Pupiņu salāti
Tunča salāti
Tunča salāti ir lieliski gan ikdienā, gan svētku galdā. Ikdienā vislabāk tos gatavot, ja no pusdienām pāri palikusi bļodiņa aukstu makaronu, vislabāk spirāles formā. Pasta un tuncis garantē sāta sajūtu, bet zaļās salātlapas, gurķi un zaļumi parūpēsies par pavasarīgu garšu un krāsu.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš, Sandra Ošiņa
28/01/2022
Ja mājās būs bļoda vārītu pupiņu, cilvēks badu nemirs. Protams, nav nekāda vaina arī veikala bundžu pupām. Bet mūsmājās esam nolēmuši ar saviem pirkumiem pēc iespējas atbalstīt vietējos pārtikas audzētājus. Rudens pusē sociālo tīklu algoritmi to sajuta no manām domām vien un kārdināja ar Ievas Kļavas izaudzēto krāšņi raibo pupiņu bildēm. Un tā viena maza turku pupa neceļoja vis uz Angliju (starp citu, klīst baumas, ka tur esot nolauzta atslēga!), bet uz mūsu tuvāko piemājas Omnivu. Ceļoja kopā ar citām pupiņu māsām. Kad sainis bija klāt, es nespēju vien apjūsmot visu to svītraino un plankumaino skaistumu. Sirsnīgs paldies Ievai Kļavai! Vārot pirmo zupu, sabēru pa druskai no visām pupām. Diemžēl, zupā tās visas savārījās vienlīdz brūnganas. Nu nē, es gribēju, lai tās paliek raibas! Pēc vairākiem izmēģinājumiem tas beidzot izdevās. Kā izrādījās, pupiņas vajag noblanšēt. Un pēc tam uzbriedināt.
Šajā vietā maza atkāpe uz manu bērnības laiku. Kad mēs ar brāli gājām skolā, mamma pamatoti lāgā neuzticējās padomju skolas virtuvei. Mamma cēlās agrā rīta stundā, lai pirms darba paspētu pagatavot zupas, zirņu vai kāda sautējuma katlu, ko pusvārītu satina biezās segās, apspraudīja spilveniem, un tā pēc skolas mūs mājās vienmēr sagaidīja silts ēdiens.
Aplūkojot jauno elektrības rēķinu, atcerējos šo gatavošanas paņēmienu. Ziemā, kad katru dienu kurinām malkas plīti, tā taupīt nav vajadzības. Bet siltajā gada laikā pavisam noteikti! Tā noteikti var ietaupīt visi, kuriem šodien ir elektriskā vai gāzes plīts. Tā kā man jau bija piemirsies, cik ilgi šādā veidā jākarsē dažādi produkti, ielūkojos vecās grāmatās. Autoru Mikela Hindhedes un Luīzes Holles grāmata “Kara laika virtuve” (1942), 1991. gadā apgādā “Vaga” pārizdots faksimila izdevums ar stilīgu Kristiāna Šica vāka zīmējumu un ilustrācijām.
Grāmatā bez ēdienu receptēm cita starpā aprakstīta “Vārāmā jeb taupības kaste”: “Runājot par kurināmā taupību un lietderīgu izlietošanu, nevaram aizmirst vienu no noderīgākiem mājturības piederumiem – vārāmo jeb taupības kasti, ar kuŗju gūstam šādus labumus: aiztaupās kurināmais materiāls par apmēram 50 proc., jo, kasti lietojot, ēdiens jāuzvāra un tad tikai īsu brītiņu uz uguns jātur; ēdiena tālākā gatavošana notiek kastē.
Ne mazāk svarīgs vārāmās kastes labums ir laika ekonomija. Kasti lietojot, ēdiens jāuzrauga vienīgi tik ilgi, kamēr tas uz uguns uzvārās, bet, kad ielikts kastē – saimniecei par to vairs nav jārūpējas un viņa var iziet no mājas vai nodoties citam darbam. Ja mājās ir zāģītis un daži dēļi vai nederīga kaste, tad vārāmo kasti var viegli pagatavot.”
