Švarcvaldes ķiršu kūka

Zemeņu tartes jeb groziņi

Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

28/03/2015

Pie šīs kūkas receptes veda trīs ceļi. Pirms kāda laiciņa septiņus gadus mūsu ģimene ir dzīvojusi Melnsila ielā. Agrākos laikos tā bija Švarcvaldes iela. Kad reiz interneta plašumos uzdūros kūkai ar šādu nosaukumu, nolēmu, ka būtu goda lieta izmēģināt recepti.

Kad mūsu dēls pagājušajā gadā bija apmaiņas braucienā Vācijā, palūdzu, lai viņš atved mazu pudelīti ķiršu degvīna (Kirschwasser) šīs kūkas pagatavošanai. Man par lielu pārsteigumu, drīz pienāca sūtījums pa pastu – tur bija nevis mazā suvenīru pudelīte, bet gan liela un skaista pudele. Kā izrādījās, kūkai vajag diezgan daudz šīs garšvielas! Tāpēc liels paldies vācu mammai, Roberta kundzei, jo nu kūka izdevās tiešām atbilstīga.

Kad pagājušajā rudenī noskatījāmies Mārtiņa Sirmā filmā “Kulta ēdieni” piedzīvojumus Bavārijā, īstā cepšanas diena bija klāt. Šeit minētā recepte gan ir izveidota, apkopojot vairākas. Ja torti vēlas lielāku, var ņemt 8–9 olas, litru putukrējuma, arī citas sastāvdaļas attiecīgi vairāk. Es no dažādajām receptēm izvēlējos tādu, kurai mazāk cukura, bet vairāk kakao. Savukārt no raidījumā redzamās saimnieces guvu drosmi netaupīt dzidro ķiršūdeni biskvīta un citu sastāvdaļu dāsnā svaidīšanā. Tā garša ir tiešām brīnumaina – ķiršūdens nav ne mazākajā mērā salds vai skābs, bet, kā teica viens mūs draugs – apaļš. Garša apaļa kā ķiršoga. Ja starp kūkas ēdājiem būs mazi bērni, ķiršūdeni var aizvietot ar ķiršu kompota sīrupu.

Manuprāt, īsto garšu var dabūt tikai no tāda kompota, kur ogas konservētas ar visiem kauliņiem. Pirms kūkas gatavošanas kauliņus izņēmu ar saspraužamo adatu. Ja to dara ar rokām, ogas no vienas puses paliek veselas un skaistas pretstatā mehāniski tīrītajiem ķiršiem no rūpnieciski ražotiem kompotiem.

Reizēm labāk cept mazās Švarcvaldes ķiršu kūciņas. Tās ir ērtāk apēst pasākumos, kuros kūciņas ņemam rokās, tās labi pasniegt kruzuļotajos papīriņos.

Sastāvdaļas

16 gabaliņiem

 • Apaļa kūkas forma ar noņemamu malu, diametrs – 24 vai 26 cm

Biskvītam

 • 6 olas
 • 4 ēdamkarotes karsta ūdens
 • 120 g cukura
 • 60 g kviešu miltu
 • 60 g kartupeļu cietes
 • 60 g kakao pulvera
 • Šķipsna sāls
 • 1 tējkarote cepamā pulvera

  Pildījumam

  • 100 ml Kirsch degvīna (ja torti ēdīs mazi bērni, šo var aizvietot ar ķiršu kompota sulu)
  • ½ l ķiršu kompota
  • 2 ēdamkarotes kartupeļu cietes
  • 2 ēdamkarotes cukura
  • ½ l 35 % saldā krējuma
  • 1 tējkarote vaniļas cukura
  • 2 paciņas putukrējuma cietinātāja
  • 1 ēdamkarote cukura

  Rotāšanai

  • 50 g tumšās šokolādes
  • 16 kompota ķirši

  Soļi

  Solis 1

  Olas dzeltenumus atdala no baltumiem. Dzeltenumiem pievieno karstu ūdeni, kuļ kādas 3 minūtes, tad pakāpeniski pievieno cukuru un kuļ, līdz masa ir bieza un krēmīga.

  Solis 2

  Citā bļodā sajauc kviešu miltus, kartupeļu cieti, kakao un cepamo pulveri. Sauso maisījumu iejauc olas dzeltenumu masā

  Solis 3

  Olas baltumiem pievieno šķipsnu sāls, sakuļ stingrās putās.

  Solis 4

  Baltumus uzmanīgi iecilā mīklā. Ieslēdz cepeškrāsni uz 180 °C temperatūru.

  Solis 5

  Izklāj kūkas formu ar cepampapīru vai iesmērē ar sviestu un izkaisa ar miltiem, kas sajaukti ar kakao. Lej mīklu formā, izlīdzina un liek krāsnī cepties kādu pusstundu vai mazliet ilgāk. Pārbauda ar koka skaliņu – ja iedurot mīkla nelīp, ir gatavs. Atdzesē, vēlams, līdz nākamajai dienai.

  Solis 6

  Gatavo pildījumu. No ķiršogām ar saspraužamās adatas galu uzmanīgi izņem kauliņus. No ½ l ķiršu kompota 16 skaistākos ķiršus atstāj rotāšanai, pārējo katliņā uzvāra. Kartupeļu cieti atšķaida ar puskrūzīti auksta ūdens. Katliņā iejauc cukuru, pēc patikšanas ķiršu degvīnu, atšķaidīto cieti un tūlīt ņem nost no plīts.

  Solis 7

  Biskvītu pārgriež horizontāli divās daļās.

  Solis 8

  Kūkas pamatni aprasina ar ķiršu degvīnu.

  Solis 9

  Pārlej karstu pildījumu un izlīdzina.

  Solis 10

  Atstāj atdzist.

  Solis 11

  Uzputo putukrējumu, pievienojot nedaudz cukura, vanilīna cukura un pēc garšas nedaudz ķiršu degvīna, kā arī putukrējuma cietinātāju.

  Solis 12

  Atdzisušajai pamatnei pārklāj nedaudz mazāk par pusi putukrējuma.

  Solis 13

  Uzliek kūkas virskārtu, uzmanīgi piespiež. Aprasina ar ķiršu degvīnu.

  Solis 14

  Pārklāj virsu ar putukrējumu, atstājot malām un rotāšanai.

  Solis 15

  Kūkas ārmalā pa apli caur konditora turzu ar robainu uzgali uzspiež 16 krēma piciņas.

  Solis 16

  Kūkas malas noklāj ar putukrējumu.

  Solis 17

  Šokolādi ar mizojamo nazīti sastrādā skaidiņās. Nobārsta kūkas vidu.

  Solis 18

  Ar salveti nosusina atlikušos ķiršus, rotā krēma piciņas. Labi, ja kūku var atstāt ievilkties uz dažām stundām ledusskapī. Paldies Paulai par palīdzību!

  Solis 19

  Bauda kopā ar glāzīti ķiršu degvīna. Prozit!

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Zemeņu tartes jeb groziņi

  Zemeņu tartes jeb groziņi

  Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...

  Violas Bīriņas rabarberu maize

  Violas Bīriņas rabarberu maize

  Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.

  Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs

  Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs

  Lakšu pīrāgs ir ļoti vienkāršs un bezgala garšīgs. Ja talkā ņemam gatavu kārtaino mīklu, to var pagatavot tiešām ātri. Es no sirds ieteiktu neskopoties un pirkt sviesta mīklu.

  Mūsu sadarbības partneri