Krēms brule

(crème brûlée)

Rabarberu sukādes un sīrups

Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

30/12/2014

Kad rudens naktī uznāk pirmais sals, peļķes uz ielām pārvelkas ar plānu, mirdzošu ledus kārtiņu. Bērnībā man patika bradāt pa aizsalušajām peļķēm, ledus lūza ar tik patīkamu kraukstēšanu. Līdzīgi ir ar klasisko saldēdienu krēmu brule (šis nosaukums latviešu valodai neļaujas – nav īsti ne brule, ne brile – vajadzētu kaut ko pa vidu starp abiem). Baudīšana sākas vēl pirms ēšanas, kad ar karotīti salauz trauslo cukura vāciņu, zem kura slēpjas maigais vaniļas krēms. Šo ģeniālo desertu mums gatavoja Jēkabs Jānis Staņislavkis.

Jēkabs ir ļoti talantīgs, jauns cilvēks, patlaban Bulduros apgūst pavārmākslu. Ir jau pastrādājis vairākos restorānos, bet kopš bērnības interesi par virtuves mākslu iemantojis no mammas – mākslinieces Urszulas Staņislavskas (viņa savulaik dalījās ar mums ar brīnumlabo piparkūku mīklas recepti). Kad ģimenē ir viesības, gatavošanā un galda klāšanā piedalās visi. Galdi ir krāšņi un bagātīgi, tēmas katru reizi mainās, atkarībā no sezonas. Vasarā dārzā tiek kurināts grils, rudenī cep maizi vai picas, kādu reizi uzrullē suši, kādu reizi gatavo dažādus salātus, cep arī skaistas tortes. Staņislavsku ģimenē nebaidās arī no sarežģītām un laikietilpīgām receptēm.

Pagājušajā rudenī Jēkabs mūs cienāja ar paša gatavotu krēmu brule. Krēma darināšana sākotnēji šķiet vienkārša, diemžēl var piedzīvot neveiksmi, ja neievēro nianses. Mēs bijām liecinieki tam, kā Jēkabs gatavoja krēmu trīs reizes pēc kārtas, un katru reizi tas izdevās perfekts.

Paldies Staņislavsku ģimenei par gatavošanu, viesmīlību, virtuvi un traukiem. Astrīdai Jurķelei paldies par aksesuāriem fotosesijai.

Sastāvdaļas

  • ½ l salda krējuma 35 %
  • 6 olu dzeltenumi
  • 120 g cukura
  • 1 vaniļas pāksts

Glazūrai

  • 6 ēdamkarotes cukura
  • 6 karstumizturīgi trauciņi, katrs 150 ml

Rotāšanai

  • Dažas lāses laba, bieza balzamiko etiķa
  • Nedaudz ogu pēc izvēles
  • Nedaudz pūdercukura pārkaisīšanai
  • Piparmētru lapiņas

Soļi

Solis 1

Ar nazi pārgriež vaniļas pāksti, ar naža neaso pusi izkasa sēkliņas.

Solis 2

Saldo krējumu lej katliņā. Gan pāksti, gan sēkliņas pievieno saldajam krējumam, ko pēc tam nevārot uzkarsē. Ņem nost no uguns un atstāj ievilkties uz pusstundu.

Solis 3

Olu dzeltenumus atdala no baltumiem.

Solis 4

Dzeltenumiem pievieno cukuru un lēni maisa, līdz cukurs izkūst. Neputo!

Solis 5

Izņem vaniļas pāksti no saldā krējuma. Krējumu pielej olu dzeltenumu masai un lēni izmaisa.

Solis 6

Maisījumu izkāš caur sietiņu.

Solis 7

Olu un krējuma masu lej trauciņos, atstājot vietu karameles glazūrai.

Solis 8

Cepešpannā kārto trauciņus. Cepešpannā pielej ūdeni, lai tas no ārpuses nosegtu trauciņus līdz pusei.

Solis 9

Ja krēma virspusē noslāņojas putas, ar karotīti tās uzmanīgi noņem. Liek pannu cepeškrāsnī, karsē 15 minūtes 170 °C temperatūrā, tad 15 minūtes 150 °C temperatūrā, beidzot 15 minūtes 130 °C temperatūrā. Gatavību pārbauda, trauciņu mazliet pakratot. Krēmam vidū jābūt nedaudz drebelīgam, bet ne pavisam šķidram.

Solis 10

Kad krēms gatavs, to ņem laukā no krāsns, dzesē sākumā istabas temperatūrā, tad pārliek dzesēties ledusskapī vismaz uz divām stundām, bet labāk uz visu nakti. Šādā stadijā krēmu var uzglabāt ledusskapī vairākas dienas. Stundu pirms pasniegšanas katru trauciņu pārkaisa ar ēdamkaroti cukura, ar virtuves degli izkausē karameli. Līdz pasniegšanai vēl atdzesē ledusskapī.

Solis 11

Ja nav pieejams virtuves deglis, var uzkarsēt cepeškrāsni grila režīmā līdz 250–300 °C temperatūrai, krēmu pārkaisīt ar pūdercukuru, krēma trauciņus uz dažām minūtēm ievietot krāsnī. Šis process nepārtraukti jāvēro, jo cukurs var ļoti ātri sadegt. Trauciņus mazliet padzesē un ieliek vēl uz stundu ledusskapī.

Solis 12

Ja vēlas krēmu pasniegt smalki kā restorānā, to var pasniegt, rotātu ar balzamiko etiķa lāsēm, ogām, pūdercukuru un piparmētru lapiņām.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Rabarberu sukādes un sīrups

Rabarberu sukādes un sīrups

Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ir pirmais pavasara saldēdiens, ar kuru atklājam Latvijas dārza labumu sezonu. Kolīdz zaļās, krunkainās lapas un spēcīgie kāti izlaužas no zemes, meklējam plātsmaižu, kūku un saldēdienu receptes, dungojot dziesmu “uzminēšu, uzminēšu, ja tik tu man ļausi…”.

Apelsīnu krēma deserts ar bezē

Apelsīnu krēma deserts ar bezē

Šogad ziema ar sauli mūs nelutina, svina pelēkas dienas nomaina cita citu. Līdz pavasarim vēl laiciņš jāgaida, un jāmeklē pēc kāda prieka un enerģijas avota, lai dziļā tumsas bedrē neiekristu mentāli un fiziski. Te palīgā var nākt apelsīni. Oranžās, smaržīgās bumbas, pilnas sulas un vitamīnu, skaistas kā vakara saulīte.

Mūsu sadarbības partneri