Piparkūku māksla Tallinā

Recepšu grāmata “Pļava”

Pavārgrāmatu nekad nevar būt par daudz. Jaunas grāmatas dzimšana tās autoriem ir kā izlolots bērns, un diena, kad pirmo reizi to var turēt rokā, ir lieli svētki. Kopš vakardienas, 2021. gada 15. jūnija, lasītājiem un gardēžiem pieejama jauna grāmata.

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Lielu paldies sakām “Dansukker Latvia” par iespēju apmeklēt piparkūku tematisko izstādi Tallinā Dizaina un arhitektūras galerijā. Piedalījāmies meistarklasē, kurā holandiešu mākslinieces Daan Bos vadībā mācījāmies glazēt piparkūkas īpašā tehnikā, sapludinot vairāku krāsu glazūras. Kā mums veicās, vairāk skatieties bilžu galerijā zem raksta.

Paldies arī galerijas saimniekiem Mari-Liis Laanemaa un Pelle Kalmo par viesmīlīgo uzņemšanu! Novēlam izturību un iedvesmu turpināt šo lielisko darbu, mēs gribam braukt ciemos nākamgad atkal. Un paldies Ivetai Zariņai par rūpēm visas dienas garumā, kā arī par iespēju reizi gadā satikt citus blogerus un žurnālistus. Īstus un dzīvus, bez ekrāna vai tipogrāfijas starpniecības. Lai visiem priecīgi svētki!

Mari-Liis Laanemaa un Pelle Kalmo 

Nu ķeramies pie piparkūkām. Piparkūku vēsture Eiropā ietiecas daudzu gadsimtu garumā. Livonijas valstī, kura aptvēra mūsdienu Latvijas un Igaunijas teritoriju, agrākos gadsimtos dārgo un eksotisko garšvielu dēļ tās cepa tikai klosteros, pilīs un muižās. Pagājušajā gadsimtā, kad mūsu valstis kļuva neatkarīgas un tautas rocība pieauga, piparkūkas jau cepa daudzās mājās. Kopš tiem laikiem tā ir kļuvusi par skaistu tradīciju gandrīz katrā virtuvē gan Latvijā, gan Igaunijā, it īpaši laikā pirms Ziemassvētkiem.

PiparkoogiMaania“PiparkūkuMānija” ir piparkūku mākslas izstāde, kura 2019. gadā Tallinā norisinās jau četrpadsmito gadu. Dizaina un arhitektūras galerija katru gadu izsludina vienojošu tēmu, piemēram, piparkūku gleznas,  apkārt pasaulei, burvju veikals, laika mašīna, olimpiāde, mākslas vēsture, sakrālā māksla, mežs, rotaļlietu muzejs un citas. Ideju konkursā piedalās visdažādāko nozaru profesionāli mākslinieki – arhitekti, keramiķi, metāla un tekstilmākslinieki, šeit nav ierobežojumu. Galerijas īpašnieki atlasa dalībniekus no Igaunijas un arī citām valstīm. Vienīgais noteikums – mākslas objektiem jābūt veidotiem no piparkūkām. Un katru gadu kāds no igauņu komponistiem par godu šim notikumam komponē īpašu skaņdarbu.

Galerijas mājas lapā varam ielūkoties iepriekšējo gadu ekspozīcijās, tur aplūkojama ļoti ticama piparkūku Milosas Venēra, telpiskas un krāšņas Van Goga saulespuķes, Endija Vorhola leģendārā tomātu zupas bundža, Šiškina lācīši mežā.

Plaši pārstāvēta arhitektūra – Pizas tornis un Ēģiptes piramīdas, krāšņas katedrāles un neiedomājami dažādas piparkūku mājas ar karameļu vitrāžu logiem un glazūras sniega noklātiem dakstiņu jumtiem.

Dažnedažādi apspēlēti tērpi un to aksesuāri – kleitas, rotas, pogas, pat kurpītes, veļa un zeķes. Autori izgatavojuši skaistas rotaļlietas – ir bijis gan īsts šūpuļzirgs, spēļu automašīnas, lelles, marionetes, vilciņš, ripu piramīda ar gaiļa galvu, filigrāni izveidota spēle “Cirks” (šo noteikti var arī uzspēlēt), vilcieniņš, divritenis, spēļu klavieres, bērnu ratiņi, princeses, eņģeļi un pūķi, gan baisas maskas, leļļu mājas ar smalki veidotu istabas iekārtojumu, putni, zivis, lāči un citi zvēri.

