Arktikas palija ar plūmju mērci

Ratatuijs no Dobīšu dārzeņiem

Ratatuijs ir dārzeņu ēdiens, kurā vasaras krāsas un garšas izpaužas visā pilnībā. To pagatavojām no dārzniecības “Dobītes” varenās ražas, ar ko ciemošanās reizē mūs apdāvināja Sandra Marcinkēviča.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Arktikas palija ir brīnumgarda laša radiniece. To kādu dienu mums atveda Mārīte no Oscar’s Fish. Tā kā mūsu ģimenē diemžēl nav makšķernieku, bet zivis mums ļoti garšo, Oscar’s Fish produkcija no lielveikalos nopērkamā saldētavu sortimenta ir labākā izvēle, priecājamies par katru jaunu produktu viņu zivju delikatešu klāstā. Palija ir lieliska alternatīva lasim vai forelei. Palijas ir atšķirīgu toņu, citas tumšākas, citas rozīgākas, rodas iespaids, ka tās ir augušas dabīgā vidē un nav nākušas no „zivju fermām”. Garša ir maiga un tīra.

Sārto zivju recepte ar plūmju mērci ir mūsu ģimenē iecienīta viesību reizēs. Tā ir ļoti vienkārša, ātra, izdodas vienmēr, un tās īpašā pievienotā vērtība ir pikantā plūmju mērce, kas izceļ un papildina zivs maigo garšu.

Recepti savulaik uzgāju internetā, vācu avīzes mājaslapā, kurā vācu tautības ēdienu blogeris Torstens Lange jūsmīgi aprakstīja savus gastronomiskos piedzīvojumus kādā Vecrīgas kafejnīcā (diemžēl nezinām tās nosaukumu), kurā baudītais ēdiens (lasis ar plūmju mērci) izraisīja tik lielu sajūsmu, ka viņš izsauca no virtuves pavāru un uz salvetes piefiksēja recepti un sastāvdaļas. No bloga recepte nonāca avīzes “Zeit” mājaslapā. Priecājamies, ka no toreizējās publikācijas saglabājām bildi ar visu ģerboni – skaists piemērs, kā ziņa par gardu ēdienu raisa interesi par mūsu valsti aiz robežām.

Pēc vēlēšanās recepti joprojām var atrast arī avīzes interneta vietnē, nu jau ieliktu lapas jaunā dizaina rāmjos, kā dēļ jaukā bilde ar ģerboni ir nomainīta. Ir arī neliels misēklis mājas lapas saitē (Lettland vietā iezadzies nosaukums Estland), tomēr pašā aprakstā viss saglabājies korekti.

Savukārt informāciju, kur nopērkamas gardās Oscar’s Fish zivis, var atrast šeit.

Sastāvdaļas

Divām personām

 • 2 gabali palijas, katrs ~ 150 g (var būt arī cita sārtā zivs – lasis vai forele)
 • ½ citrona sulas
 • Sāls
 • Malti melnie pipari
 • Eļļa un sviests cepšanai
 • ~ 400 g ar mizu vārīti kartupeļi

  Mērcei

  • 200 g tumši sarkano plūmju
  • 1–2 ēdamkarotes cukura (vēlams – brūnā)
  • 1 cm liels ingvera saknes gabals
  • Šķipsna malta kanēļa
  • 2 ēdamkarotes sviesta
  • ½ citrona mizas

  Soļi

  Solis 1

  Plūmes noskalo, pārgriež uz pusēm, izņem kauliņus un sagriež šķēlītēs. Uz smalkās rīves no ½ citrona norīvē miziņu. Ingvera sakni nomizo un sarīvē. Katliņā liek 1 ēdamkaroti sviesta, kanēli, ingveru, cukuru un plūmes. Kad sviests ir izkusis, pievieno 1 ēdamkaroti ūdens, samaisa un uz nelielas uguns vāra mērci ~ 8 minūtes. Pagaršo. Ja plūmes ir skābas, pievieno vēl nedaudz cukura. Mērcei ir jābūt saldskābai.

  Solis 2

  Uzkarsē pannā sviestu un liek cepties palijas gabalus. Uzkaisa sāli, piparus un cep no abām pusēm ~ 2–3 minūtes, līdz palijas gabaliņi kļūst zeltaini brūni. Uzspiež sulu no ½ citrona un uz minūti ietin folijā, noliek siltumā.

  Solis 3

  Ar mizu vārītus kartupeļus nomizo, sagriež šķēlītēs vai ripiņās. Uzkarsē pannā sviestu vai eļļu un apcep kartupeļus zeltainus. Pēc garšas pārkaisa sāli.

  Solis 4

  Ja plūmju mērce pa šo laiku atdzisusi, uzkarsē. Paliju ar kartupeļiem un plūmju mērci kārto uz šķīvjiem un pasniedz.

  Mūsu grāmata

  Saistītās receptes

  Ratatuijs no Dobīšu dārzeņiem

  Ratatuijs no Dobīšu dārzeņiem

  Ratatuijs ir dārzeņu ēdiens, kurā vasaras krāsas un garšas izpaužas visā pilnībā. To pagatavojām no dārzniecības “Dobītes” varenās ražas, ar ko ciemošanās reizē mūs apdāvināja Sandra Marcinkēviča.

  Pildīti cukini ziedi

  Pildīti cukini ziedi

  To, kā garšo cepti cukini ziedi, tā vienkārši nemaz nevar iedomāties. Pirmā pieredze ir iespaidīga – no ārpuses kraukšķa kārta, iekšā – sulīgs pildījums. Dārzos šie ziedi, šķiet, vēl ir atrodami. Receptei der arī ķirbja ziedi. Svarīgi, ka tie novākti noteiktā stadijā, ne par agru, ne par vēlu.

  Viltotais zaķis

  Viltotais zaķis

  Ēdiens, kas ietaupīs jūsu laiku, atbrīvojot no stāvēšanas pie plīts

  Mūsu sadarbības partneri