Kāpostu tīteņi jeb golubci ar malto gaļu un rīsiem
Sēņu pankūkas
Pildītās pankūkas ar sēnēm mums gatavoja saimniece no Medumiem Diāna Mikulane, un tas notika Sēlijas kultūras programmas “Sēņu dzīves noslēpumi” ietvaros.
Ievads
Gatavo Ruta Barkāne
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Ruta Barkāne pa ziemu dzīvo Rīgā, bet, kolīdz nokūst sniegs un sākas dārzu sezona, pārceļas uz savu dzimtas māju Limbažu pusē. Kopā ar meitu ģimenēm kopj un poš latviskā garā gan māju, gan puķu un sakņu dārzu, gan klēti. Viena no meitām ir mūzikas pedagoģe un kordiriģente, otra – māksliniece. Redzot, kā Ruta saliek puķes vāzē, kādās krāsās ada skaistus adījumus, ir skaidrs, ka smalkā krāsu izjūta meitai – māksliniecei iedzimusi tieši no Rutas.
Šogad pie Rutas fotografējām uzstādījumu nākamā gada sienas kalendāram “Puķes no mammas dārza”. Viņa skatījās un teica, ka tur trūkst viņas zilo asteru. Tur mums nebija, ko iebilst.
Īpaši krāšņi Rutas mājās tiek svinēti Jāņi – ar dziesmām un visu paaudžu (šogad jau 4 paaudžu!) jāņubērniem tautas tērpos, katrs ir mīļi gaidīts un uzņemts. No Jāņiem līdz Jāņiem klētī glabājas puķu vainagi, visa gada garumā šai telpā radot īpašu noskaņu, Jāņu naktī divpadsmitos pērnos vainagus sadedzina ugunskurā. Pusnakts tradīcija ir arī pašceptās zemeņu tortes baudīšana. Turpinās līgošana, saule tiek sagaidīta ar dziesmām, un saules gada ritums var sākties no jauna.
Kad vasara sliecas uz otru pusi un laukos sabriest kāpostgalvas, Ruta savai saimei gatavo kāpostu tīteņus jeb golubcus. Mazdēliem garšojot pikantāki, viņu dēļ nežēlojot piparus, savukārt meita Inga piedevām izvēlas ēst nevis kartupeļus, bet burkānus, kuri vārījušies mērcē.
No mūsu iepriekš publicētās kāpostu tīteņu receptes Rutas gatavotie atšķiras ar to, ka gaļas pildījumam pievieno vārītus rīsus, savukārt mērcei pievieno burkānus, tomātus, paprikas gabalus, pētersīļus un saldo krējumu. Katru reizi mērce nedaudz atšķiroties pēc tā, vai tomāti labāk saauguši, vai burkāni. Tāpēc ēdiens neapnīk.
Sastāvdaļas
- 1 vidēji liela kāpostgalva (tik liela, lai to var ievietot jūsu lielākajā katlā un pārliet ar ūdeni)
- 1 kg jauktas maltās liellopu un cūkgaļas
- 1 paciņa (125 g) rīsu
- 1 liels sīpols
- 3–4 ķiploka daiviņas
- daži burkāni, tomāti, paprikas pākstis
burciņa tomātu mērces (0,5–0,8 l pēc garšas) - eļļa cepšanai
- 100 ml saldā krējuma
- zaļumi pēc garšas – timiāns, pētersīļi
sāls, malti melnie pipari
Soļi
Solis 1
Kāpostam noņem virsējās lapas, ja tās ir bojātas, un ar asu, garu nazi apgriež apkārt kacenam. Kacenu izņem ārā.
Solis 2
Kāpostu liek lielā katlā ar kacena caurumu uz leju, pārlej ar vārošu ūdeni, liek vāku un uzvāra. Maliņā pieliek rīsu paciņu un vāra tik ilgi, cik norādīts instrukcijā, tad izņem no katla un atdzesē.
Solis 3
Nomizo burkānus, lielākos sagriež gareniskos gabalos. Sagatavo saknes mērcei – tomātiem izgriež kāta daļu, paprikas pākstīm – sēklotnes.
