Svētdiena, 18 novembris, 2018 - Gatavo
Foto: Valdis Ošiņš Pierakstīja: Sandra Ošiņa

Cēsu kliņģeris

 

Klingeris_VO_4170499

Kliņģeri galdā ceļam nopietnu svinību gadījumos, tas ir cieņā visā Latvijā. Pirms godiem vienmēr notiek spriešana – ko labāk izvēlēties – torti vai kliņģeri? Kliņģeris ir labāks visos gadījumos, kad piedalās daudz cilvēku, bet cienāšana nenotiek pie galda. Piemēram, jubilejās darba kolektīvos, izlaidumos, skolu un klašu pasākumos. Bet māksliniece Ērika Māldere atceras viņas vecmāmiņas Vilmas Gulbes padomu: kliņģeris ar smukiem caurumiem jānes raudzībās, ja piedzimusi meitene – nedrīkst nest kūku, jo tad paliks vecās meitās kā tāda kūka.

Kliņģeris mūsu tradīcijās ienācis no baltvāciešiem, no muižu virtuvēm. Labu kliņģeri cep ar drumstalām, rozīnēm un kanēli. Mīklai dzeltenumam var piejaukt safrānu vai olu dzeltenumus. No garšvielām – vaniļu un kardamonu. Salīdzinoši nesen ienākusi mode kliņģeri rotāt ar augļu kompozīcijām, ko pārklāja ar želeju. Vēl viens variants ir pildīt saldo kliņģeri ar vārīto krēmu, žāvētiem augļiem un marmelādes gabaliņiem. Iecienīti ir arī sāļie kliņģeri.

Bieži kliņģeri vēlamies galdā redzēt dzimšanas dienās. Reiz mūsu portālā kliņģera recepti bija atradusi kāda sieviete, kura interneta sarunu forumā jautāja pēc padoma, kā viņa savam 5 gadus vecajam dēlam pati to varētu izcept dzimšanas dienas svinībām. Kāda no māmiņām brīdināja, ka izcept kliņģeri nav joka lieta, ir liels risks, ka pirmajā reizē tas var neizdoties, un tad būs sabojāti svētki. Jā, atbildēja puisēna mamma, es labprāt pasūtītu gatavu kliņģeri, bet es dzīvoju Šrilankā un šeit tas nav iespējams. Tā nu viņa apņēmības pilna ķērās pie darba, un mums bija prieks lasīt, ka viņai viss ir ļoti labi izdevies. Šis stāsts un citi līdzīgi vedina domāt par to, cik dziļi mūsos ir iekodētas tradīcijas, jo pīrāgu, kliņģeru un citas svētku cepumu receptes meklē cilvēki no visām pasaules malām. Cenšas izcept pīrāgus un kliņģerus Amerikā, Brazīlijā, Austrālijā un citās tālās zemēs. Kas zina, kurš bijis pirmais cilvēks pasaulē, kurš izcepis kliņģeri, sens stāsts saglabājies par kādu itāļu mūku, kurš vēlējies apbalvot bērnus par kristīgo tekstu mācīšanos no galvas. Viņš izcepis kliņģerīšus, lai iepriecinātu par centību, tāpēc šiem saldumiem vajadzēja atainot lūgšanā saliktas rokas, tā arī esot radusies tradicionālā kliņģera forma.

Šoreiz kliņģera cepšanu varējām mācīties no profesionālas konditores Rutas Batņas, kura ciemojās pie meitas Evitas Smilgas, konditores nu jau otrajā paaudzē. Ruta agrāk cepusi kārumus Raunā, ilgu gadu garumā, kopš 1970. gada. Šobrīd aktīvās darba gaitas piebremzējusi, bet neliedz padomu jaunajiem speciālistiem. Ruta ar pateicību atceras jaunību un savus pirmos meistarus Ilmāru un Ligitu Ozoliņus, no kuriem pati savulaik mācījusies. Tagad Ruta nodod savas zināšanas meitai Evitai Smilgai, kura šobrīd dzīvo Cēsīs un savās mājās cep kūkas un tortes pēc pasūtījumiem.

Evita pagājušajā vasarā piedalījās un guva pirmo godalgu Zaubes Savvaļas garšu festivālā, mājas toršu konkursā. Viņai patīk cept kūkas no dažādām dabīgām izejvielām, izmantot īstu sviestu, vislabāk no Straupes, Latvijas dzērveņu, ābolu vai rabarberu ievārījumus, kurus mēdz radoši kombinēt savā starpā, lai iegūtu vajadzīgos garšu salikumus. Fotogrāfijās redzamas abu divu, mammas un meitas rokas, kuras kopīgi darbojas, lai taptu lielais un skaistais kliņģeris. Brīži, kad viena paaudze otrai nodod savas zināšanas, ir svētīgi.

