Vecmāmiņas Kētes piparkūkas

Ievads

Gatavo Urszula Staņislavska

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Urszula Staņislavska ir poliete, bet labi runā latviski un ir iemīlējusi mūsu zemi, kurā nu jau 15 gadus ir viņas ģimene – vīrs Viesturs un viņu trīs bērni. Urszulai, savējo sauktai par Ulu, ļoti patīk gatavot gan tradicionālos poļu un latviešu ēdienus, gan izmēģināt kaut ko jaunu no citu tautu virtuvēm. Viņa ir mājas labais gariņš un omulības radītāja. Šajā lappusē Ula dalīsies ar brīnumgardu piparkūku recepti, kas mantota no vīra Vie­s­tura vecmāmiņas Kētes pašrocīgi veidotas pavārgrāmatas.

Pēc ģimenes nostāstiem vecmāmiņa Kēte receptes pierakstījusi no savas vecmammas Marijas, kura 19. gs. sākumā ieradusies Latvijā no Vācijas. Kopā ar Kēti recepte pabijusi Sibīrijas izsūtījuma smagajos ceļos, atgriezusies Latvijā, un katru gadu Ziemassvētkos atkal tiek galdā celta. Šīs piparkūkas izdodas fantastiski plānas un trauslas!

Materiāls publicēšanai sagatavots sadarbībā ar žurnālu “Pie GALDA!”.

Sastāvdaļas

 • 200 g sviesta
 • 200 g cūku tauku
 • 4 olas
 • 400 g cukura
 • 400 g iesala ekstrakta
 • 200 g medus
 • 1 tējkarote cepamā pulvera
 • 1-1,2 kg miltu
 • piparkūku garšvielu maisījums
  vai:
 • melnie pipari, kardamons, kanēlis, krustnagliņas, muskatrieksts, kaltēta apelsīna miziņa, ingvers, smaržīgie pipari līdzīgā daudzumā. Visas šīs garšvielas smalki samaļ. Mīklai pievieno 1 ēdamkaroti gatava maisījuma.
 • 1 ola piparkūku pārsmērēšanai
 • rieksti, dzērvenes, magones, cukura dekori rotāšanai

  Cukura glazūrai

  • 1 olas baltums
  • 200 g pūdercukura
  • nedaudz citrona sulas

  Soļi

  Solis 1

  Sviestu un cūku taukus liek katlā un uz mazas uguns izkausē.

  Solis 2

  Pievieno cukuru, medu un iesala ekstraktu.

  Solis 3

  Ar koka karoti lēni maisa, līdz cukurs ir izkusis. Neuzvārīt!

  Solis 4

  Pie siltās masas pievieno ¾ miltu, cepamo pulveri, garšvielas un olas.

  Solis 5

  Masu rūpīgi samaisa (ja ir mikseris, var maisīt uz maziem apgriezieniem, lietojot vienu putojamo dakšiņu, otru – mīklas jaukšanai paredzēto).

  Solis 6

  Mīklu atdzesē, līdz tā kļūst patīkami silta un to var mīcīt ar rokām.

  Solis 7

  Atlikušos miltus izber uz galda, izliek padzisušo mīklu un mīca, kamēr mīkla vairs nelīp pie rokām. Sākumā masa ir ļoti lipīga, bet, kad tā kārtīgi izmīcīta, mīkla kļūst gluda un vijīga. Ja nepieciešams, var pie­vienot vairāk miltu. Mīklu pārliek katliņā vai bļodā, nedaudz pārkaisa ar miltiem, pārsedz un vismaz trīs dienas uzglabā istabas temperatūrā.

  Solis 8

  Mīklu izrullē līdz 1 mm biezumam un ar formiņām izspiež figūras.

  Solis 9

  Uz plāts uzklāj cepamo papīru, piparkūkas sarindo cepšanai. Piparkūkas pārsmērē ar sakultu olu spīdumam.

  Solis 10

  Cep 180ºC ~10 min., līdz piparkūkas kļūst skaisti brūnas.

  Solis 11

  Gatavo glazūru. Sakuļ olas baltumu līdz baltām putām, pakāpeniski pievienojot pūdercukuru un citrona sulu. Glazūra gatava, kad tā kļūst sniegbalta un labi veidojama.

  Solis 12

  Dekorē jau izceptas un atdzisušas piparkūkas. Izmanto turziņu, kam nogriezts stūrītis, vai ar sviesta nazi noziež piparkūkas ar glazūru un pārkaisa ar grauzdētiem, sasmalcinātiem riekstiem.
  Atstāj uz pāris stundām, līdz glazūra sacietējusi.

  Solis 13

  Gatavs!

  Mūsu grāmata

  Saistītās receptes

  Šokolādes piparmētru bezē cepumi

  Šokolādes piparmētru bezē cepumi

  Piparmētru un šokolādes savienību allaž esmu meklējusi un ar prieku baudījusi gan konfektēs, gan saldējumā, gan šokolādes tāfelītēs.

  Zviedru piparkūkas

  Zviedru piparkūkas

  Ļoti vienkāršu un izcili gardu piparkūku recepte pie mums atceļoja no fotogrāfes Intas Rukas, kaimiņienes un īsta drauga. Inta allaž bijusi ļoti dāsns cilvēks, vienmēr dalījusies ar visu labo, sākot ar smaidu un labu garastāvokli, beidzot ar visu pašas dārzā izaudzēto.

  Visskaistākās piparkūkas Latvijā

  Visskaistākās piparkūkas Latvijā

  Agnesi Vīdneri Facebook lietotāji pazīst kā Canamelle, īstenu piparkūku lielmeistari, diplomētu konditori, kuras ceļš līdz mīļotajai profesijai bijis gana neparasts.

  Mūsu sadarbības partneri