Rabarberu plātsmaize. Ir varianti

Tartes ar vaniļas krēmu un avenēm

Šīs kūkas tapa pēc maza izbrauciena uz Igauniju. Parasti pa ceļam uz Tallinu Pērnavā iegriežamies iedzert kafiju. Nu jau tradicionāli kafejnīcā Supelsaksad, kur ir gardas kūkas un maizītes, kā arī ļoti romantisks interjers.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Veltījums Rutai, Solvitai, Initai un skolotājam Smitam, kuriem šī maize vareni garšoja.

Pavasarim piestāv viss zaļais un kraukšķīgais. Pat plātsmaizi gribas ar svaigāku, skābenāku garšu. Mēs cepam dažādas rabarberu maizes, atkarībā no tā, cik laika un līdzekļu katru reizi varam atļauties.

Pamatrecepte mantota no mūsu vecmammas, ar laiku papildināta ar dažādām variācijām. Plātsmaizes pamatni gatavojam no rauga mīklas. Rabarberus svarīgi pēc sagriešanas apkaisīt ar cukuru, lai atsulojas, citādi pildījums būs par šķidru. Rabarberu maizei vislabāk der brūnais Demeraras cukurs, ja nav, var lietot balto.

Pats ātrākais un vienkāršākais variants – rabarberiem uz plāts pārlej ar skābo krējumu un cukuru sakultas olas un pārkaisa ar cukuru un kanēli. Ja pa rokai ir gana daudz sviesta un nav steigas, var saberzt drumstalas un pārkaisīt īsi pirms cepšanas beigām.

Vēl cits variants – pārlejamo masu gatavo no skābā krējuma, kas sakults ar olu dzeltenumiem un cukuru. Olu baltumus saputo atsevišķi ar šķipsnu sāls un uzmanīgi iecilā dzeltenumu – krējuma masā. To pārklāj rabarberiem, pārkaisa ar cukuru un kanēli un nekavējoties šauj karstā krāsnī. Šādā veidā ceptai maizītei virspusē izveidojas plāna, kraukšķīga garoziņa. Ja uzglabāšanas vai pārvadāšanas nolūkos maizītes ievieto maisiņā vai slēgtā traukā, šis kraukšķīgums izmirkst.

Šajā reizē cepām garšīgo rabarberu maizi „trīs vienā” un rīkojām degustāciju. Uzvarēja maize ar drumstalām, bet arī citas tika atzītas par ļoti gardām.

Rabarberu maizes variants ar drumstalām

Sastāvdaļas

Rauga mīklai

 • 370 g jeb 2 ½ tējas krūzes miltu (krūze 250 ml)
 • vēl nedaudz miltu pārkaisīšanai
 • 250 ml kefīra (var lietot pienu vai ūdeni)
 • 150 g sviesta
 • 25 g svaiga rauga
 • 4 ēdamkarotes cukura
 • šķipsniņa sāls
 • 5 kardamona pākstis jeb
 • ½ tējkarote malta kardamona

Drumstalām

 • 150 g sviesta
 • 150 g cukura
 • 150 g miltu
 • 1 citrona miziņa (pēc izvēles)
 • 1 paciņa vanilīna curkura (pēc izvēles)
 • kanēlis pārkaisīšanai

 

 • 400–500 g rabarberu
 • 200 g cukura

  Pildījumam

  • 200 ml skāba krējuma
  • 3 olas
  • 3 ēdamkarotes cukura
  • šķipsniņa sāls (variantam ar putotiem olu baltumiem)

  Pārkaisīšanai

  • cukurs
  • kanēlis

   Soļi

   Solis 1

   Raugam pievieno pa ēdamkarotei cukura, miltu un silta ūdens. Visu samaisa, līdz iegūta biezam krējumam līdzīga konsistence. Ļauj uzrūgt.

   Solis 2

   Kardamonu izloba no pākstīm un smalki saberž.

   Solis 3

   Palielā bļodā ber miltus, cukuru, sāli, kardamonu, pievieno kausētu sviestu un tik siltu kefīru, lai būtu patīkami rokām (var lietot arī pienu vai ūdeni, vai maisījumu no šiem, bet kefīra baktērijas labāk palīdz mīklai uzrūgt). Kad rauga masas apjoms ir dubultojies, arī to pievieno bļodā.

