Ķiploku grauzdiņi
Ātrais Jāņu siers
Jāņu siers vai nu ļoti garšo, vai negaršo nemaz. Tomēr Jāņos to ceļ galdā jebkurā gadījumā, jo tas ir rituāls ēdiens, apdziedāts Jāņu dziesmās kopš senseniem laikiem.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Ķiploku grauzdiņi vai rupjmaizes grauzdiņi, sauc kā gribi, bet tā ir viena pamatīga vērtība latviešu virtuvē. Publicējam recepti par godu Latvijas 106. dzimšanas dienai. Ja kādā krodziņā cep ķiploku grauzdiņus, burvīgo smaržu var sajust pa gabalu. Tādus grauzdiņus, kā cep Latvijā, var baudīt tikai šeit, gatavotus no vietējās īpašās rudzu maizes. Par to aizdomājos pirms dažām dienām, kad Vecrīgā satikām mīļu draugu un nolēmām pasēdēt krodziņā.
Sagadījās tā, ka pie blakus galdiņa sēdēja tūristi no Dānijas, kuri ar interesi skatījās, kādus ēdienus pasūta vietējie krodziņa viesi. Ieraudzījuši ķiploku grauzdiņus, viņi viesmīlim palūdza tādus pašus. Mēs sēdējām pie blakus galdiņa, un viņi apvaicājās, vai mēs varētu izstāstīt, kā grauzdiņus gatavo. Gribot iemācīties un cept tādus mājās. Mēs izstāstījām. Bet. Nevēlējāmies viņus apbēdināt, ka tādus, kā viņi ēd, Dānijā izcept nevarēs. Jo galvenais ir tā smaržīgā, garšīgā Latvijas rudzu maize. Tāda, kādu varam dabūt tikai šeit, ar ieraugu, ķimenēm un iesalu.
Ja nu vienīgi viņi rupjmaizi izcep paši. Mūsu mājas lapā var atrast vairākas receptes: kurzemnieču ierauga rudzu maizi ar sēkliņām, ko mums laipni iedeva Mārcis Bendiks, ir no šīs receptes iedvesmota mana rudzu ierauga maizes recepte, un vēl manas “lietišķo” skolas biedrenes Annas Romanovskas ierauga rupjmaizes recepte, ko viņa cep Kanādā no sava izaudzēta ierauga. Ja ir liela gribēšana un apņēmība, tad var tikt pie labiem ķiploku grauzdiņiem, pat ja nedzīvo Latvijā, bet kādā citā valstī plašajā pasaulē, ja vien tur pieejami rudzu milti un ķimenes. Kaut gan arī pie šīm lietām mūsu dienās var tikt, pasūtot internetā.
Sastāvdaļas
- 1/2 rudzu formas maizes kukuļa
- 3–4 ķiploku daiviņas
- Augu eļļa cepšanai
- Rupjais sāls
- Dažas loksnes papīra dvieļu vai salvešu
Soļi
Solis 1
Maizi sagriež šķēlēs, ko pēc tam sadala aptuveni 1–1,5 centimetru platās strēmelēs.
Solis 2
Pannā uzkarsē nedaudz eļļas, maizes gabaliņus no abām pusēm apcep brūnus un saber uz papīra dvieļa, lai atbrīvotos no liekajām taukvielām. Tā sacep visu maizi.
Solis 3
Maizes gabaliņus saber lielākā bļodā, pārkaisa rupjo sāli un nomizotas, caur ķiploku spiedi izspiestas ķiploku daiviņas un izmaisa.
Solis 4
Bļodu pārklāj ar šķīvi un enerģiski sakrata maizes gabaliņus, lai tie vienmērīgi sajauktos ar sāli un ķiplokiem.
Solis 5
Grauzdiņus pasniedz ar kvasu vai alu, var papildināt ar siera plati vai citām pikantām uzkodām. Grauzdiņus slēgtā traukā var uzglabāt ilgāku laiku, bet visgaršīgākie tie ir silti.
Saistītās receptes
Ātrais Jāņu siers
Jāņu siers vai nu ļoti garšo, vai negaršo nemaz. Tomēr Jāņos to ceļ galdā jebkurā gadījumā, jo tas ir rituāls ēdiens, apdziedāts Jāņu dziesmās kopš senseniem laikiem.
Pupiņu pastēte
Vai tomēr pupiņu smēriņš? Vai varbūt biezenis? Vai ķausis? Sauc, kā gribi, šo blendēto pupiņu masu ar dažādām piedevām, atdzesētu smērē uz maizītes, ēd ar karoti, siltu var ēst kā piedevu vai pamatēdienu. Ja kartupeļu biezeni ar baudu ēd ikviens, tad līdzīgā veidā pagatavotas pupiņas līdz šim nav tik ļoti ierasts ēdiens.
Ķimeņu kartupeļu cepumi
Ķimeņu cepumi ļoti piestāv laikam starp Jāņiem un Pēteriem. Cepumi ir ļoti, patiešām, ļoti garšīgi. Ja cepsi tos viesībām, cepumi pazudīs zibenīgi, to zinām no pieredzes.