Buļbešņīki. Latgaliešu nacionālais ēdiens

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

01/05/2017

Buļbešņīkus mums gatavoja Zeltmājās Kaunatas pagastā, un tas ir tradicionāls latgaliešu ēdiens. Recepti mājas saimniece Aija Kuzminska iemācījusies no sava tēva, kurš labi gatavojis, cepis gardas pankūkas un meistarojis dažādus citus ēdienus. Tēvs savulaik recepti mantojis no savas mammas. Par kuplo, radošo un raženo Kuzminsku ģimeni vairāk lasiet sadaļā Stāsti.

Kartupeļus Latgalē sauc dažādi – buļas, buļbas, buļbeiši, no šī vārda radies nosaukums buļbešņīki jeb gulbešņīki. Tie ir apcepti, pildīti kartupeļu kukulīši. Ja vēlas, kartupeļiem var pievienot garšvielas, bet Aijai neprasās, jo šādi labāk izbaudīt tīro kartupeļa garšu, tāpēc pamatmasai pievieno tikai sāli.

Pildījumi gan var būt dažādi. Aija buļbešņīkus pilda ar sēnēm, ar burkāniem, ar kāpostiem vai kotlešu gaļas maisījumu. Tieši ar pildījumu buļbešņīkus no pavisam vienkārša, sātīga ēdiena var padarīt interesantus un smalkus. Tur katrs var radoši izpausties, uzburot savus garšu salikumus. Aija gatavo vienā reizē dažādu pildījumu buļbešņīkus, lai ēdienreize ir interesantāka.

Piedevās ēd skābo krējumu, tīru vai bagātinātu ar zaļumiem, saspiestiem ķiplokiem vai garšvielām. Kuzminsku ģimenē lieto tīru, baltu, skābo krējumu, vislabāk, ja tiek pie īstas, biezas lauku mantas.

Sirsnīgs paldies netālu dzīvojošajam podniekam Evaldam Vasilevskim (1953.28.10.—2018.09.08.), kura darinātie skaistie trauki mālu, pelnu un zemes toņos redzami fotogrāfijās.

#Kartupeļu ēdiens #Latgaliešu ēdiens #Latgales virtuve #Latviešu virtuves klasika #Tradicionāls ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens

Sastāvdaļas

  • 5 l tilpuma katliņš ar kartupeļiem (paēdīs liela ģimene)
  • 4 olas
  • Nedaudz kviešu miltu
  • Sāls

Pildījumam

1. pildījuma variants

  • Rīvēti burkāni + sviests cepšanai + sāls

2. pildījuma variants

  • Sakapāti kāposti + sīpols + eļļa cepšanai + sāls

3. pildījuma variants

  • Kotlešu gaļas maisījums + malti pipari (Aijai patīk citronpipari) + saspiesta ķiploka daiva + sāls

4. pildījuma variants

  • Sēnes + sviests cepšanai + sāls

Soļi

Solis 1

Uzvāra kartupeļus mundierī, atdzesē aukstus.

Solis 2

Kartupeļus nomizo un izmaļ caur gaļas maļamo mašīnu. Var arī saspiest ar stampu.

Solis 3

Masu liek bļodā un pievieno olas, nedaudz miltus un sāli. Samīca viendabīgā masā.

Solis 4

Gatavo pildījumus. Malto gaļu sajauc ar pipariem (Aijai patīk citronpipari), sāli un saspiestu ķiplokdaivu.

Solis 5

Burkānus nomizo, sarīvē un apcep sviestā, piemetot šķipsniņu sāls.

Solis 6

Svaigus kāpostus smalki sagriež gabaliņos, pievieno sīpolu, sāli un garšvielas pēc patikšanas. Jānim patīk dārzeņu Vegeta. Kāpostus apcep eļļā, līdz tie kļūst mīkstāki. To gatavību katrs var noteikt pēc savas gaumes. Aijai patīk, ja jūt gabaliņus, kuri vēl ir mazliet stingri.

Solis 7

Sēnes (vislabāk apšu bekas un baravikas) notīra, applaucē ar verdošu ūdeni, tā patur 10 minūtes, tad nokāš un sagriež. Sacep sviestiņu ar sīpoliņiem un sāli, tad liek klāt sēnes un ļoti ātri apcep.

Solis 8

Uz dēļa pakaisa miltus, ar rokām ņem piku kartupeļu masas (rokas var nedaudz ieeļļot, lai nelīp), saplacina, ieliek pildījumu, aizspiež ciet maliņas un izveido garenu formu. Tā izstrādā visu masu.

Solis 9

Cep uz sakarsētas pannas no abām pusēm, uzliekot vāku, līdz gatavi. Nedrīkst fritēt ļoti karstā eļļā, tāpēc svarīgi, lai eļļas uz pannas nav par daudz un tā nav pārāk karsta, jo tad mainās garša.

Solis 10

Ēd ar skābo krējumu, tīru mantu, vai arī pievieno sagrieztas dilles vai citus zaļumus vai garšvielas.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Koča. Grūbu biezputra

Koča. Grūbu biezputra

10. oktobrī atzīmē Starptautisko putras dienu. Tam par godu dalīsimies ar kočas recepti. Šo gardo miežu grūbu putru mums gatavoja Edīte Krastiņa, saimniece no Rūjienas puses. Un gatavoja to īstā maizes krāsnī.

Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Ja man būtu restorāns, es šo recepti iekļautu pastāvīgajā ēdienkartē, tik laba tā ir. Iedvesmu smēlos veģetāro ēdienu pavārgrāmatā “Green Kitchen at Home: Quick and Healthy Vegetarian Food for Every Day” (David Frenkiel, Luise Vindahl, 2017) publicētā receptē “Beet bourguignon”.

Mārtiņdienas pīle pīlē

Mārtiņdienas pīle pīlē

Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.

Mūsu sadarbības partneri