   Solis 4

   Visu mīca, līdz mīkla kļuvusi viendabīga un nelīp pie rokām.

   Solis 5

   Pārkaisa ar miltiem, pārklāj ar dvieli, novieto siltumā un atstāj rūgt uz laiku no 40 minūtēm līdz 1 stundai. Pēc pusstundas mīlu ar rokām atspaida, lai izplūst liekā ogļskābā gāze un mīkla labāk turpinātu rūgt.

   Solis 6

   Rabarberus noskalo, nomizo (ja grib krāsainākas maizītes, var sārtās miziņas atstāt), sagriež, ber traukā un pārkaisa ar cukuru. Pa laikam apmaisa, līdz atdalās sula.

   Solis 7

   Cepeškrāsni uzkarsē līdz 180 °C temperatūrai. Uzrūgušo mīklu liek ar cepamo papīru izklātā plātī, pārkaisa ar miltiem, izrullē vai izlīdzina ar rokām, veidojot pie malām mazu valnīti.

   Solis 8

   Rabarberiem nospiež lieko sulu un vienmērīgi pārkaisa mīklai.

   Solis 9

   Olas ar cukuru un krējumu bļodiņā nedaudz sakuļ ar dakšiņu vai putojamo slotiņu, lai veidojas viendabīga masa.

   Solis 10

   Masu pārlej rabarberiem.

   Solis 11

   Visbeidzot pārkaisa ar cukuru un kanēli un liek cepties apmēram 45 minūtes.

   Variants ar drumstalām

   Solis 12

   Aukstu sviestu uz rupjās rīves sarīvē, pieber cukuru, vanilīna cukuru un miltus, pievieno uz smalkās rīves norīvētu citrona mizu. Miltus ātri saberž ar cukuru un sviestu, lai veidojas irdenas drupačas.

   Solis 13

   Kad maize cepusies pusstundu, pārkaisa drumstalas un cep vēl 15 minūtes.

   Variants ar atsevišķi putotu olu baltumu

   Solis 14

   Olu dzeltenumus atdala no baltumiem. Dzeltenumus viegli saputo ar krējumu un cukuru.

   Solis 15

   Baltumus saputo ar šķipsnu sāls stingrās putās. Baltumus iecilā krējuma un dzeltenumu masā.

   Solis 16

   Masu pārklāj rabarberiem uz plāts.

   Solis 17

   Pārkaisa ar cukuru un kanēli, cep apmēram 45 minūtes.

   Rabarberu maizes variants ar atsevišķi putotu olu baltumu

   Mūsu grāmata

   Izpārdota!

   Saistītās receptes

   Tartes ar vaniļas krēmu un avenēm

   Tartes ar vaniļas krēmu un avenēm

   Šīs kūkas tapa pēc maza izbrauciena uz Igauniju. Parasti pa ceļam uz Tallinu Pērnavā iegriežamies iedzert kafiju. Nu jau tradicionāli kafejnīcā Supelsaksad, kur ir gardas kūkas un maizītes, kā arī ļoti romantisks interjers.

   Rabarberu apelsīnu kūka

   Rabarberu apelsīnu kūka

   To, ka rabarbers draudzējas ar apelsīnu, zinu kopš bērnības. Toreiz apelsīnus nemaz tā nevarēja nopirkt. Kad tāda laime gadījās, mana vecāmāte, ko ģimenē sauca par Manīti, tos mizoja plāni jo plāni, pēc tam miziņas rūpīgi izkaltēja un glabāja cieši aizskrūvētā burciņā.

   Švarcvaldes kūciņas

   Švarcvaldes kūciņas

   Ja jūsmāju krājumos martā atrodamas vēl kādas ķiršu kompota burkas, jādomā, kā tās izmantot. Vasarā mūsu opis parasti izcīna nopietnas cīņas ar strazdiem, mēģinot godīgi sadalīt, cik mums, cik viņiem. Tāpēc viņš visus ķiršu labumus ir pelnījis dubultā. Un tāpēc mums mājās ir gardi skābo ķiršu kompoti ar visiem kauliņiem. Tie, ko veikalā var nopirkt bez kauliņiem, nav mūsu gaumē.

   Mūsu sadarbības partneri