Solis 4
Kad kāposts pavārījies minūtes piecas, apgriež to ar kacena caurumu uz augšu un, turpinot vārīt uz maza karstuma, uzmanīgi ar dakšiņu atdala pa lapai. Lapas liek uz šķīvja kaudzē. Kāposta buljonu atstāj tīteņu vārīšanai.
Solis 5
Sīpolu nomizo un smalki sagriež. Ķiploku nomizo un sasmalcina.
Solis 6
Kad lapas padzisušas, ar nazīti nogriež biezo dzīslu pie lapas pamatnes. Var arī cieto dzīslas daļu izklapēt ar gaļas āmuriņu. Svarīgi, lai lapa būtu elastīga un labi locītos, bet paliktu pēc iespējas vesela, bez caurumiem.
Solis 7
Bļodā liek malto gaļu, pievieno izvārītos un atdzesētos rīsus, sīpolus, ķiplokus, krietnu šķipsnu sāls un maltu melno piparu. Samīca viendabīgā masā.
Solis 8
Veido tīteņus. Uz kāposta lapas pie tuvākās malas liek gaļas pildījuma piku, veido garenu formu. Pārliek lapas priekšējo malu. Pārliek lapas labo malu. Pārliek lapas kreiso malu. Pildījumu sāk tīt lapā. Satin līdz galam un liek traukā ar vaļējo malu uz leju.
Solis 9
Tā satin visus tīteņus. Lapas, kas par mazu tīteņa veidošanai, var sagriezt gabalos un pievienot katlā, kur vārīsies tīteņi.
Solis 10
Uz karstas pannas nelielā eļļas daudzumā tīteņus apcep brūnus no abām pusēm.
Solis 11
Apceptos tīteņus liek katlā kāposta buljonā.
Solis 12
Starp kārtām pievieno tomātu mērci, saknes un zaļumus – pētersīļus, svaigu vai kaltētu timiānu. Kad visi tīteņi apcepti un salikti katlā, ja nepieciešams, pievieno ūdeni tā, lai tie ir pārsegti, un vāra uz lēna karstuma aptuveni stundu.
Solis 13
Krūzītē pāris karotes miltu atšķaida ar aukstu ūdeni un ietumē mērci, pievieno saldu krējumu, sāli un piparus pēc garšas.
Solis 14
Var mērces gatavošanu pabeigt, kad tīteņi izņemti no katla, bet var to darīt tāpat, uzmanīgi ar karoti pamaisot un iecilājot mērci starp tīteņiem.
Solis 15
Pārliek bļodā.
Solis 16
Pasniedz karstus, pārlietus ar mērci.
Ēd ar vārītiem vai vārītiem un apceptiem kartupeļiem vai kartupeļu biezeni.
Saistītās receptes
Sēņu pankūkas
Pildītās pankūkas ar sēnēm mums gatavoja saimniece no Medumiem Diāna Mikulane, un tas notika Sēlijas kultūras programmas “Sēņu dzīves noslēpumi” ietvaros.
Vistas filejas kabatiņas
Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.
Ķirbju risoto
Ķirbju risoto garšo pat tiem, kuriem ķirbis nav pirmā izvēle ēdienkartē. Šis ēdiens ir vienlaikus maigs un sātīgs, ļoti skaistā, saulainā krāsā. Ir divi varianti: sliņķu vai gardēžu.
Man ļoti garšo kāpostu tīteņi. Bet vienmēr likās, ka tas ir sarežģīti, tikpat kā ‘neiespējamā misija’ tikt galā ar kāposta galvu… Ilgi gatavojos un šodien beidzot ķēros klāt pēc Jūsu receptes. Soli pa solim un viss izdevās! Paldies par Jūsu precīzajiem aprakstiem ne tikai šajā, bet arī visās pārējās receptēs!
Sveicināta, Ingrīda! Prieks, ja izdevās! Kad esi ticis galā ar lielo kāpostgalvu, kādas dienas par gatavošanu var nebēdāt.