Otru grāmatu “Krāsnis un pareiza kurināšana” (1943) atradu lndb.lv krājumos. Tajā uzskaitītas dažādas priekšrocības, ko iegūst, gatavojot “vārāmajā kastē”: lēni gatavojot, olbaltumvielas pārveidojas tā, ka tās vieglāk sagremojamas, graudaugi uzbriest irdeni, tie nav jāmaisa, nepiedeg, labāk saglabājas aromātvielas un garšas.
Taupības kastes izgatavošana pirmā pasaules kara laikā
Foto: Marie Goslich
Vislabāk kastē gatavot graudaugus un pākšaugus, kas ilgi jāvāra. Arī gaļu. Ja katlu atver un saprot, ka produkti vēl nav izsutinājušies gana mīksti, katlu vēlreiz uzvāra, uzliek vāku un vēl uz kādu laiku ietin. Sausus zirņus, pupas un grūbas var iepriekš izmērcēt. Tā kā ilgstošas karsēšanas rezultātā iet bojā liela daļa vitamīnu, mazos gabalos grieztus dārzeņus un saknes gan labāk gatavot uz plīts.
Sadaļā Stāsti atrodami fragmenti no grāmatām ar pamācībām, kā šādu taupības kasti pagatavot. Ja kādam ir interese, man ir meistars, kuram tādu var pasūtīt. Lūdzu, rakstiet uz garsigalatvija@gmail.com.
Sastāvdaļas
- 1 krūze sausu pupiņu (250 ml) vai 2-3 kārbiņas vārītu pupiņu
1. variants
Pupiņas
Tomāti
Vārīts vai kūpināts šķiņķis
1 ķiploku daiviņa vai sausie, granulētie ķiploki
Skābais krējums
Malti melnie pipari
Sāls
Zaļumi pēc izvēles (mums bija pētersīļi)
2. variants
- Pupiņas
- Marinēti gurķi
- Vārīts vai kūpināts šķiņķis
- Marinētas sēnes pēc izvēles (Mums bija baravikas, bet labi der arī šampinjoni. Sēnes var arī nelikt.)
- 1 ķiploku daiviņa vai sausie, granulētie ķiploki
- Skābais krējums vai majonēze pēc izvēles
- Malti melnie pipari
- Sāls
- Zaļumi pēc izvēles (mums bija pētersīļi)
Soļi
Solis 1
Pirmās dienas vakars (ja pupiņas jāvāra). Sagatavo katliņu ar vārošu ūdeni un bļodu ar aukstu ūdeni, kurā samet ledus gabaliņus.
Solis 2
Kaltētas pupiņas ber karstajā ūdenī un uzvāra.
Solis 3
Karstās pupiņas nekavējoties nokāš un ieber ledus ūdenī, kurā atstāj tās visu nakti. Ūdenim jābūt vismaz divu pirkstu līmenī virs pupiņām, lai tās pa nakti varētu krietni piebriest. Ja pupiņas ir vienkrāsainas, nav svarīgi saglabāt pupiņu raibās krāsas, tad blanšēšanu var izlaist un pupiņas vienkārši iemērkt ūdenī uz nakti.
Solis 4
Otrās dienas rīts. Sagatavo biezu segu, kurā pa vidu ieklāj avīzes vairākās kārtās (sk. attēlus galerijā zem receptes).
Solis 5
Pupiņu katlā pārbauda ūdens līmeni. Iespējams, pa nakti viss ūdens būs iesūcies. Ja vajag, ūdeni pielej papildus, jo pupiņas vēl briedīs. Ja pupiņu virskārta būs sausa, tās nekļūs mīkstas. Katlā piemet šķipsnu sāls un pupiņas uzvāra.
