Zemeņu – rabarberu ķīselis ar pienu

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ir pirmais pavasara saldēdiens, ar kuru atklājam Latvijas dārza labumu sezonu. Kolīdz zaļās, krunkainās lapas un spēcīgie kāti izlaužas no zemes, meklējam plātsmaižu, kūku un saldēdienu receptes, dungojot dziesmu “uzminēšu, uzminēšu, ja tik tu man ļausi…”.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

19/06/2018

Zemeņu – rabarberu ķīselis ar pienu labi piederas pirmsjāņu nedēļai. Rabarberi, kā zināms, ir jānovāc līdz Jāņiem. Pēc tam tos var noplūkt un ļaut ataugt no jauna, ja šķirnes īpašības to ļauj. Ir jūnijā tāds brīdis, kad rabarberi vēl ir, bet zemenes jau ir. Un tas ir īstais brīdis gatavot saldēdienus no šiem abiem, kas tik lieliski draudzējas savā starpā.

Šo vienkāršo desertu mūsu omītes un mammas gadu desmitiem ir gatavojušas ikvienā latviešu mājā. Visvisgardākais tas vienmēr bijis tur, kur atrodams pašu piens, ogas un rabarberi. Bet arī tad, ja sastāvdaļas jānopērk, izdosies gardi. Galvenais, ka to var ātri un vienkārši pagatavot. Pirms dažiem gadiem ap Jāņu laiku Latvijā pie mums viesojās japāniete Ikuko, un viens no viņas lielākajiem atklājumiem bija kartupeļu cietes lietošana desertos. Āzijas virtuvē to izmanto daudz, bet parasti pamatēdienos, zivs, gaļas vai dārzeņu panēšanai vai arī mērču iebiezināšanai. Tā, lūk, ar pavisam vienkāršiem latviešu ēdieniem varam pārsteigt ārzemju draugus.

Mūsu receptei ir dažas nianses. Piedāvājam daļu zemeņu atlikt malā līdz pašām vārīšanas beigām, un iejaukt tad, kad ķīselis jau gatavs, un tūlīt pat ņemt nost no plīts. Vēl kāda nianse – vārot var piemest šķipsnu vaniļas cukura un/vai rīvētas laima miziņas, un/vai sasmalcinātas piparmētru lapiņas. Šīs piedevas vienkāršā ķīselīša garšu padarīs smalkāku un interesantāku.

Ja iespējams, pasniedz tad, kad ķīselis vēl ir mazliet silts, kopā ar aukstu pienu. Temperatūras atšķirības rada īstu garšas pilnību. Var arī izvārīt lielu saldēdiena katlu, paglabāt ledusskapī un uzēst, kad sagribas. Vai pagatavot to lielā bļodā Jāņu dienas laiskai uzēšanai, kad nekārojas vairs nedz grilētas gaļas, nedz siera un alus.

Rabarberus pirms Jāņiem var novākt un sagatavot ziemai – nomazgāt, nomizot, sagriezt gabaliņos un sasaldēt vai arī sterilās burciņās pārliet ar novārītu, atdzesētu ūdeni, aizvākot un glabāt vēsumā. Pēdējais variants labāk der plātsmaižu cepšanai, bet ķīseļiem vai debesmannai der abi.

#Veģetārs ēdiens #Latviešu virtuves klasika #Ātri pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Vienkrāši pagatavojams ēdiens

Sastāvdaļas

  • Zemenes (var sākt ar 0,5 kg), labāk mazas ogas, lielākās sagriež
  • Rabarberi (proporcijas pret zemeņu ogām pēc patikšanas un iespējām)
  • Cukurs pēc garšas
  • Kartupeļu ciete (uz 2 l katliņu var ņemt 3-4 ēdamkarotes ar kaudzīti cietes)
  • Šķipsna vaniļas cukura
  • Rīvēta laima miziņa pēc patikšanas
  • Sasmalcinātas piparmētru lapiņas pēc patikšanas
  • Auksts piens (labāk īsts lauku piens) pasniegšanai

Soļi

Solis 1

Rabarberus nomazgā un sagriež gabaliņos.

Solis 2

Ja vēlas, lai ogas un rabarberi pavisam neizšķīst, var tos apbērt ar cukuru un atstāt uz pusstundu vai stundu.

Solis 3

Pusi zemeņu un rabarberus ber katlā, aplej ar ūdeni un uzvāra (ar visu sulu, ja tos pirms tam cukuroja), mazliet pavāra, lai kļūst mīksti.

Solis 4

Pēc garšas pievieno cukuru un vaniļas cukuru.

Solis 5

Cieti krūzē sajauc ar aukstu ūdeni un, nepārtraukti maisot, lej ķīselī. Labāk sākt ar mazāku daudzumu cietes un pievienot vēl pēc vajadzības, jo pārāk iebiezējušu atšķaidīt ir tikpat kā neiespējami. Tikko ķīselis kļūst dzidrs un ir vajadzīgajā biezumā, iejauc atlikušās zemeņogas un ņem nost, tikko uzmet pirmo burbuli.

Solis 6

Atdzesē pārsegtu vai pārkaisītu ar cukuru, lai saldēdiens nepārvilktos ar plēvi. Pasniedz mazliet siltu vai atdzisušu ar aukstu pienu.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ir pirmais pavasara saldēdiens, ar kuru atklājam Latvijas dārza labumu sezonu. Kolīdz zaļās, krunkainās lapas un spēcīgie kāti izlaužas no zemes, meklējam plātsmaižu, kūku un saldēdienu receptes, dungojot dziesmu “uzminēšu, uzminēšu, ja tik tu man ļausi…”.

Apelsīnu krēma deserts ar bezē

Apelsīnu krēma deserts ar bezē

Šogad ziema ar sauli mūs nelutina, svina pelēkas dienas nomaina cita citu. Līdz pavasarim vēl laiciņš jāgaida, un jāmeklē pēc kāda prieka un enerģijas avota, lai dziļā tumsas bedrē neiekristu mentāli un fiziski. Te palīgā var nākt apelsīni. Oranžās, smaržīgās bumbas, pilnas sulas un vitamīnu, skaistas kā vakara saulīte.

Rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm un zemenēm

Rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm un zemenēm

Ģeniāli atklājumi dažkārt rodas apstākļu sakritības dēļ. Reiz bija tā. Mūsu meita Milda kopā ar draugiem kādā kopā sanākšanas reizē nolēma pagatavot rupjmaizes kārtojumu. Izpētījuši recepti un ķērušies pie darba. Grūti gājis ar rupjmaizi. Maluši to gaļas maļamajā mašīnā, grauzdējuši, bet maize nez kādēļ vispirms saķepusi, tad par daudz sadegusi, galu beigās sanākušas mazas, cietas spiriņas.

Mūsu sadarbības partneri