Rabarberu sukādes un sīrups

Gaiļbiksīšu saldējums

Gaiļbiksīšu saldējums ir sezonāls kārums. Kad Latvijas pļavas pavasarī nokrāsojas zaļas, plaukst ievas, bet vēl nav pieneņu, ir īstais laiks pļavās meklēt gaiļbiksītes. Tas darāms tālāk no šosejām un citiem piesārņojuma avotiem, lai augus droši var lietot pārtikā, un jāpielūko, vai nenolasi kādam piederošus ziedus.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai. Tos var nemizot un saglabāt krāsu. Sukādēm paredzētos rabarberus griež pret šķiedru plānās šķēlītēs. Svarīgi atcerēties, ka rabarberu sezona ilgst līdz Jāņiem. Tas attiecas uz kātiem, kuri sākuši augt agrā pavasarī un pie cera joprojām atrodami 24. jūnijā. Tad rabarberos ir uzkrājies nevēlams daudzums skābeņskābes, kas nenāk par labu veselībai, arī garšas kvalitāte ir zaudēta – kāti ar laiku kļūst kokaini un sausi. Ja tomēr vēlies šo lielisko dārza velti baudīt vasarā pēc Jāņiem, vecos kātus var novākt un ļaut izaugt jauniem. Tie būs atkal lietojami gan svaigi, gan konservēti.

Rabarberi

Kuru no ieziemošanas veidiem izvēlēties? Tas atkarīgs no ikdienas ēdienkartes un paradumiem. Ja no rabarberiem patīk vārīt desertus, tos var sasaldēt. Pēc atkausēšanas rabarberi būs mīksti, kas labi der vārīšanai. Kēksu un maizīšu cepšanai labāk izvēlēties rabarberu pārliešanu ar novārītu, atdzesētu ūdeni sterilās burkās. Gabaliņiem var noliet ūdeni un lietot tos gluži kā svaigus. Tie būs pietiekami stingri un viegli iejaucami vai pārkaisāmi mīklai. Tiesa, arī saldētus rabarberus var izmantot šādās receptēs, ja tos atkausē tikai mazliet. Tomēr daļa sulas iztecēs.

Rabarberu sukādes

Pēdējā laikā arvien iecienītākas ir dažādas sukādes. Lai gan tajās uzsūcas daudz cukura, tomēr pašu dārzā izaugušu rabarberu našķi vienmēr būs veselīgāki par rūpnieciski ražotām konfektēm. Ja jūsu īpašumā nav speciāla žāvējamā skapja, sukādes ļoti labi var pagatavot arī elektriskajā cepeškrāsnī, to noregulējot uz nelielu siltumu. Pēc sukāžu izgatavošanas paliek gards sīrups, ko var izmatot limonādes iejaukšanai vai saldēdieniem.

Rabarberu sukādes

Rabarberus vārot, svaigais skābums mainās un kļūst nedaudz garlaicīgs. Ievārījumos un kompotos tos varam sadraudzēt ar citām sezonas ogām vai savām mīļākajām garšvielām. Interesantākas garšas buķetes veidošanai var izmantot šajā gadalaikā nogatavojušās zemenes. Labi der arī visi citrusaugļi – citroni, laimi vai apelsīni, ingvera sakne, vaniļa vai kanēlis.

Rabarberu sukādes
  • 1 kg rabarberu kātu
  • 1 kg cukura
  • 1 citrons (laims, apelsīns pēc izvēles)

Garšvielas pēc izvēles

  • Piparmētras zariņi
  • Gabaliņš ingvera saknes

Sastāvdaļas

Soļi

Solis 1

Rabarberiem nogriež lapas un apakšējo saknes daļu. Ja kāti ir tievi un miziņas plānas, tos var nemizot. Ja mizas ir biezas un stingras, tās novelk.

Solis 2

Rabarberu kātus sagriež plānās šķēlītēs.

Solis 3

Citronu (laimu vai apelsnīnu) nomazgā un noslauka. Ja tas nav bioloģiski audzēts, vēlams to uz pusstundu iemērkt ūdenī, kam piejaukta dzeramā soda, un pēc tam rūpīgi noberzt ar suku. Augli sagriež plānās šķēlēs.

Solis 4

Ja lieto ingvera sakni, to nomazgā, nomizo un sagriež škēlītēs.

Solis 5

Lielā stikla vai porcelāna bļodā pamīšus kaisa rabarberu gabaliņus, cukuru, piparmētras zariņus, citrona un ingvera šķēles. Kad gabaliņi sāk sulot, tos ik pa laikam apmaisa. Pēc aptuveni stundas, kad sula sāk jūtami izdalīties, bļodu apsedz un noliek vēsā vietā līdz nākamajai dienai.

Solis 6

Cepeškrāsns plātis izklāj ar cepamo papīru. Nākamajā dienā atsulojušos gabaliņus nokāš lielā sietā. Kad viss sīrups notecējis, rabarberus nospiež pēc iespējas sausus un plānā kārtiņā izklāj uz plātīm. Ja patīk cukurots ingvers, turpat var izkaltēt arī to. Piparmētras zariņus un citrona šķēles izņem laukā – tie būs atdevuši savu garšu un smaržu, kļuvuši brūni.

Solis 7

Nolieto sīrupu uzvāra, salej tīrās, izkarsētas stikla pudelēs un vai burciņās, aizvāko un glabā vēsā vietā. Lieto limonādes vai desertu gatavošanai. Var pieliet tējai.

Solis 8

Gatavo sukādes. Ieslēdz cepeškrāsni uz 50 °C un kaltē sukādes vienu līdz divas stundas. Krāsni izslēdz un paver durtiņas, tā atstāj līdz nākamajai dienai. Atkārto žāvēšanu vairākas reizes, pēdējā reizē temperatūru palielinot līdz 70 °C, līdz sukādes ir gatavas. Tās var uzglabāt sausā, slēgtā stikla traukā un ēst brīžos, kad ļoti sakārojas kā salda.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Gaiļbiksīšu saldējums

Gaiļbiksīšu saldējums

Gaiļbiksīšu saldējums ir sezonāls kārums. Kad Latvijas pļavas pavasarī nokrāsojas zaļas, plaukst ievas, bet vēl nav pieneņu, ir īstais laiks pļavās meklēt gaiļbiksītes. Tas darāms tālāk no šosejām un citiem piesārņojuma avotiem, lai augus droši var lietot pārtikā, un jāpielūko, vai nenolasi kādam piederošus ziedus.

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ir pirmais pavasara saldēdiens, ar kuru atklājam Latvijas dārza labumu sezonu. Kolīdz zaļās, krunkainās lapas un spēcīgie kāti izlaužas no zemes, meklējam plātsmaižu, kūku un saldēdienu receptes, dungojot dziesmu “uzminēšu, uzminēšu, ja tik tu man ļausi…”.

Apelsīnu krēma deserts ar bezē

Apelsīnu krēma deserts ar bezē

Šogad ziema ar sauli mūs nelutina, svina pelēkas dienas nomaina cita citu. Līdz pavasarim vēl laiciņš jāgaida, un jāmeklē pēc kāda prieka un enerģijas avota, lai dziļā tumsas bedrē neiekristu mentāli un fiziski. Te palīgā var nākt apelsīni. Oranžās, smaržīgās bumbas, pilnas sulas un vitamīnu, skaistas kā vakara saulīte.

Mūsu sadarbības partneri