Magoņmaizītes

Zahertorte

Zahertorte ir ļoti bagātīga un šokolādīga torte, pildīta ar aprikožu ievārījumu. Tā ir viena no Vīnes vizītkartēm, un, ciemojoties skaistajā Austrijas galvaspilsētā, tortes gabaliņš noteikti jāpagaršo ikvienam. Ja tev nav iespēju turp aizbraukt, vari vismaz izcept slaveno torti.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

18/11/2014

Magoņmaizītes ir klasiskas un īsteni latviskas smalkmaizītes, tāpēc publicējam šo recepti Latvijas dzimšanas dienā, novēlot visiem priecīgus svētkus. Svaiga magoņmaizīte rada īstenu labsajūtu. Manai draudzenei Ērikai bērnībā bijusi auklīte, kura ik brīdi pašaizliedzīgi rūpējusies par viņas labo omu. Ja bijušas kādas sirdssāpes, auklīte ģimenei paziņojusi: mazais dusmīgs, skriešu pēc magoņmaizītes! Un tūlīt jozusi uz Āgenskalna tirgu, kur maizītes vienmēr bijušas nopērkamas. Kad magoņmaizīte bijusi notiesāta, visas bēdas aizmirsušās.

Magoņmaizītes varonīgi pārdzīvojušas gan padomju laikus, gan pārmaiņas konditoreju vitrīnās un kafejnīcu repertuāros pēc neatkarības atgūšanas. Tās ir starp tiem nedaudzajiem maizīšu veidiem, kas Rīgā un Latvijā joprojām pieejamas gandrīz visur, kur vien pārdod smalkmaizītes.
Magoņmaizītes mājās izdosies uzmeistarot ikvienam iesācējam. Ja nav drošas pārliecības par rauga mīklas izdošanos, var nopirkt gatavo Dobeles dzirnavnieka rauga mīklas maisījumu. Pašu gatavotu mīklu tā nepārspēs, bet, kamēr siltas un svaigas, būs ļoti garšīgas.
Šeit būs parādīti trīs maizīšu veidi – bez glazūras, ar šokolādes glazūru, un magoņu rulete, kukulītis, ko sagriež šķēlītēs. Maizītes bez glazūras var cept, ja mājās nav vajadzīgo sastāvdaļu glazūrai vai ja maizītes jāņem līdzi, piemēram, skolas ekskursijā, kur nevar nomazgāt rokas. Maizītes ar šokolādes glazūru ir īsteni labas rūdītiem kārumniekiem. Savukārt kukulīšus var ātrāk pagatvot un ilgāk uzglabāt mīkstus, šī magoņmaize ir vissulīgākā.

Esmu izmēģinājusi magones pirms pildījuma pagatavošanas pārliet ar uzvārītu ūdeni un uzbriedināt. Šajā metodē man tomēr nepatīk tas, ka pildījums sāk suloties un pludot. Tāpēc labāk magones lietoju sausas, bet maizītes tūlīt pēc izcepšanas ar otu pamitrinu ar cukura sīrupu un pārklāju ar dvielīti. Tad maizītes ir mīkstas un mutē kūstošas.

Kā pagatavot rauga mīklu, skatieties šeit.

#Veģetārs ēdiens #Rauga mīklas maizītes #Svētku ēdiens

Sastāvdaļas

Rauga mīklai

 • 370 g jeb 2 ½ tējas krūzes miltu (krūze 250 ml),
 • vēl nedaudz miltu pārkaisīšanai
 • 250 ml kefīra vai piena
 • 100-150 g sviesta (daļu var aizvietot ar augu eļļu)
 • 25 g svaiga rauga
 • 4 ēdamkarotes cukura
 • šķipsniņa sāls
 • 5 kardamona pākstis jeb ½ tējkarote malta kardamona

Magoņu pildījumam

 • 100 g magoņu
 • 100 g cukura
 • 100 g sviesta

  Glazūrai

  • 100 g tumšās šokolādes vai 6 ēdamkarotes kakao pulvera
  • 25 – 35 g sviesta
  • 3 – 5 ēdamkarotes piena
  • 3 ēdamkarotes cukura

  Variants bez glazūras

  • 1 ola pārsmērēšanai
  • Mazajām maizītēm – nedaudz cukura pārkaisīšanai

  Soļi

  Solis 1

  Uzraudzēto mīklu sadala uz pusēm. Nokaisa galdu ar miltiem.

  Solis 2

  Izkausē sviestu, sajauc ar cukuru un magonēm. No mīklas izrullē taisnstūrus. Magoņu masu izklāj un izlīdzina uz mīklas plātnēm, atstājot vienu maliņu brīvu.

