Daikiri Pavlova

LNB Zalcburgas pavārgrāmatas (1718) kūka

Reizēm receptes tevi atrod pavisam negaidītos veidos. Pagājušajā nedēļā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāja Jelgavas grāmatu iespiedējiem Stefenhāgeniem veltītu izstādi. Tur pavisam nejauši manās rokās nonāca kartīte ar kūkas recepti no 1718. gadā drukātas pavārgrāmatas Neues Salzburgliches Koch-Buch, autors Konrāds Hagers (Conrad Hagger).

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Pavlova ir laba savas vieglās un vienkāršās pagatavošanas dēļ, turklāt rezultāts pret ieguldīto darbu vienmēr šķiet nepārspējami daiļš, svaigs un gards. Paldies Norai Daknei, kas mums savulaik bija lielā Pavlovas atklājēja. Pa šiem gadiem Pavlova pēc skatījumiem ir ieņēmusi stabilu vietu TOP 10 mūsu mājaslapas recepšu sarakstā.
Internetā reiz uzdūros mājaslapai ar dažnedažādiem Pavlovu paveidiem. Nosaukums Daiquiri Pavlova aizķērās manā apziņā. Kāpēc, par to pēc brīža. Recepte iekārtojās sarakstā „drīzumā jāpagatavo”.

Manā jaunībā cilvēki daudz lasīja, un reizēm dzērieni no romāniem pārceļoja uz mūsu galda. Paši to nenojauzdami, Remarks un Hemingvejs atstājuši pēdas mūsu mājas bārā un dzērienu izvēlē. Cita starpā tāds ieceļotājs ir rums, kā arī viens no Hemingveja mīļajiem ruma kokteiļiem daikiri. Ja reiz kokteilis ir labs, vajadzēja pamēģināt, kā tas draudzējas ar Pavlovu.
Aprīlis mūsu ģimenē ir dzimšanas dienu mēnesis, tad vienmēr aktuāls jautājums, kādu tortīti taisīsim. Ledusskapja saldētavā atradām dažādas gluži labas vasaras ogas, nolēmām izmēģināt, kā tās uzvedīsies uz bezē kūkas.

Kūka nu ir apēsta un varam ziņot par rezultātiem. Daikiri efekts ir spirdzinošs un atsvaidzinošs. Saldētās ogas uzvedas labi, bet vēlams tās uz kūkas uzsēdināt kādu pusstundu, stundu pirms ēšanas. Pastāvot ilgāk, ogas sāk suloties un izveido sārtas sulas straumītes. Mājas viesībām tas nekaitē, bet, ja gribas smalki un nevainojami, labāk to nepieļaut.
Noskaidrojām, ka īstajā sezonā ievāktas un ātri sasaldētas Latvijas vasaras zemenes arī atkausētas ir garšīgākas par savām grieķu un spāņu importētajām jaunās sezonas māsīcām. Un kūkas garšu vēl vairāk izceļ maza špicglāzīte baltā ruma, kuru pasniedz klāt.

Sastāvdaļas

Bezē pamatnei

 • 200 g pūdercukura (vai smalka cukura)
 • 4 olu baltumi
 • 1 ēdamkarote laima sulas
 • ½ norīvētas laima mizas
 • 2 ēdamkarotes kukurūzas cietes (bez šīs var iztikt)
 • Nedaudz sviesta pamatnes ietaukošanai

Krēma pildījumam

 • 300 ml 35% saldā krējuma
 • 1 ēdamkarote vaniļas cukura
 • 1 paciņa putukrējuma cietinātāja
 • 1 ēdamkarote baltā ruma (vai nedaudz vairāk pēc garšas)
 • ½ norīvētas laima mizas
 • 1 ēdamkarote laima sulas

Rotāšanai

 • 0,5 kg svaigu zemeņu vai citu ogu
 • Piparmētras vai bazilika lapas pēc izvēles
 • Nedaudz pūdercukura pārkaisīšanai pēc izvēles

Soļi

Solis 1

Cepamajā pannā ieklāj cepamo papīru. Pannas vidū uzliek šķīvi un apvelk apkārt līniju, lai būtu vieglāk veidot kūkas formu. Papīru apgriež ar zīmējumu uz leju. Apli ieziež ar sviestu.

Solis 2

Laimam norīvē miziņu, izspiež sulu.

