Mannas buberts ar rabarberu vai dzērveņu ķīseli

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ir pirmais pavasara saldēdiens, ar kuru atklājam Latvijas dārza labumu sezonu. Kolīdz zaļās, krunkainās lapas un spēcīgie kāti izlaužas no zemes, meklējam plātsmaižu, kūku un saldēdienu receptes, dungojot dziesmu “uzminēšu, uzminēšu, ja tik tu man ļausi…”.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Liene pagājušajā nedēļā spīdoši aizstāvēja maģistra darbu Stradiņa universitātē. Viņa pati ir pierādījums tam, ka, gudri ēdot un regulāri izkustoties (Liene ir arī nūjošanas instruktore), ar lieko svaru var tikt galā, nenomokot sevi ar ekstrēmi ierobežojošām diētām. Ikdienā Liene konsultē savus pacientus Jūras medicīnas centrā un Līgatnes rehabilitācijas centrā ne tikai par to, kā kļūt slaidākiem, bet arī kā uzvarēt dažādas kaites, revidējot sava ledusskapja saturu un ēšanas paradumus. Hipokrāts ir teicis:„ Lai ēdiens ir tavas zāles un tavas zāles lai ir tavs ēdiens”.

To Liene mēģina ievērot pati un iesaka saviem pacientiem. Un vēl kāds Lienei piestāvošs citāts no franču autora Brijā-Saverēna grāmatas „Garšas fizioloģija”: „Pavāram, kam uzticēta dzīvības mehānisma uzturēšana, ir svarīgāka loma nekā farmaceitam, kura noderībai ir tikai gadījuma raksturs.” Tā kā katru mīļu dienu vairākas reizes cilvēks pie galda papildina savas enerģijas krājumus, ar to varam darīt daudz savā labā, vienlaicīgi sagādājot patiesas baudas mirkļus. Ja vēlaties par to parunāt ar Lieni personīgi, rakstiet uz e-pastu uzturaskola@.gmail.com.
Ēdiena gatavošana Lienei ir radošs process, ikdienas ēdiens ir salīdzinoši vienkāršs, bet svētku reizēs Liene ar prieku gatavo kādu kūku vai desertu.

Lienei ir daudz mīļu, no savas mammas pārņemtu ģimenes recepšu. Starp tām ir arī mannas buberts. Putainais un maigais kārums kopā ar garšas ziņā stiprāku skābenu ķīseli vai ogu mērci raisa siltas un omulīgas bērnības atmiņas. Pavasara un agras vasaras sezonā ķīselim var izmantot sulīgu rabarberu kātu, aromātam pievienojot apelsīnu miziņas, ingvera sakni un piparmētru lapiņas. Rudens un ziemas sezonā labākā garšas saderība būs ar dzērveņu ķīseli.

Sastāvdaļas

 • 100 g mannas
 • 0,5 litra piena
 • 3 ēdamkarotes cukura
 • 1 tējkarote vaniļas cukura
 • 3 olas

Rabarberu ķīselim

 • 1 vidēji liels vai 2 mazāki rabarberi
 • 1 litrs ūdens
 • 150 g cukura
 • 2 ēdamkarotes kartupeļu cietes
 • garšvielas pēc izvēles
 • dažas šķēlītes ingvera saknes
 • apelsīna miziņas
 • svaigas piparmētru lapiņas

Dzērveņu ķīselim

 • glāze dzērveņu (der arī saldētas)
 • 1 litrs ūdens
 • 150 g cukura
 • 2 ēdamkarotes kartupeļu cietes

Soļi

Buberts

Solis 1

Katliņā vāra pienu. Brīdī, kad piens sāk „kāpt uz augšu”, maisot ar koka karoti, pieber mannas putraimus. Nepārtraukti maisot, uzbriedina mannā putraimus apmēram 5 minūtes. Visā gatavošanas laikā jāuzmanās, lai buberts nepiedegtu.

Solis 2

Olas nomazgā un atdala dzeltenumu no baltumiem. Olas dzeltenumu saputo ar bubertam paredzēto cukura daudzumu un vaniļas cukuru, līdz dzeltenums kļūst gaišs un krēmīgs, bet masas apjoms ir dubultojies.

Solis 3

Olas baltumus tīrā un sausā traukā saputo stingrās putās.

Solis 4

Mannas putrai pielej olas dzeltenumu masu un putru uzputo karsējot.

Solis 5

Iejauc sakulto olas baltumu.

Solis 6

Vēl mazliet pakarsē.

Rabarberu ķīselis

Solis 7

Katliņā ielej 1 litru ūdens un uzvāra.

Solis 8

Pievieno gabaliņos sagrieztus rabarberus, dažas ingvera šķēlītes (tās beigās izņem), apelsīna miziņas.

Solis 9

Vāra apmēram 10 minūtes, līdz rabarberi mīksti.

Solis 10

Iebiezina, pielejot aukstā ūdenī atšķaidītu kartupeļu cieti. 

Solis 11

Beigās pievieno cukuru pēc garšas. 

Solis 12

Ēd kopā ar bubertu siltu vai atdzesētu. Var papildināt ar sasmalcinātām piparmētru lapiņām un apelsīnu mizas skaidiņām.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

Rabarberu deserts ir pirmais pavasara saldēdiens, ar kuru atklājam Latvijas dārza labumu sezonu. Kolīdz zaļās, krunkainās lapas un spēcīgie kāti izlaužas no zemes, meklējam plātsmaižu, kūku un saldēdienu receptes, dungojot dziesmu “uzminēšu, uzminēšu, ja tik tu man ļausi…”.

Apelsīnu krēma deserts ar bezē

Apelsīnu krēma deserts ar bezē

Šogad ziema ar sauli mūs nelutina, svina pelēkas dienas nomaina cita citu. Līdz pavasarim vēl laiciņš jāgaida, un jāmeklē pēc kāda prieka un enerģijas avota, lai dziļā tumsas bedrē neiekristu mentāli un fiziski. Te palīgā var nākt apelsīni. Oranžās, smaržīgās bumbas, pilnas sulas un vitamīnu, skaistas kā vakara saulīte.

Rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm un zemenēm

Rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm un zemenēm

Ģeniāli atklājumi dažkārt rodas apstākļu sakritības dēļ. Reiz bija tā. Mūsu meita Milda kopā ar draugiem kādā kopā sanākšanas reizē nolēma pagatavot rupjmaizes kārtojumu. Izpētījuši recepti un ķērušies pie darba. Grūti gājis ar rupjmaizi. Maluši to gaļas maļamajā mašīnā, grauzdējuši, bet maize nez kādēļ vispirms saķepusi, tad par daudz sadegusi, galu beigās sanākušas mazas, cietas spiriņas.

Mūsu sadarbības partneri