Pasta ar tunci un pieneņu pumpuriem
Kartupeļu salāti švābu gaumē
Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Šodien pienāca diena, kad izmēģinājām Marutas dāvanu – marinētus pieneņu pumpurus. Vieglām pavasara sestdienas pusdienām pagatavojām pastu ar tunča mērci un pieneņu pumpuriem.
Pasta ar dažādām mērcēm ļoti labi noder brīvdienām, kad ārā jauks laiks un negribas ilgi stāvēt pie plīts. Ja vēl pa ķērienam ir salds krējums, kāda baltvīna glāze, baudījums garantēts, lai ko arī vēl tur pievienotu klāt. Sīpoli, ķiploki un kāda tunča kārba mūsu mājās ir vienmēr, tā nu izmēģinājām šo visu kopā ar marinētajiem pieneņu pumpuriem, kas ēdienu padarīja smalku kā restorānā. Paldies Marutai (un arī Jānim, kurš palīdzēja lasīt pumpurus)!
No aprakstītā daudzuma paēda 6 cilvēku ģimene.

Sastāvdaļas
Pasta sešiem ēdājiem
- 1 kārba tunča savā sulā
- 200 ml salda krējuma
- 4 olu dzeltenumi (mums bija palikuši pāri no Pavlovas)
- 100 g cietā, piemēram, Parmas siera
- 100 g mazu spinātu lapiņu (te var lietot arī citus pavasara zaļumus, piemēram, jaunās gārsu, nātru vai skābeņu lapiņas)
- 1 sīpols
- 3 daiviņas ķiploka
- 1 glāze baltvīna
- Sviests cepšanai
- Garšvielas pēc vēlēšanās (mums bija malti melnie pipari, timiāns un lauru lapa)
- Marinēti pieneņu pumpuri (der arī kaperi vai svaigi kapāti zaļumi pēc izvēles)

Soļi
Solis 1
Pastu novāra atbilstoši rekomendācijām uz paciņas.
Solis 2
Gatavo mērci. Nomizo un sasmalcina sīpolu un ķiploku daiviņas, dziļā pannā vai katliņā izkausē sviesta piku, maigi apcep vispirms sīpolus, tad pievieno ķiplokus, spinātus un pacep vēl mazliet.
Solis 3
Pielej vīnu, novāra, lai iztvaiko alkohols.
Solis 4
Sieru sarīvē (ja vēlas, var atlikt malā nedaudz pastas pārkaisīšanai pie pasniegšanas).
Solis 5
Pievieno gabaliņos sadalītu tunci.
Solis 6
Saldo krējumu sakulsta ar olu dzeltenumiem viendabīgā masā. Pielej mērcei, pievieno garšvielas, rīvēto sieru, maisot karsē, līdz mērce sabiezē. Ja šķiet, ka mērce par biezu, var pievienot mazliet ūdens.
Solis 7
Gatavo pastu pārlej ar mērci, samaisa un tūlīt pasniedz. Pēc vēlēšanās pārkaisa ar rīvētu sieru, marinētiem pieneņu pumpuriem, kaperiem vai svaigiem kapātiem zaļumiem – baziliku, dillēm vai pētersīļiem.
Saistītās receptes

Kartupeļu salāti švābu gaumē
Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Griķu kotletes
Kad februāris iegriežas uz beigu pusi, tuvojas laiks, kurā daudzviet pasaulē cilvēki ievēro gavēni. Parasti tās ir četrdesmit dienas pirms kristiešu Lieldienām. Gavēni ievēro arī daudzi, kuri nav tādā vai citādā kristīgā konfesijā, bet pirms pavasara vienkārši jūt vajadzību attīrīt organismu no ziemā uzkrātiem sārņiem. Tāpēc līdz Lieldienām publicēsim veģetāru ēdienu receptes.

Asinsdesas jeb putraimdesas
Asinsdesas jeb putraimdesas ir rudens un ziemas ēdiens, kuru daudzās Eiropas valstīs kopš seniem laikiem tradicionāli pasniedza Ziemassvētku galdā. Par desu izgudrotāju, kura iedomājās lopu zarnas piepildīt ar gaļas, garšvielu un garšsakņu maisījumu, šādi pilnībā izmantojot visu, ko nokautais lopiņš spēj dot, nav nekādu drošu ziņu.