Napoleona kūka ar vārīto krēmu

LNB Zalcburgas pavārgrāmatas (1718) kūka

Reizēm receptes tevi atrod pavisam negaidītos veidos. Pagājušajā nedēļā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāja Jelgavas grāmatu iespiedējiem Stefenhāgeniem veltītu izstādi. Tur pavisam nejauši manās rokās nonāca kartīte ar kūkas recepti no 1718. gadā drukātas pavārgrāmatas Neues Salzburgliches Koch-Buch, autors Konrāds Hagers (Conrad Hagger).

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Napoleona kūka ir Lidas meistarstiķis, ģimenes jubileju reizēs gaidīts un pieprasīts. Recepti savulaik izmēģinājusi no V. Gustavas un I. Jansones 1977. gadā izdevniecībā Liesma izdotās pavārgrāmatas. Lida atceras, ka tajos gados nopirkt jaunu pavārgrāmatu bija neticama veiksme. Grāmatas bija lētas (šī maksājusi 1.30 rubļus), bet nezināmu iemeslu dēļ netika iespiestas pietiekamā daudzumā, uzturot tādu kā mednieka azartu to iegūšanā. Ja tā laime bija piedzīvota un kārotā grāmata bija mājās, jau šis fakts vien garantēja eiforisku laimes sajūtu, vēl pirms kaut kas no tās tika pagatavots. Ja nu vēl esot izdevies izstāvēt vienu rindu pēc olām un otru – pēc sviesta (septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados olas un sviests bija starp produktiem, kuru atrašanās veikalu plauktos nebūt nebija ikdienišķa parādība), laimes sajūta pieauga vēl vairāk, un tad jau varēja ķerties pie kūku cepšanas.

Tā kā kūkai ir dots franču karavadoņa vārds, parakājos vēsturē, kas tam par iemeslu. Versijas ir dažādas – no paša Napoleona laikiem, kur to saista ar Žozefīnes sirds iekarošanu, līdz 1912. gadam Krievijā, kur šāda kūkas recepte izstrādāta par godu 100 gadu uzvarai pār Napoleonu. Šī versija ticamāk izskaidrotu, kā franču karavadoņa vārdā nosaukta recepte ielavījusies padomju pavārgrāmatā, kurā kūku nodaļu ievada Kolhoznieku kūka un nobeidz Darbdienas kūka. Lida laika gaitā recepti uzlabojusi, oriģinālās receptes ūdens daudzumu aizstājot ar skābu krējumu.

Kūkas pagatavošanai vajag pāris stundu laika, un vēl pāris, lai krēms savilktos ar mīklas slāņiem. Šī kūka arī otrā dienā pēc cepšanas ir varen laba, ja vēl kāds gabaliņš ir palicis pāri. Atšķirībā no veikalos un kafejnīcās ar šādu nosaukumu nopērkamām kūkām, kurās jākožas uzmanīgi, lai krēms pa malām nešķīstu laukā, šis Napoleons ir trauslāks, drupanāks un vieglāk sagriežams. Pēc šīs receptes cepta kūka svērs aptuveni 2 kilogramus.

Sastāvdaļas

Mīklai

 • 3 glāzes kviešu miltu (250 ml glāze)
 • 1 glāze skāba krējuma
 • 250 g sviesta
 • 1 ēdamkarote etiķa
 • 1 ola

Krēmam

 

 • 0,5 l 3,5 % piena
 • 5 olas
 • 5 ēdamkarotes cukura olām un vēl nedaudz sviestam
 • 5 ēdamkarotes miltu
 • 200 g sviesta
 • 15 g vaniļas cukura
 • 1 citrona miziņa
 • pēc izvēles pūdercukurs rotāšanai

Soļi

Solis 1

Miltus ber bļodā, turpat sagriež sviesta gabaliņus un ar nazi vai lāpstiņu iekapā. Šādi sastrādāta mīkla būs trausla un slāņaina.

Solis 2

Pievieno olu un arī iekapā.

Solis 3

Tad pievieno krējumu, etiķi, turpina kapāt, līdz sastrādāta viendabīga mīkla.