Solis 6
Katlam uzliek vāku un nekavējoties satin avīzēs un segā. Saini liek dīvāna stūrī, apliek ar spilveniem, pārklāj vēl kādu pledu, biezu dūnu jaku, vectēva fufaiciņu – der jebkas siltumu saglabājošs. Vienīgi jārēķinās, ka sega, kurā katliņš būs ietīts vispirms, vēl kādu dienu var viegli smaržot pēc ēdiena.
Solis 7
Katlu atstāj mierā uz aptuveni divām stundām. Kad laiks pagājis, attin un pagaršo. Ja šķiet, ka vēlētos vēl mazliet mīkstākas pupiņas, pārbauda ūdens līmeni, katlu uzvāra un ietin vēl uz stundu.
Solis 8
Kad pupiņas gatavas, no tām tālāk var gatavot zupas vai salātus. Šajā brīdī recepti var sākt lasīt sliņķi, kuriem pa rokai ir veikalā pirktas pupiņu kārbas.
Solis 9
1. variants. Pupiņām pievieno sagrieztus tomātus, šķiņķi, skābo krējumu, izspiestu ķiploku daiviņu vai mazliet granulētu ķiploku, svaigi maltus melnos piparus, sāli pēc garšas un kapātus zaļumus pēc izvēles. Visu samaisa kopā, gatavs!
Solis 10
2. variants. Pupiņām pievieno gabaliņos sagrieztu šķiņķi, marinētus gurķus un sēnes, skābo krējumu vai majonēzi, svaigi maltus melnos piparus, sāli pēc garšas un kapātus zaļumus pēc izvēles. Visu samaisa kopā, labu apetīti!
Saistītās receptes
Tunča salāti
Tunča salāti ir lieliski gan ikdienā, gan svētku galdā. Ikdienā vislabāk tos gatavot, ja no pusdienām pāri palikusi bļodiņa aukstu makaronu, vislabāk spirāles formā. Pasta un tuncis garantē sāta sajūtu, bet zaļās salātlapas, gurķi un zaļumi parūpēsies par pavasarīgu garšu un krāsu.
Kartupeļu salāti švābu gaumē
Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule
Selerijas saknes un ābolu salāti
Selerijas saknes un ābolu salāti ir mana īpašā rudens delikatese. Selerijas saknes veikalos ir nopērkamas visu gadu, bet rudenī tās ir vissulīgākās un smaržīgākās. Atzīšos, selerijas sakne un kāti manā ledusskapī ir vienmēr, lietoju tos gan svaigus, gan kā garšaugus pie zupām.
Mīļie draugi, es lauzu galvu, vai dažādu salātu variācijām ir vieta garsigalatvija.lv? Man pašai šķiet, ka salātus var taisīt un maisīt visdažādākajos sastāvos, atkarībā no tā, kāds gadalaiks, kas dārzā, pagrabā vai ledusskapī pieejams. Veikalos jau viss ir visu gadu. Bet. Sezonā, protams, labāk ēst to, kas tajā laikā ienācies. Piemēram, šobrīd man ļoti patīk visi citrusi. Arī pie salātiem.
Ewa Ch
Priekš sliņķiem noteikti jā!!!
Man slinkums domāt – es iemetu google vai sev zināmajās recepšu lapās vai nu produktus, kas ir, vai arī pašķirstu ar domu, ka kaut kas iepatiksies, lai tad to arī varētu uzmargot virtuvē! 😎
Reply
Sandra Ošiņa
Ewa Ch Labi, paldies, ņemšu vērā.
Jolanta Roze
Manuprāt, salātiem ir jāatvēl vietiņa Gašīgajā Latvijā. Ir jau arī vesels lērums tradicionālu sezonālo salātu, piemēram, rutki ar āboliem, bietes ar ķiplokiem, skābēti kāposti ar sīpoliem un krējumu, burkāni ar selerijas sakni. Tāda vecā, labā, nedaudz piemirstā klasika.