Rūķu piparkūku darbnīca Blomē

Recepšu grāmata “Pļava”

Pavārgrāmatu nekad nevar būt par daudz. Jaunas grāmatas dzimšana tās autoriem ir kā izlolots bērns, un diena, kad pirmo reizi to var turēt rokā, ir lieli svētki. Kopš vakardienas, 2021. gada 15. jūnija, lasītājiem un gardēžiem pieejama jauna grāmata.

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Pasakaina brīnumu gaisotne pārņēmusi maizes darbnīcu Donas Blomē, Smiltenes pusē gada nogalē. Lai gan no šeit minētajiem tēliem pa īstam satikt varēja rūķus, izjūtu ziņā nams rosināja iztēli arī citos virzienos. Tā varētu smaržot Kaķīša dzirnavās riekstu un mandeļu gaņģi, nebūtu pārsteidzoši turpat satikt kādu no septiņiem rūķīšiem, kurš iekniebtu sānos pašai Patronesei Rūķītei Bumbulītei un šķelmīgi pamirkšķinātu gada nogalē Visjautrākajai Rūķītei Doniņai. Gluži pašsaprotami no balti putošajiem miltu mākoņiem varētu parādīties arī kāds Harija Potera tēls. Jā, miltus šajā mājā drīkst un vajag ar lielu prieku sviest gaisā, vienlaicīgi smejot un gavilējot. Dziesmas un rotaļas mijas ar virtuves darbiem, vēsturiskiem, gudriem un jautriem stāstiem, un piparkūku tapšanas pasākums norisinās kā labi eļļots pulkstenis. Piparkūkas darina no Donu rūķu jau iepriekš laicīgi sagatavotas mīklas, dekorē ar riekstiņiem, sēkliņām, kaltētām odziņām, sukādēm un krāsainiem cukuriņiem. Pēc pasākuma katrs rūķu palīgs savas izceptās piparkūkas var nest mājās, uzkost pats un cienāt radus un draugus.

Šoreiz pie rūķiem ciemojās un čakli darbojās Jāņa Endzelīna Kauguru pamatskolas 1. klases skolnieki (atļaušos lietot šo vārdu, kaut gan nesen kāds zināja teikt, ka nu esot jāsaka “izglītojamie”) kopā ar mammām, tētiem, brāļiem, māsām un klases audzinātāju Jutu Šmiti.

Pie omulīgi sīcošajiem katliem uz malkas plīts rosījās rūķīte Rutiņa. Atpūtas brīdī dalībnieki cienājās ar gardu rūķu dzērienu un stiprinājās arī ar īstu lauku pienu. Kā uz burvju mājienu iztukšojās pamatīgais katls ar Rūķu krokodīļu zupu, kas aizdomīgi līdzinājās frikadeļu zupai. Bet garšoja, protams, daudz labāk. Rūķi zināja stāstīt, ka bērniem ļoti garšo arī Pepijas strīpainā un rūtainā zupa, ēdienkarte esot plaša.

Burzmā labi jūtas arī sunīte Podziņa, mazo roku bužināta un čubināta. Pat ja viņa nav visa pasākuma galvenā varone, gadoties, ka kādam bērnam no visa piedzīvotā tieši sunītis, kuru var samīļot, ir vakara neaizmirstamā daļa.

Pasākums ir lieliska alternatīva gada nogales klases eglītēm. Dažam lielākais prieks ir kopā darbošanās – mamma un tētis nav aizņemti darbos, bet ar visu prieku var pievērsties piparkūku radīšanai, nerūpējoties nedz par izejvielu gādāšanu, nedz virtuves tīrīšanu. Nobeigumā vēderi visiem pilni, un līdzi vešanai sagādātas pašu rokām darinātas mazas, gardas dāvaniņas.

Lai jauki gada nogales svētki Blomes čaklajiem rūķiem!

http://maizesdarbnica.blogspot.com/p/jaunumi.html

Attēlu galerija

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Citi stāsti

Recepšu grāmata “Pļava”

Recepšu grāmata “Pļava”

Pavārgrāmatu nekad nevar būt par daudz. Jaunas grāmatas dzimšana tās autoriem ir kā izlolots bērns, un diena, kad pirmo reizi to var turēt rokā, ir lieli svētki. Kopš vakardienas, 2021. gada 15. jūnija, lasītājiem un gardēžiem pieejama jauna grāmata.

PiparkoogiMaania

PiparkoogiMaania

“PiparkoogiMaania” – “PiparkūkuMānija” ir piparkūku mākslas izstāde, kura 2019. gadā Tallinā norisinās jau četrpadsmito gadu.

Piparkūku cepšana pie Armitstediem

Piparkūku cepšana pie Armitstediem

Cik ļoti spēcīgi ir bērnības iespaidi? Moda Redklifa (Maud Radcliffe (Armitstead) 1902–1993) grāmatā “Baltijas stāsti. Armitstedu dzimta laikmetu griežos” (1997) 30. lpp. apraksta laiku, kad bijusi maza meitene, dzīvojusi Rīgā, Mārstaļu ielā 19.

Mūsu sadarbības partneri

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Par autortiesībām

Šeit publicētais saturs (teksts un attēli) ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Par šo materiālu pilnīgu vai daļēju izmantošanu pārpublicēšanai lūgums sazināties ar "Garšīgā Latvija" veidotājiem. Par attēlu izmantošanas tiesībām variet jautāt arī AKKA/LAA.

Par datu aizsardzību

Sadaļā Par privātumu variet lasīt detalizētāku aprakstu par to, kā tiek izmantoti Jūsu lietotāja dati.

 

Projekta atbalstam

Respektējot jūsu lietošanas ērtības, mēs nepārdodam reklāmas vietas mūsu mājas lapā, tādēļ aicinām atbalstīt šī un citu mūsu projektu attīstību, ziedojot mūsu sadarbības partnerim – Izglītības un kultūras atbalsta biedrībai Balta