Solis 3

Gatavo bezē. Ieslēdz cepeškrāsni uz 160 °C. Olu baltumus atdala no dzeltenumiem. Olu baltumus ar sāli sāk kult tīrā, sausā bļodā. Kad baltumi ir kļuvuši putaini un tik stingri, ka tie neslīd laukā no otrādi apgriezta trauka, pakāpeniski, pa vienai karotei, pievieno pūdercukuru un turpina putot, līdz viss cukurs ieputots. Pašās beigās iemaisa rīvētu pus laima mizu, karoti sulas un cieti.

Solis 4

Ar karoti liek olbaltuma masu aplī. Ap ārējo malu veido nelielu valnīti – Pavlovas baletsvārciņu krokas, tā, lai vidus daļa būtu zemāka un to varētu piepildīt ar krēmu.

Solis 5

Vēl viens formas variants – masu kārto aplī, nolīdzina, no malas apakšas ar lāpstiņu velk uz augšu tā, lai kūkai izveidotos nedaudz trapeces forma. Šim variantam vieglāk izlīdzināt krēmu pa visu kūku.

Solis 6

Liek cepties kūku uzkarsētajā cepeškrāsnī, tūlīt pazemina temperatūru uz 110 °C un cep 1 stundu. Uzmana, lai kūka nepaliek brūna – ja nepieciešams, temperatūru plītī paregulē zemāku. Cepšanas laikā plīts durvis var nedaudz pavērt. Gatavai kūkai jābūt mazliet zeltainai, kraukšķīgai no ārpuses, iekšpusē – mīkstai, līdzīgai putna pienam. Gatavo kūku atstāj plītī, līdz tā pilnībā atdzisusi, obligāti paverot plīts durvis, citādi kūka sasvīdīs. Labi cept kūku vakarā un atstāt plītī visu nakti. Dziestot virskārta var nedaudz saplaisāt.

Solis 7

Gatavo krēmu. Sakuļ saldo krējumu stingrās putās. Kuļot pievieno cieti un vaniļas cukuru. Beigās pieputo norīvēto pus laima mizu, karoti sulas un rumu.

Solis 8

Rotā kūku. Uzmanīgi pārceļ kūku no cepamā papīra uz liela šķīvja. Var celt ar visu papīru un to apgriezt ar šķērēm, tad mazāks risks, ka kūka salūzīs. Ar karoti pilda kūkas vidu ar krēmu.

Solis 9

Ja zemenes lielas, tās sagriež gabaliņos. Mazas var izmantot veselas. Krēmu rotā ar zemenēm vai citām ogām, pēc vēlēšanās ar bazilika vai piparmētras lapiņām, un pārkaisa ar pūdercukuru.

Solis 10

Kūkas pietiks 6–8 ēdājiem.

Mūsu grāmata

Saistītās receptes

LNB Zalcburgas pavārgrāmatas (1718) kūka

LNB Zalcburgas pavārgrāmatas (1718) kūka

Reizēm receptes tevi atrod pavisam negaidītos veidos. Pagājušajā nedēļā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāja Jelgavas grāmatu iespiedējiem Stefenhāgeniem veltītu izstādi. Tur pavisam nejauši manās rokās nonāca kartīte ar kūkas recepti no 1718. gadā drukātas pavārgrāmatas Neues Salzburgliches Koch-Buch, autors Konrāds Hagers (Conrad Hagger).

Kuskusa kūka

Kuskusa kūka

Ar šo kūkas recepti mūs iepazīstināja māksliniece Maruta Raude, kad 2012. gadā ciemojāmies pie viņas īsi pirms Lieldienām. Pērn viņa pāragri devās mūžībā. Mēs nezinām, kāpēc tā notiek. Dievam laikam ir savi nodomi.

Meteņu maizītes jeb kūkas. Gavēņa kūkas. Štopkūkas

Meteņu maizītes jeb kūkas. Gavēņa kūkas. Štopkūkas

Meteņu kūkas jeb maizītes cep no rauga mīklas un pilda ar putotu saldo krējumu. Tās cep dažādās Ziemeļeiropas valstīs laikā starp Ziemassvētkiem un Lieldienām, bet pilnīgi noteikti nedēļā, kad sākas gavēnis pirms Lieldienām.

Mūsu sadarbības partneri