Biezpiena sacepums

Tiramisu

“Tira mi su” itāļu valodā nozīmē “cel mani augšup”. Par deserta izcelsmi var atrast dažādas leģendas.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Biezpiena sacepums ir ļoti latvisks saldais ēdiens. Lai tas izdotos īsteni labs, biezpienam jābūt svaigam un mīkstam, tam nevajadzētu būt graudainam, skābam vai pārāk sūkalainam. Šis arī nav ēdiens, kurā nolietot pavecu, apstāvējušos biezpienu, tādu labāk sacept ar kartupeļiem.

Ķīselim var lietot jebkuras ogas vai augļus, kādi tobrīd ir pieejami – pavasarī var vārīt no rabarberiem ar apelsīnu miziņām un krustnagliņām, vasarā no zemenēm, avenēm vai ķiršiem, vēlāk no skābajiem āboliem vai plūmēm. Rudens un ziemas klasika ir dzērvenes.

Mūsu mājās visiemīļotākais ķīselis pie biezpiena sacepuma ir no zilajām plūmēm ar kanēli. Ja ķīseli vārīt slinkums, var jau paņemt klāt krietnu karoti skābā krējuma, arī tā būs ļoti gardi, īpaši, ja sacepums ir silts.

Sastāvdaļas

 • 750 g biezpiena
 • 3 olas
 • ½ glāzes kviešu miltu
  (glāzes tilpums 250 ml)
 •  ½ glāzes mannas putraimu
 •  ½ glāzes cukura
 • 1 paciņa jeb 15 g vaniļas cukura
 • 1 citrons
 • Malts kanēlis pārkaisīšanai
 • Pēc izvēles 50 g rozīņu
 • Plata veidne cepšanai
 • Nedaudz sviesta veidnes ietaukošanai

Ķīselim

600 g plūmju (der arī dzērvenes vai citas skābenas ogas)

1 l ūdens

Cukurs pēc garšas

1 kanēļa standziņa

2 ēdamkarotes kartupeļu cietes

Soļi

Solis 1

Biezpienu liek lielākā bļodā un ar koka karoti kārtīgi samīca, neberžot caur sietu un nemaļot ar blenderi, lai saglabātos tā graudainā struktūra. Biezpienam pievieno olas, mannu, cukuru, vaniļas cukuru un miltus, pierīvē citrona miziņu. Ja vēlas pievienot rozīnes, tās noskalo un apvārta miltos, tikai tad pievieno biez­piena masai. Visu kārtīgi samaisa.

Solis 2

Bļodā ber miltus un ielej rauga šķīdumu.

Solis 3

Gatavo ķīseli. Plūmes pārgriež uz pusēm, izņem kauliņus un liek katlā ar ūdeni. Pievieno kanēļa standziņu un vāra 5 līdz 10 minūtes. Tad pievieno cukuru pēc garšas – cik nu kārojas saldu vai skābenu – un vāra vēl 3 minūtes. Pus krūzē auksta ūdens ieber divas ēdamkarotes kartu­peļu cietes, rūpīgi samaisa un tūlīt lej karstajā ķīselī, nepārtraukti maisot, lai nerodas kunkuļi. Tiklīdz ķīselis uzmet burbuli, katlu noņem no plīts.

Solis 4

Sacepums ir gatavs, kad, iedurot koka irbulīti, masa nelīp tam klāt. Ņem laukā no plīts, mazliet atdzesē un dala porcijas lieluma gabalos. Gabaliņus liek bļodiņās, pārlej ar ķīseli.

Solis 5

Ēdienu var pasniegt siltu vai aukstu – abējādi garšos labi!

Mūsu grāmata

Saistītās receptes

Tiramisu

Tiramisu

“Tira mi su” itāļu valodā nozīmē “cel mani augšup”. Par deserta izcelsmi var atrast dažādas leģendas.

Cepti āboli

Cepti āboli

Cepti āboli var būt pavisam parasts darbdienas kārums…

Aulejas kļockas

Aulejas kļockas

Kļockas ir godu ēdiens, ar ko Latgalē pabeidz godu mielastus. Tas ir tradicionāls vietējais saldēdiens, ko visi gaida ar labpatiku.

Mūsu sadarbības partneri