  Solis 3

  Mīklu saveļ rullītī, sākot no malas, kas noklāta ar magonēm, uz brīvo malu. Savienojuma vietu atstāj apakšā.

  Solis 4

  Ja cep ruletes, tās liek uz plāts un uzraudzē pusstundu siltā vietā. Ja nelietos glazūru, pārsmērē ar mazliet sakulstītu olu. Cep 200 °C temperatūrā uzkarsētā krāsnī apmēram pusstundu, līdz ruletes brūnas un gatavas. Dažās ēdamkarotēs uzvārīta ūdens iejauc ēdamkaroti cukura. Ar otu pārklāj tikko no plīts izņemtās maizītes, tūlīt pārklāj ar dvielīti un atstāj atdzist.

  Solis 5

   Ja vēlas, pārsmērē ar šokolādes glazūru (glazūras recepte pie 13. – 15. punkta).

  Solis 6

  Ruleti sagriež šķēlītēs.

  Solis 7

  Ja cep mazās maizītes, rullīšus sagriež gabaliņos.

  Solis 8

  Ar rokām saveļ apaļas maizītes. Liek tās uz plāts un pusstundu uzraudzē siltā vietā.

  Solis 9

  Ja maizītes būs bez glazūras, pēc sagriešanas tās var no vienas puses kārtu pa kārtai mazliet atvērt, apakšu saspiežot, izveido tādu kā rozi.

  Solis 10

  Liek uz plāts, uzraudzē pusstundu siltā vietā. Uzkarsē cepeškrāsni uz 200 °C temperatūru.

  Solis 11

  Ja nelieto glazūru, maizītes apsmērē ar sakultu olu.

  Solis 12

  Pārkaisa ar cukuru. Cep maizītes, līdz tās brūnas. Dažās ēdamkarotēs uzvārīta ūdens iejauc ēdamkaroti cukura. Ar otu pārklāj tikko no plīts izņemtās maizītes, tūlīt pārklāj ar dvielīti un atstāj atdzist.

  Solis 13

  Gatavo šokolādes glazūru. Šokolādi salauž gabaliņos. Sagatavo traukus kausēšanai – vajag vienu bļodiņu, kurā ieliet karstu ūdeni, un otru bļodiņu vai šķīvi, kurā kusīs šokolāde. Virsējais trauks nedrīkst saskarties ar ūdeni, tāpēc iepriekš jāpārbauda trauku izmēri. Ūdeni uzvāra, lej bļodiņā, virsū liek trauku ar šokolādes gabaliņiem un izkausē, palaikam maisot.

  Solis 14

  Pārklāj maizītes ar šokolādes glazūru un atstāj apžūt vēsā vietā vismaz stundu.

  Solis 15

  Ja gatavo glazūru no kakao, uzkarsē pienu ar sviestu. Kakao sajauc ar cukuru, karsto piena un sviesta maisījumu pakāpeniski iejauc kakao un cukura maisījumā, izberžot kunkuļus. Masai jābūt mazliet plūstošai, ja vajag, piejauc vēl nedaudz karsta piena. Pārklāj maizītēm un apžāvē.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Zahertorte

  Zahertorte

  Zahertorte ir ļoti bagātīga un šokolādīga torte, pildīta ar aprikožu ievārījumu. Tā ir viena no Vīnes vizītkartēm, un, ciemojoties skaistajā Austrijas galvaspilsētā, tortes gabaliņš noteikti jāpagaršo ikvienam. Ja tev nav iespēju turp aizbraukt, vari vismaz izcept slaveno torti.

  Siera kūka Leopards

  Siera kūka Leopards

  Bērnībā sapņos bieži redzēju karu. Laikam jau to filmu dēļ, ko mums regulāri rādīja padomju TV. Nu, kad karš tiešā tuvumā ir pavisam reāls, pie manis sapnī atnāca leopards. Mierināja, lai nebaidos. Viņš varot tikt galā arī ar lāci. Tad es to sapni izstāstīju savējiem, un tapa mūsu pirmā sadarbība ar jaunajiem robotiem.

  Linzertorte jeb Lincas torte

  Linzertorte jeb Lincas torte

  Linzertorte jeb Lincas torte garšo visiem, tās recepte pārbaudīta gadu simtos, aizceļojusi pāri robežām, parādās dažādos pasaules kūku top sarakstos, un tā ir ģeniāla savā vienkāršībā. Tā izdosies ikvienam, arī iesācējam.

  Mūsu sadarbības partneri