Saldējums brīvdienu rītiem

Gaiļbiksīšu saldējums

Gaiļbiksīšu saldējums ir sezonāls kārums. Kad Latvijas pļavas pavasarī nokrāsojas zaļas, plaukst ievas, bet vēl nav pieneņu, ir īstais laiks pļavās meklēt gaiļbiksītes. Tas darāms tālāk no šosejām un citiem piesārņojuma avotiem, lai augus droši var lietot pārtikā, un jāpielūko, vai nenolasi kādam piederošus ziedus.

Ievads

Recepte: Lelde Sotniece

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

08/08/2018

Šovasar, kad tveice priecē karsta laika mīļotājus un dzen izmisumā nīdējus, es būtu ar mieru ēst saldējumu brokastīs, pusdienās un vakariņās. Un mazliet vēl arī tropiskās nakts melnumā. Mūsu opītis pastāstīja kādu 70 gadus senu stāstu par saldējumu. Pagājušā gadsimta četrdesmito gadu beigās ģimene dzīvoja Pārdaugavā, Āgenskalnā. Viņa mamma pirmskara laikos bija smalku dāmu šuvēja. Vēlāk, padomju laikos, šis arods palīdzēja papildināt ģimenes maciņu. Un tā kādā dienā mamma esot palūgusi aizgādāt klientei pašūto kleitu uz Dzirnavu ielu. Opim tolaik bijis gadu divpadsmit. Tā nu braucis ar tramvaju pie kundes, dāma par tērpa atvešanu bijusi ļoti priecīga un puikam iedevusi mazu kabatas naudiņu. Elizabetes, Strēlnieku un Ganu ielas krustojumā pie parka jau toreiz atradies mazais tornīšveida kiosks, kurā tirgojuši burvīgo kārumu – saldējumu. Kabatā skanēja paša nopelnītā nauda, un puika izrēķinājis, ka pietiktu trīs saldējumiem. Mājās gaidījuši vēl divi brāļi, un viņam licies, ka ēst kārumus vienam pašam nebūtu īsti godīgi. Tā nu nolēmis to aizvest arī viņiem, sagādājot priecīgu pārsteigumu. Trīs gardā saldējuma ripas pārdevēja iespiedusi starp apaļām vafeļu plāksnītēm un atdevusi laimīgajam puikam tieši rokās. Viņš tūlīt skrējis uz tramvaju un braucis uz Āgenskalnu. Ak, bēdas! Diezgan ātri sapratis, ka sākas lielas ziepes – kūstošais gardums sācis pilēt un tecēt, vajadzējis laizīt un glābt, kas glābjams. Labi, ka toreiz tramvajam aizmugurē bijusi vaļēja platforma un maz braucēju. Tā nu visus trīs saldējumus nācies vien apēst pašam. Sirds sāpējusi, ka plāns nav izdevies. Mājās nevienam neko neesot stāstījis, jo brāļu bēdas visu padarītu vēl ļaunāku. Tā nu šo saldējuma ēšanu opis smalki atceras vēl pēc gariem gadiem. Un to, ka nav bijis gandarījuma, jo īsti labi viss garšo tad, kad vari dalīties ar kādu.

Šokolādes saldējums "Skrīveru saldējuma" kafejnīcā

Šodien Latvijā esam saldējuma izlutināti. Tomēr lielajā piedāvājuma klāstā citu starpā tiešām īpašs ir Skrīveru mājas saldējums. Saldējums ar Čaka dzeju. Saldējums ar Emīla Dārziņa Melanholisko valsi. Saldējums ar stāstiem par Skrīveru muižas baronu Maksi fon Sīversu un zirgu izjādēm, kāršu spēlēm, pili ar smalkām vannas istabām, ūdensapgādi, strūklakām, krāšņu parku un 66 pakāpienu trepēm, pa kurām uz Daugavu var nokāpt arī šodien. Saldējums ar dažādiem romantiskiem un tēlainiem nosaukumiem. Saldējums, kuru augsti novērtējuši Latvijas labākie šefpavāri, piemēram, Mārtiņš Rītiņš, Ēriks Dreibants, Mārtiņš Sirmais un Kārlis Celms.

Veidu skaits pārsniedz astoņdesmit, daļu no tiem gatavo tikai sezonā. Šokolādes, vaniļas, zemeņu, aveņu, melleņu, plūmju, rabarberu un piparmētru. Ar saldo krējumu, pienu, jogurtu un biezpienu. Ar balzamu. Ar riekstiem. Ar kafiju. Veldzējošie un maigie sorbeti. Skrīveru mājas saldējumos var sastapt arī ļoti neparastas sastāvdaļas: kartupeļus, alu, mārrutkus, ogļu pulveri, piedevās pasniegtu pašu gatavotu vīriešu zapti, marinētas bietītes un sālītas zivtiņas. Ja ceļi ved uz Skrīveriem, iesakām iegriezties un nogaršot, nē, piedzīvot, jo tas ir kas vairāk par vienkāršu saldējuma ēšanu.

Lelde un Mārtiņš Sotnieki, māsa un brālis ģimenes uzņēmumā.