Solis 4

Ar rokām izveido kukulīti un liek ledusskapī uz pusstundu.

Solis 5

Pa to laiku gatavo krēma pirmo daļu. Mazā katliņā liek vārīties pienu, lielākā uzvāra ūdeni. Olas saputo ar cukuru un miltiem gaisīgā masā, karsto pienu tievā strūklā ieputo olu masā.

Solis 6

Olu masu lej atpakaļ mazajā katliņā, krēmu, nepārtraukti maisot, ūdens peldē karsē, līdz masa sabiezē krēma konsistencē. Krēms atdziestot vēl mazliet sabiezēs.

Solis 7

Krāsni sāk karsēt līdz 200 grādiem. Mīklu sadala 4 daļās.

Solis 8

 Izklāj plātis ar cepamo papīru. Mīklu sāk rullēt uz plāts, lai izveidotu taisnstūra formu, malas var ielocīt un rullēt, kamēr izdodas plāni un smuki. Nav vajadzības panākt, lai visas kārtas būtu precīzā izmērā, jo tās tiks pielīdzinātas pēc cepšanas.

Solis 9

Mīklas plātni ar dakšiņu sabaksta, lai tā cepot nedeformētos.

Solis 10

Cep gaiši brūnas visas četras plātnes. Mīkla kļūs viegla, drupana un slāņaina. Atdzesē.

Solis 11

Sviestam pievieno rīvētu citrona miziņu. Sviestu saputo ar 2–3 ēdamkarotēm cukura un vaniļas cukuru, līdz tas izkusis.

Solis 12

Sviesta masai pa karotei pievieno vārīto masu, puto, līdz krēms kļuvis gaišāks un vieglāks.

Solis 13

Mīklas plātnes liek vienu virs otras un ar šķērēm apgriež vienādas. Ar nazi griežot, plātnes var ieplaisāt.

Solis 14

Nogrieztā malas liek bļodā un ar kartupeļu stampu saspiež drumstalās.

Solis 15

Krēmu sadala 5 daļās. Plātnes pārziež ar krēmu un kārto vienu virs otras.

Solis 16

Arī kūkas maliņas noklāj ar krēmu.

Solis 17

Ar drumstalām nokaisa kūkas virsu un maliņas.

Solis 18

Ar divām lāpstiņām kūku noceļ no darba virsmas un pārceļ uz skaista šķīvja.

Solis 19

Pēc vēlēšanās pārkaisa ar pūdercukuru. Pēc pāris stundām kūka būs savilkusies, to varēs sagriezt gabaliņos un pasniegt.

Solis 20

Priecīgu baudīšanu!

Mūsu grāmata

Saistītās receptes

LNB Zalcburgas pavārgrāmatas (1718) kūka

LNB Zalcburgas pavārgrāmatas (1718) kūka

Reizēm receptes tevi atrod pavisam negaidītos veidos. Pagājušajā nedēļā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāja Jelgavas grāmatu iespiedējiem Stefenhāgeniem veltītu izstādi. Tur pavisam nejauši manās rokās nonāca kartīte ar kūkas recepti no 1718. gadā drukātas pavārgrāmatas Neues Salzburgliches Koch-Buch, autors Konrāds Hagers (Conrad Hagger).

Kuskusa kūka

Kuskusa kūka

Ar šo kūkas recepti mūs iepazīstināja māksliniece Maruta Raude, kad 2012. gadā ciemojāmies pie viņas īsi pirms Lieldienām. Pērn viņa pāragri devās mūžībā. Mēs nezinām, kāpēc tā notiek. Dievam laikam ir savi nodomi.

Meteņu maizītes jeb kūkas. Gavēņa kūkas. Štopkūkas

Meteņu maizītes jeb kūkas. Gavēņa kūkas. Štopkūkas

Meteņu kūkas jeb maizītes cep no rauga mīklas un pilda ar putotu saldo krējumu. Tās cep dažādās Ziemeļeiropas valstīs laikā starp Ziemassvētkiem un Lieldienām, bet pilnīgi noteikti nedēļā, kad sākas gavēnis pirms Lieldienām.

Mūsu sadarbības partneri