Ceturtdiena, 18 maijs, 2017 - Gatavo ,
Foto: Valdis Ošiņš Pierakstīja: Sandra Ošiņa

Cepti lāčpurni jeb murķeļi

 

Lāčpurni, murķeļi

Murkeli_VO_4250014 Murkeli_VO_4250027 Murkeli_VO_4250041 Murkeli_VO_4250058_1 Murkeli_VO_4270100

Lāčpurni jeb murķeļi ir pavasara sēnes, atrodamas lapu koku mežos vai parkos. Paldies Norai, kura mums uzdāvināja šo sezonālo delikatesi.

Par šīm izcilajām sēnēm klīst mīti un leģendas. Diemžēl tās bieži jauc ar bisītēm, kuras uzskata par indīgām un tādēļ jānovāra vairākos ūdeņos (uzmanīties vajag tieši vārīšanas laikā, jo toksiskās vielas izdalās no tvaikiem, kas paceļas no katla, tos nedrīkst ieelpot).

Lāčpurnus var ēst apceptus, iepriekš vārīt nevajag, tieši otrādi. Pēc pārāk ilgas karsēšanas sēnes kļūs sīkstas. Pareizi pagatavotiem lāčpurniem ir interesanta struktūra, garša ir bagātīga un patīkama. Sava garša, kas nelīdzinās citu sēņu garšai.

Kā droši atšķirt vienas sēnes no otrām? Lāčpurniem ir izteikts ģeometrisks šūnu raksts cepurītes daļā, un vidū tās ir tukšas. Savukārt bisītes izskatās pēc neregulāri samīcītiem brūniem pikučiem. Tādēļ viegli atcerēties – labāk ņemt harmoniskām un regulārām šūnām klātās sēnes, ne deformēti saņurcītās, bezveidīgās pikas.

Lāčpurnus lasa un gatavo gan angļu, gan vācu, gan franču valodā runājošās tautas. Internetā var atrast daždažādas receptes, kur sēnes ar nosaukumu “morel” (angļu, franču val.), “Morchel” (vācu val.) tiek slavētas kā restorānu delikateses, no tām gatavo zupas, mērces, uzkodas, tās pilda, cep un vāra. Pasniedz ar otru sezonas gardumu sparģeļiem. Vai ar ceptu lasi. Vai arī kā piedevu pastai un gaļas ēdieniem.

 

Pievienojam dažas saites iedvesmai no franču virtuves: lāčpurnu ravioli (http://mimithorisson.com/2016/05/10/the-right-thing-to-do/), BOUCHÉE À LA REINE (http://mimithorisson.com/2012/05/08/bouchee-a-la-reine/) un kastaņu pankūkas ar lāčpurniem (http://mimithorisson.com/2012/12/30/heres-to-the-days-ahead/).

Galvenais, lai tavā ceļā patrāpās šī dabas dāvana, un pie rokas ir nazītis un grozs.

Klāt šoreiz gatavojām artupeļu biezeni (recepti var atrast šeit) un pavasara zaļumu un nezāļu salātus.

Pie Noras un Imanta mēs nogaršojām lāčpurnu mērci ar grūbām un nātru pesto. Bija pavasarīgi, sātīgi un svaigi. Paldies, kā vienmēr, par jaukā kompānijā pavadīto vakaru.

Sastāvdaļas

500 g lāčpurnu jeb murķeļu

1 sīpols

2 daiviņas ķiploka

Glāze baltvīna vai portvīna

200 ml salda krējuma

Sviests cepšanai

Sāls, malti melnie pipari

Salātiem

1 svaigs gurķis

Pa saujai mazu skābeņu, spinātu, salātu, jauno pieneņu un gārsu lapu

Pēc vēlēšanās dilles, pētersīļi, lociņi

Citrona vai laima sula

Eļļa

Šķipsna sāls un cukura

Nātru pesto

Bļodiņa jauno nātru lapiņu (kad noplaucēsi, tās vairs nedzels)

1 daiviņa ķiploka

100 ml augu eļļas

Mazliet citronu sulas

Gabaliņš cietā siera

Šķipsna sāls un cukura

Darba gaita

1. Sēnēm ar saru otu notīra smiltis, iztīra tās arī no šūnām cepurīšu malās.

2. Lāčpurnus horizontāli pārgriež uz pusēm.

3. Notīra sīpolus un ķiplokus, smalki sagriež.

4. Uz pannas karstā sviestā 2 minūtes apcep sēnes, tad liek klāt sīpolus un ķiplokus, maisot pacep vēl 2 minūtes. Tad pielej vīnu, pēc maza brīža krējumu un pavāra vēl dažas minūtes. Bet jāuzmanās, lai sēnes nekļūst sīkstas.

5. Pasniedz ar kartupeļu biezeni un zaļiem pavasara salātiem, kuri aizdarīti ar citronu sulas un eļļas mērci.

6. Cepti lāčpurni gardi arī ar uzbriedinātām grūbām, pievienojot nātru pesto. Nātru pesto: nātru lapiņas vispirms noplaucē ar vārošu ūdeni un atdzesē, tad visas sastāvdaļas sablendē viendabīgā masā.

Komentēt

© 2010 Garšīgā Latvija. Visas tiesības aizsargātas