ar asu, garu nazi apgriež apkārt kacenam. Kacenu izņem ārā.

Solis 2

Kāpostu liek lielā katlā ar kacena caurumu uz leju, pārlej ar vārošu ūdeni, liek vāku un uzvāra. Maliņā pieliek rīsu paciņu un vāra tik ilgi, cik norādīts instrukcijā, tad izņem no katla un atdzesē.

Solis 3

Nomizo burkānus, lielākos sagriež gareniskos gabalos. Sagatavo saknes mērcei – tomātiem izgriež kāta daļu, paprikas pākstīm – sēklotnes.

Solis 4

Kad kāposts pavārījies minūtes piecas, apgriež to ar kacena caurumu uz augšu un, turpinot vārīt uz maza karstuma, uzmanīgi ar dakšiņu atdala pa lapai. Lapas liek uz šķīvja kaudzē. Kāposta buljonu atstāj tīteņu vārīšanai.

Solis 5

Sīpolu nomizo un smalki sagriež. Ķiploku nomizo un sasmalcina.

Solis 6

Kad lapas padzisušas, ar nazīti nogriež biezo dzīslu pie lapas pamatnes. Var arī cieto dzīslas daļu izklapēt ar gaļas āmuriņu. Svarīgi, lai lapa būtu elastīga un labi locītos, bet paliktu pēc iespējas vesela, bez caurumiem.

Solis 7

Bļodā liek malto gaļu, pievieno izvārītos un atdzesētos rīsus, sīpolus, ķiplokus, krietnu šķipsnu sāls un maltu melno piparu. Samīca viendabīgā masā.

Solis 8

Veido tīteņus. Uz kāposta lapas pie tuvākās malas liek gaļas pildījuma piku, veido garenu formu. Pārliek lapas priekšējo malu. Pārliek lapas labo malu. Pārliek lapas kreiso malu. Pildījumu sāk tīt lapā. Satin līdz galam un liek traukā ar vaļējo malu uz leju.

Solis 9

Tā satin visus tīteņus. Lapas, kas par mazu tīteņa veidošanai, var sagriezt gabalos un pievienot katlā, kur vārīsies tīteņi.

Solis 10

Uz karstas pannas nelielā eļļas daudzumā tīteņus apcep brūnus no abām pusēm.

Solis 11

Apceptos tīteņus liek katlā kāposta buljonā.

Solis 12

Starp kārtām pievieno tomātu mērci, saknes un zaļumus – pētersīļus, svaigu vai kaltētu timiānu. Kad visi tīteņi apcepti un salikti katlā, ja nepieciešams, pievieno ūdeni tā, lai tie ir pārsegti, un vāra uz lēna karstuma aptuveni stundu.

Solis 13

Krūzītē pāris karotes miltu atšķaida ar aukstu ūdeni un ietumē mērci, pievieno saldu krējumu, sāli un piparus pēc garšas.

Solis 14

Var mērces gatavošanu pabeigt, kad tīteņi izņemti no katla, bet var to darīt tāpat, uzmanīgi ar karoti pamaisot un iecilājot mērci starp tīteņiem.

Solis 15

Pārliek bļodā.

Solis 16

Pasniedz karstus, pārlietus ar mērci.
Ēd ar vārītiem vai vārītiem un apceptiem kartupeļiem vai kartupeļu biezeni.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Koča. Grūbu biezputra

Koča. Grūbu biezputra

10. oktobrī atzīmē Starptautisko putras dienu. Tam par godu dalīsimies ar kočas recepti. Šo gardo miežu grūbu putru mums gatavoja Edīte Krastiņa, saimniece no Rūjienas puses. Un gatavoja to īstā maizes krāsnī.

Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Ja man būtu restorāns, es šo recepti iekļautu pastāvīgajā ēdienkartē, tik laba tā ir. Iedvesmu smēlos veģetāro ēdienu pavārgrāmatā “Green Kitchen at Home: Quick and Healthy Vegetarian Food for Every Day” (David Frenkiel, Luise Vindahl, 2017) publicētā receptē “Beet bourguignon”.

Mārtiņdienas pīle pīlē

Mārtiņdienas pīle pīlē

Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.

Mūsu sadarbības partneri