Receptes sastāvdaļas ir dotas lielam kliņģerim, kādu var izcept tikai lielā, profesionālā cepeškrāsnī. Ja vēlaties cept kliņģeri mājās, izdaliet sastāvdaļas ar divi.

 

Recepti drukātā veidā var atrast Latvijas Mediju izdevumā “Latvijas novadu tradicionālie ēdieni”, veikalā Dzirnavu iela 21 Rīgā vai e-veikalā.

Priecīgus svētkus!

Sastāvdaļas

Mīklai

800 g Dobeles dzirnavnieka kviešu miltu

300 ml piena

100 ml saldā krējuma 35 %

150 g sviesta

125 g cukura

2 olas

100 g svaiga rauga

5 g sāls

Pildījumam

300 g sviesta

250 g aprikožu

150 g rozīņu

250 g marmelādes konfekšu

Cukurs un kanēlis pārkaisīšanai

Pārsmērēšanai

1 ola

Drumstalām

100 g sviesta

100 g cukura

130 g vai mazliet vairāk kviešu miltu

Darba gaita

1. Uzsilda siltu pienu un tajā izkausē raugu.

2. Lielā bļodā ber cukuru, sāli un vaniļas cukuru.

3. Izkausē 150 g sviesta.

4. 300 ml piena uzsilda kopā ar 200 ml saldā krējuma.

5. Bļodā pie cukura maisījuma ber miltus, iesit olas, pielej sviestu, pienu un krējumu, piejauc pienā izkausēto raugu, mīca mīklu, līdz tā ir elastīga, vijīga un viendabīga.

6. Pārklāj ar dvielīti un liek raudzēt 40 – 50 °C grādu siltumā apmēram vienu stundu vai mazliet ilgāk.

7. Mīklu sadala 3 vienādās daļās. Labāk lietot svarus, ja tie ir pie rokas. Katru mīklas piku ar rokām izstiepj un noplacina, lai iznāk garena plāksne. Visām daļām jābūt vienādi garām.

8. 300 g sviesta sadala un uzsmērē visām trim daļām. Pēc vēlēšanās var pārkaisīt cukuru un kanēli.

9. Vienai no daļām pārliek marmelādes gabaliņus.

10. Otrai daļai pārliek rozīnes.

11. Trešajai daļai pārliek aprikozes, kuras mazliet ir izmērcētas un sagrieztas gabaliņos.

12. Ar abām rokām saspiež mīklas malas uz vidu, lai tās salīp un pildījums paliek iekšā.

13. Desiņas savirpina ap savu asi kā virvītes, lai pildījums labāk turētos iekšā. Virvītes garumam jābūt apmēram 1.5 m (lielajam kliņģerim).

14. Sāk pīt bizē no vidus, sapin vienu galu, apveļ otrādi, tad no vidus pin otru galu. Ja galds nav tik garš, var sapīt vienu galu, ielocīt uz otru pusi un tad pīt otru.

15. Plātij uzklāj cepamo papīru. Pārceļ bizi un veido kliņģera formā. Pavelk galus tievākus un iespiež vietā, kur sāk savienoties vidus vijums. Galus sapin un pabāž zem kliņģera vidus daļas.

16. Sakulsta olu un nosmērē kliņģeri. Kliņģeris labāk rūgs un būs spīdīgāks.

17. Gatavo drupačas. 100 g sviestu ar pirkstiem saberž drupačās ar 100 g cukuru un 130 g vai mazliet vairāk kviešu miltiem, rīkojas pēc jušanas.

18. Pārkaisa kliņģerim. Atstāj uzrūgt.

19. Cep uzkarsētā cepeškrāsnī gatavu.

3 komentāri

 1. Iveta
  08/02/2019 at 14:39

  Labdien! Paldies par recepti, tikai jautājums, saldo krējumu jāņem 100 ml vai 200 ml? Sastāvdaļu sadaļā un aprakstā doti divi dažādi lielumi….

  • garsigi
   08/02/2019 at 14:43

   Labdien, Iveta! Paldies par vērību, tūlīt noskaidrosim, kurš no variantiem ir pareizais.

   • garsigi
    08/02/2019 at 18:42

    Diemžēl pagaidām nevaram dabūt rokā receptes autori. Var darīt tā, ka sākumā mīca mīklu, piejaucot 100 ml saldā krējuma. Ja mīcot jūt, ka mīkla par stingru, tad var piemīcīt atlikušo daudzumu. Kolīdz būsim noskaidrojuši, kāds ir precīzais daudzums, izlabosim šo kļūdu.

Komentēt

© 2010 Garšīgā Latvija. Visas tiesības aizsargātas