Skrīveru mājas saldējumu gadu garumā izkopusi Sotnieku ģimene. Intervijā tematiskajai avīzei “Latvijas novadu tradicionālie ēdieni” stāsta Lelde Sotniece: “Idejas atnāk gan no interneta, gan no ceļojumiem citās zemēs, gan no pašiem produktiem. Tad visi ķeras pie darba, garšu buķetes izstrādā mamma, viņa ir kā uzņēmuma motors. Tētis ir ideju ģenerators, bet mammai viss izdodas vislabāk, gan saldējuma recepšu garšas izstrādāt un noslīpēt, gan bumbiņas uzvelt.” Lelde ir kā šī uzņēmuma dvēsele, atvērta, dabiska un sirsnīga. Viņa pati mūs sagaidīja, uzņēma, cienāja, rādīja un stāstīja. Vēlāk mums pievienojās arī brālis Mārtiņš ar kolēģi, bijuši Aizkrauklē uz Uzņēmēju dienām. Protams, ar saldējumu. Var just, ka ģimenē viens otru atbalsta, turas kopā kā vienas rokas pirksti un ikviens dara to, kas labāk padodas, lai kopīgais darbs rullē uz priekšu. 

Vairāk par Sotnieku ģimenes biznesu lasiet izdevumā. Lelde rakstā arī dalās vērtīgos padomos, lai izcilu saldējumu mājas apstākļos varētu pagatavot arī tie, kuriem nav speciālās elektriskās saldējuma mašīnas, un iesaka atsvaidzinošu piparmētru saldējuma recepti. Tematisko avīzi preses tirdzniecības vietās vēl varēs nopirkt visu augustu, bet vēlāk pie izdevēja la.lv e-veikalā.

Bet Skrīveru mājas saldējumu var iegādāties Rimi Klēts veikalos, Stockmann saldējuma vitrīnā, Kalnciema kvartāla tirdziņā un arī dažādās izbraukuma tirdzniecības vietās. Meklējiet dzelteni svītroto jumtiņu! Bet vislabāk brauciet pie viņiem ciemos. Paldies Skrīveru mājas saldējumam par lielisko uzņemšanu un saldējuma piedzīvojumiem!

Šeit publicējam šokolādes saldējuma recepti ar garšvielām brīvdienu brokastīm. Un ne tikai.

#Veģetārs ēdiens #Mājās gatavots saldējums

Sastāvdaļas

Pietiks 5 personām

 • 5 olu dzeltenumi
 • ½ l saldā krējuma 35 %
 • 4 ēdamkarotes cukura
 • ¼ pāksts vaniļas pupiņu
 • 3 ēdamkarotes kvalitatīva kakao pulvera
 • 1/2 apelsīna miziņas
 • Šķipsniņa sāls
 • Pēc vēlēšanās – tuč tuč Rīgas melnā balzama
 • Šķipsiņa kardamona pulvera
 • Trauks saldēšanai ar plānām sienām un vāku 1 l tilpumā

Pasniegšanai

 • Katram baudītājam – tase kafijas
  (mums bija ēdamkarote Rīgas melnā balzama)
 • Tumšā šokolāde

Soļi

Solis 1

Sagatavo trauku saldēšanai, iepriekš to atdzesējot saldētavā.

Solis 2

Olu dzeltenumus atdala no baltumiem. Dzeltenumiem pievieno 4 ēdamkarotes cukura, 1 ēdamkaroti vaniļas pupiņu vai sēkliņas no vaniļas pāksts, un puto, līdz cukurs izkusis un masa kļuvusi viegla un gaiša. (No olu baltumiem var pagatavot Pavlovu vai Hāpsalu ruleti).

Solis 3

Saputo saldo krējumu. Abas masas rūpīgi sacilā kopā.

Solis 4

Iesijā iekšā kakao pulveri, ierīvē ½ apelsīna miziņas, iemaisa arī kardamonu, šķipsnu sāls, balzāma lāses un rūpīgi izmaisa (uzmanīgi, lai masa nesaiet sviestā!).

Solis 5

Sagatavoto saldējuma masu liek traukā. Ja traukam nav vāka, to nosedz ar pārtikas plēvi. Trauku liek saldētavā (vismaz –18 °C).

Solis 6

Saldējuma masu ik pa pusstundai apmaisa, lai saldējums vienmērīgāk sasaltu.

Solis 7

Gatavs un arī visgaršīgākais tas ir apmēram pēc 4–5 stundām, kad masa vienlaidus sacietējusi. Ja to glabā ilgāk, jārēķinās, ka tas sasals ciets, un pirms pasniegšanas to labāk nedaudz atlaidināt. Saldējuma karoti pamērcē karstā ūdenī un veido bumbiņas.

Solis 8

Gatavo kafiju (ieteicams mokas kanniņā, jo tad kafiju jau var samaisīt kopā ar kardamonu un tās garšā jutīsiet jau vieglu garšvielas niansi).

Solis 9

Lej katrā tasē karsto kafiju, liek iekšā bumbiņu saldējuma un pāri rīvē tumšo šokolādi, cik vien tīk.

Solis 10

Vislabāk baudīt vēlās brokastīs vai pēcpusdienā, kad jau esam saules nogurdināti un kārojas mundra kokteiļa. Lai labi garšo!

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Gaiļbiksīšu saldējums

Gaiļbiksīšu saldējums

Gaiļbiksīšu saldējums ir sezonāls kārums. Kad Latvijas pļavas pavasarī nokrāsojas zaļas, plaukst ievas, bet vēl nav pieneņu, ir īstais laiks pļavās meklēt gaiļbiksītes. Tas darāms tālāk no šosejām un citiem piesārņojuma avotiem, lai augus droši var lietot pārtikā, un jāpielūko, vai nenolasi kādam piederošus ziedus.

Rabarberu sukādes un sīrups

Rabarberu sukādes un sīrups

Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ir pirmais pavasara saldēdiens, ar kuru atklājam Latvijas dārza labumu sezonu. Kolīdz zaļās, krunkainās lapas un spēcīgie kāti izlaužas no zemes, meklējam plātsmaižu, kūku un saldēdienu receptes, dungojot dziesmu “uzminēšu, uzminēšu, ja tik tu man ļausi…”.

Mūsu sadarbības partneri