Cepti lāčpurni

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

18/05/2017

Lāčpurni (Morchella lat.) ir pavasara sēnes, atrodamas lapu koku mežos vai parkos. Paldies Norai Daknei, kura mums uzdāvināja šo sezonālo delikatesi.

Par šīm izcilajām sēnēm klīst mīti un leģendas. Diemžēl tās bieži jauc ar bisītēm, kuras uzskata par indīgām un tādēļ jānovāra vairākos ūdeņos (uzmanīties vajag tieši vārīšanas laikā, jo toksiskās vielas izdalās no tvaikiem, kas paceļas no katla, tos nedrīkst ieelpot).

Lāčpurnus var ēst apceptus, iepriekš vārīt nevajag, tieši otrādi. Pēc pārāk ilgas karsēšanas sēnes kļūs sīkstas. Pareizi pagatavotiem lāčpurniem ir interesanta struktūra, garša ir bagātīga un patīkama. Sava garša, kas nelīdzinās citu sēņu garšai.

Kā droši atšķirt lāčpurnus no bisītēm? Lāčpurniem ir izteikts ģeometrisks šūnu raksts cepurītes daļā, un vidū tās ir tukšas. Savukārt bisītes izskatās pēc neregulāri samīcītiem brūniem pikučiem. Tādēļ viegli atcerēties – labāk ņemt harmoniskām un regulārām šūnām klātās sēnes, ne deformēti saņurcītās, bezveidīgās pikas.

Lāčpurnus lasa un gatavo gan angļu, gan vācu, gan franču valodā runājošās tautas. Internetā var atrast daždažādas receptes, kur sēnes ar nosaukumu “morel” (angļu, franču val.), “Morchel” (vācu val.) tiek slavētas kā restorānu delikateses, no tām gatavo zupas, mērces, uzkodas, tās pilda, cep un vāra. Pasniedz ar otru sezonas gardumu sparģeļiem. Vai ar ceptu lasi. Vai arī kā piedevu pastai un gaļas ēdieniem.

Pievienojam dažas saites iedvesmai no franču virtuves: lāčpurnu ravioli, BOUCHÉE À LA REINE, un kastaņu pankūkas ar lāčpurniem.

Galvenais, lai tavā ceļā patrāpās šī dabas dāvana, un pie rokas ir nazītis un grozs.

Klāt šoreiz gatavojām kartupeļu biezeni un pavasara zaļumu un nezāļu salātus.

Pie Noras un Imanta mēs nogaršojām lāčpurnu mērci ar grūbām un nātru pesto. Bija pavasarīgi, sātīgi un svaigi. Paldies, kā vienmēr, par jaukā kompānijā pavadīto vakaru.

#Veģetārs ēdiens #Latviešu virtuves klasika #Lēti pagatavojams ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens

morel mushrooms, Cepti murķeļi, cepti-murkeli, lāčpurni, lacpurni, pavasara-senes

Sastāvdaļas

 • 500 g lāčpurnu (Morchella lat.)
 • 1 sīpols
 • 2 daiviņas ķiploka
 • Glāze baltvīna vai portvīna
 • 200 ml salda krējuma
 • Sviests cepšanai
 • Sāls, malti melnie pipari

Salātiem

 • 1 svaigs gurķis
 • Pa saujai mazu skābeņu, spinātu, salātu, jauno pieneņu un gārsu lapu
 • Pēc vēlēšanās dilles, pētersīļi, lociņi
 • Citrona vai laima sula
 • Eļļa
 • Šķipsna sāls un cukura

  Nātru pesto

  • Bļodiņa jauno nātru lapiņu (kad noplaucēsi, tās vairs nedzels)
  • 1 daiviņa ķiploka
  • 100 ml augu eļļas
  • Mazliet citronu sulas
  • Gabaliņš cietā siera
  • Šķipsna sāls un cukura

  Soļi

  Solis 1

  Sēnēm ar saru otu notīra smiltis, iztīra tās arī no šūnām cepurīšu malās.

  Solis 2

  Lāčpurnus horizontāli pārgriež uz pusēm.

  Solis 3

  Notīra sīpolus un ķiplokus, smalki sagriež.

  Solis 4

  Uz pannas karstā sviestā 2 minūtes apcep sēnes, tad liek klāt sīpolus un ķiplokus, maisot pacep vēl 2 minūtes. Tad pielej vīnu, pēc maza brīža arī krējumu, un pavāra vēl dažas minūtes. Bet jāuzmanās, lai sēnes nekļūst sīkstas.

  Solis 5

  Pasniedz ar kartupeļu biezeni un zaļiem pavasara salātiem, kuri aizdarīti ar citronu sulas un eļļas mērci.

  Solis 6

  Cepti lāčpurni gardi arī ar uzbriedinātām grūbām, pievienojot nātru pesto. Nātru pesto: nātru lapiņas vispirms noplaucē ar vārošu ūdeni un atdzesē, tad visas sastāvdaļas sablendē viendabīgā masā.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Kartupeļu salāti švābu gaumē

  Kartupeļu salāti švābu gaumē

  Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

  Griķu kotletes

  Griķu kotletes

  Kad februāris iegriežas uz beigu pusi, tuvojas laiks, kurā daudzviet pasaulē cilvēki ievēro gavēni. Parasti tās ir četrdesmit dienas pirms kristiešu Lieldienām. Gavēni ievēro arī daudzi, kuri nav tādā vai citādā kristīgā konfesijā, bet pirms pavasara vienkārši jūt vajadzību attīrīt organismu no ziemā uzkrātiem sārņiem. Tāpēc līdz Lieldienām publicēsim veģetāru ēdienu receptes.

  Asinsdesas jeb putraimdesas

  Asinsdesas jeb putraimdesas

  Asinsdesas jeb putraimdesas ir rudens un ziemas ēdiens, kuru daudzās Eiropas valstīs kopš seniem laikiem tradicionāli pasniedza Ziemassvētku galdā. Par desu izgudrotāju, kura iedomājās lopu zarnas piepildīt ar gaļas, garšvielu un garšsakņu maisījumu, šādi pilnībā izmantojot visu, ko nokautais lopiņš spēj dot, nav nekādu drošu ziņu.

  Mūsu sadarbības partneri