Apskatāmas ar milzu pacietību no smalkām mīklas virvītēm savirpinātas apaļas piparkūkas, kas atgādina zāģēta koka ripas dažādos brūnos toņos. Vai arī pārsteidzoša kafijas servīze ar piparkūku mīklas traukiem un brūnu karameli, kura sastingusi krūzē līstošas kafijas formā.

Šeit dažādiem oriģināliem risinājumiem var iedvesmoties ikviens, kurš pats vēlas pagatavot ko interesantu. Piparkūkas ar caurumiņiem  var savienot ar aukliņām un kustināt kā leļļu teātra lelles vai arī izveidot greznu kinētisku objektu, kas maigi šūpojas un griežas gaisa plūsmā, iekārts dažādos augstumos. Mākslinieki, strādājot pie šiem objektiem, vēlas saglabāt bērna prieku un rotaļīgumu.

Tāpat var apbrīnot, ko visu var dabūt gatavu no cukura. Fantastiskie glazūru raksti un gleznas, daudzkrāsainas cukura vitrāžas, cukura karamele kā līmviela ir ideāla detaļu sastiprināšanai. Un pāri visam – pūdercukurs kā tīrs un balts sniegs. Gados, kad ziema kavējas, svētku noskaņu var uzburt arī šādi.

Kopš 2009. gada galerija rīko fotogrāfiju konkursu, kurā par aktuālo tēmu ikviens aicināts sūtīt savu uzmeistaroto piparkūku fotogrāfijas. 2019. gada tēma ir “Mitoloģija”, vēl var paspēt piedalīties, ja nosūtīsiet savu fotogrāfiju līdz 2019. gada 30. decembrim. Un līdz 2020. gada 5. janvārim var klātienē apskatīt 100 mākslinieku darbus par mītu tēmu vai piedalīties kādā no meistarklasēm.

Izstāde ir ļoti interesanta bērniem – tā rosina pētīt tālāk un dziļāk redzēto tēlu izcelsmi, meklēt stāstus un leģendas par mītiem. Redzētie mākslas darbi rosina palūkoties uz piparkūku cepšanu netradicionālā veidā – gan formu, gan stiprinājumu, gan rotājumu ziņā. Varbūt šogad tās varat piešūt kā pogas pie dāvanu maisiņa? Vai sakārt kā vitrāžas logā? Vai izveidot kā mozaīku? Vai izcept piparkūku spēļu kārtis? Bet varbūt jums vajag piparkūku masku? Kas zina, kas zina. Varbūt tas būs kaut kas vēl nebijis un oriģināls.

Ieskats izstādē 2019. Tēma – mitoloģija

Piparkūku dekorēšanas meistarklase ar Daan Bos

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Citi stāsti

Recepšu grāmata “Pļava”

Recepšu grāmata “Pļava”

Pavārgrāmatu nekad nevar būt par daudz. Jaunas grāmatas dzimšana tās autoriem ir kā izlolots bērns, un diena, kad pirmo reizi to var turēt rokā, ir lieli svētki. Kopš vakardienas, 2021. gada 15. jūnija, lasītājiem un gardēžiem pieejama jauna grāmata.

Piparkūku cepšana pie Armitstediem

Piparkūku cepšana pie Armitstediem

Cik ļoti spēcīgi ir bērnības iespaidi? Moda Redklifa (Maud Radcliffe (Armitstead) 1902–1993) grāmatā “Baltijas stāsti. Armitstedu dzimta laikmetu griežos” (1997) 30. lpp. apraksta laiku, kad bijusi maza meitene, dzīvojusi Rīgā, Mārstaļu ielā 19.

Mūsu sadarbības partneri

 

Par autortiesībām

Šeit publicētais saturs (teksts un attēli) ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Par šo materiālu pilnīgu vai daļēju izmantošanu pārpublicēšanai lūgums sazināties ar "Garšīgā Latvija" veidotājiem. Par attēlu izmantošanas tiesībām variet jautāt arī AKKA/LAA.

Par datu aizsardzību

Sadaļā Par privātumu variet lasīt detalizētāku aprakstu par to, kā tiek izmantoti Jūsu lietotāja dati.

 

Projekta atbalstam

Respektējot jūsu lietošanas ērtības, mēs nepārdodam reklāmas vietas mūsu mājas lapā, tādēļ aicinām atbalstīt šī un citu mūsu projektu attīstību, ziedojot mūsu sadarbības partnerim – Izglītības un kultūras atbalsta biedrībai Balta