Skābu kāpostu zupa

Gaspačo. Tomātu aukstā zupa

Gaspačo tomātu aukstā zupa plašāk pazīstama kā spāņu virtuves ēdiens (Gazpacho). Ļoti atveldzējoša karstā laikā, viegli pagatavojama, īpaši, ja visas sastāvdaļas sablendē. Bez dārzeņiem tajā tradicionāli pievieno olīveļļu un kviešu maizi, etiķi, garšvielas un zaļumus, var iemest šķīvī pāris ledus gabaliņus.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Šī nu ir viena patiešām latviska zupa, ar ko tik jauki iesākt rudeni, izturēt ziemu un sagaidīt pavasari. Ļoti vienkārša, izcili garšīga un arī veselīga. Tā kā mūsu ģimenē nav veģetāriešu, neesam mēģinājuši, bet pieļauju, ka arī bez gaļas šī zupa ir ļoti laba.

Vislabāk, ja kāposti pašu skābēti (kā to paveikt, lasi šeit). Ja tādu nav, var labi izlīdzēties ar zemnieku tirdziņos nopērkamajiem. Tirgotājam jāvaicā tieši zupas kāposti. Tie, kas paredzēti svaigai ēšanai, ir saldāki. Mani allaž dara uzmanīgu ļoti balti tirgū nopērkami kāposti, jo tas norāda uz iespējamu etiķa pievienošanu, kas šajā gadījumā nu nekādi nav vajadzīgs. Esmu par to tirgū aprunājusies – tirgotāji saka, ka dabīgā veidā skābētos kāpostus ar ķimenēm nepērkot, jo tie esot tumšāki un cilvēkiem tik labi nepatīkot tieši izskata dēļ. Ja man jāizvēlas, tad labāk paņemu lielveikala plauktā tumšākus, bet bez etiķa piedevas.

Gaļu var izvēlēties pēc apstākļiem un rocības – der gan klasisks cūkgaļas gabaliņš ar kauliņu, gan ribiņas vai zupas izlases, gan stilbiņš. Mēs parasti vārām ar svaigu gaļu, bet zinu, ka šo zupu mēdz vārīt arī ar žāvējumu.

Tā kā skābā vidē kartupeļus nevar izvārīt mīkstus, tos gatavo atsevišķi un ēd klāt. Te nu ir iespējas visādām variācijām – var uzvārīt kartupeļus mundierī, tas ir visvienkāršāk. Otrā dienā šos mundiera kartupeļus var sacept uz pannas, sagrieztus gabaliņos. Svētdienās, kad visi mājās un sēžas pie pusdienu galda kopā, var atļauties kartupeļus sacept cepeškrāsnī, nomizotus, uz pusēm vai četrām daļām sagrieztus, ierīvētus ar sāli un eļļu. Šādi tie jāēd tūlīt, tikko no krāsns izvilkti. Atdzisuši tie zaudē labo garšu, un to nevar atgūt ar sildīšanu.

Toties zupu gan var sildīt, tā arvien tikai kļūst gardāka. No veciem laikiem ir teiciens, ka kāposti, uzsildīti septīto reizi, pārvēršas par gaļu. Mūsu ģimenē pie šīs zupas nevienam negaršo skābs krējums, bet zinu, ka ir cilvēki, kuri krējumu liek klāt ikkatram ēdienam, arī skābiem kāpostiem. Kam garšo svaigi sīpoli, var smalki sagriezt un pievienot krietnu sauju zupā tieši pirms ēšanas. Kam sīpoli negaršo, var pievienot lociņus. Būsim stipri un veseli līdz pat pavasarim.

Sastāvdaļas

 • cūkgaļa – stilbiņš, ribiņas vai cits gabals, apmēram 1 kg
 • pāris sauju miežu putraimu (var arī grūbas vai auzu pārslas pēc izvēles)
 • 1,5 kg skābu kāpostu
 • nomizots un sarīvēts burkāns pēc izvēles
 • ķimeņu sēklas (ja tās jau ir liktas pie skābēšanas, mazāk, ja nav, tad vairāk)
 • sāls
 • 2 lauru lapas
 • pipari pēc garšas

Pasniegšanai

 • atsevišķi vārīti vai cepti kartupeļi
 • svaigs sīpols vai zaļie sīpolloki
 • ja kādam garšo, var pievienot skābo krējumu

Soļi

Solis 1

Gaļu liek lielā katlā, aplej ar ūdeni, uzvāra, noputo.

Solis 2

Pievieno putraimus, ķimenes, garšvielas (ja pievieno rīvētu burkānu, to arī šajā brīdī liek klāt) un kāpostus ar visu sulu. Ja kāposti ļoti skābi, sulu var nospiest un kāpostus pirms vārīšanas noskalot. Pievieno ūdeni, lai būtu pāris pirkstu tiesa virs kāpostiem. Vāra gandrīz gatavus. Laiks var atšķirties no vienas līdz trīs stundām – ja kāposti skābēti vecā mēnesī, tie izvārās ātrāk.

Solis 3

Kad kāposti un gaļa mīksti, gaļu izņem un sagriež gabaliņos. Pievieno atpakaļ zupā, vajadzības gadījumā papildina ūdeni un vēlreiz uzvāra. Pagaršo sāli, piparus, pabeidz veidot garšu. Pasniedz karstu kopā ar atsevišķi pagatavotiem kartupeļiem.

Solis 4

Gatavo kartupeļus – uzvāra ar miziņu vai uzcep (ar  vai bez mizas, uz pannas šķēlītēs vai cepeškrāsnī cep, grieztus uz pusēm vai četrās daļās, ierīvētus ar sāli un eļļu). 

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Gaspačo. Tomātu aukstā zupa

Gaspačo. Tomātu aukstā zupa

Gaspačo tomātu aukstā zupa plašāk pazīstama kā spāņu virtuves ēdiens (Gazpacho). Ļoti atveldzējoša karstā laikā, viegli pagatavojama, īpaši, ja visas sastāvdaļas sablendē. Bez dārzeņiem tajā tradicionāli pievieno olīveļļu un kviešu maizi, etiķi, garšvielas un zaļumus, var iemest šķīvī pāris ledus gabaliņus.

Cepeša zupa

Cepeša zupa

Cepeša zupu vārām, ja no iepriekšējās dienas palicis pāri cepetis. Receptes pamatu veido sastāvs, kādu to atceros no bērnības, kad zupu vārīja vecmāmiņa. Tolaik to sauca par zemnieku zupu, ja gatavoja no cepeša atlikuma, vai par nabagu zupu, ja vārīja no tā sauktajām “zupas izlasēm”.

Cukīni zupa ar muskatziedu

Cukīni zupa ar muskatziedu

Cukīni zupa ar muskatziedu ir ļoti maiga un aromātiska. Kad pagājušajā vasarā pēc senas pavārgrāmatas gatavojām receptes Zaubes savvaļas kulinārajam festivālam, starp sastāvdaļām bija minēts “mušatenblūm”, latviski – muskatzieds.

Mūsu sadarbības partneri