Sīpolklopsis

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Sīpolklopsis ir kārtīgs, sātīgs aukstā laika ēdiens. Rosīšanās, līdz viss ir katlā, neprasa daudz laika, bet vārīšana ir ilga, tāpēc labāk šo ēdienu gatavot brīvdienās. Pēc vēlām brokastīm var uzlikt grāpi vārīties, un uz pusdienu laiku būs gatavs. Jo ilgāk un lēnāk būs vārījies, jo garšīgāks. Visgrūtāk izturēt burvīgo smaržu, kas pārņem māju, liekot izdalīties siekalām.

Pats svarīgākais sīpolklopsim, lai gaļa būtu labas kvalitātes, svaiga un nebūtu piedzīta ar ūdeni, kā mūsdienās diemžēl ne reti izrīkojas negodprātīgi gaļas pārdevēji. To var redzēt, gaļai uzspiežot – ja jūtami izdalās sula, gabaliņus nevarēs apcept. Parasti zem šādi apstrādātas gaļas paplātēs, kur tā salikta tirgošanai, jau redzamas rozā peļķītes. Vārot zupu, tāds gabals sarausies mazāks, bet zupas garša no tā necietīs. Cepot no tādas izdalās daudz sulas, kas burbuļo uz pannas un neļauj šķēlītēm apcepties brūnām.

Sīpolklopsi var pasniegt ar vārītiem kartupeļiem vai kartupeļu biezeni, marinētiem gurķīšiem un saceptām sīpolu ripiņām.

Sastāvdaļas

  • 1,5 kg labas liellopa gaļas bez cīpslām un taukiem
  • 4 lieli sīpoli
  • 100–200 ml salda krējuma
  • 2–3 ēdamkarotes kviešu miltu
  • eļļa cepšanai
  • sāls, malti melnie pipari
  • 1–2 lauru lapas (garšīgāk, ja svaigas)

Soļi

Solis 1

Gaļu nomazgā, papīra dvielī nosusina sausu (tas ir svarīgi apcepšanai!) un sagriež šķēlēs.

Solis 2

Gaļas šķēles izklapē ar gaļas āmuriņu.

Solis 3

Pannu sakarsē, uzlej nedaudz eļļas un ātri apcep gaļas šķēlītes. Lai tās apceptos brūnas un neizdalītos sula, jālūko, lai šķēles uz pannas nesaskartos un temperatūra visu laiku būtu augsta.

Solis 4

Gatavās gaļas šķēles liek katlā, pārkaisa ar sāli un pipariem un pievieno lauru lapas. Tā sacep un liek kārtās visas šķēles. Pannā, kur cepās gaļa, ielej ūdeni, uzvāra un pārlej katlā. Gaļai jābūt parklātai ar buljonu.

Solis 5

Sīpolus nomizo, griež 4 daļās un pēc tam šķērsām plānās ceturtdaļ ripās.

Solis 6

Uz pannas nelielā eļļas daudzumā sīpolus maigi sacep zeltaini brūnganus, ik pa laikam apmaisot.

Solis 7

Sīpolus pievieno gaļai katlā un uz lēnas uguns vāra 1,5–2 stundas.

Solis 8

Pagaršo, ja gaļa mīksta, pievieno saldo krējumu.

Solis 9

Dažas karotes miltu iejauc nelielā ūdens daudzumā un pievieno mērcei. Pagaršo, ja vajag, pievieno vēl sāli un piparus.

Solis 10

Pasniedz ar vārītiem kartupeļiem vai kartupeļu biezeni, marinētiem gurķiem un pēc vēlēšanās var pievienot vēl saceptas sīpolu ripiņas, jo mērces sīpoli būs savārījušies viendabīgā mērcē.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Griķu kotletes

Griķu kotletes

Kad februāris iegriežas uz beigu pusi, tuvojas laiks, kurā daudzviet pasaulē cilvēki ievēro gavēni. Parasti tās ir četrdesmit dienas pirms kristiešu Lieldienām. Gavēni ievēro arī daudzi, kuri nav tādā vai citādā kristīgā konfesijā, bet pirms pavasara vienkārši jūt vajadzību attīrīt organismu no ziemā uzkrātiem sārņiem. Tāpēc līdz Lieldienām publicēsim veģetāru ēdienu receptes.

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas ir rudens un ziemas ēdiens, kuru daudzās Eiropas valstīs kopš seniem laikiem tradicionāli pasniedza Ziemassvētku galdā. Par desu izgudrotāju, kura iedomājās lopu zarnas piepildīt ar gaļas, garšvielu un garšsakņu maisījumu, šādi pilnībā izmantojot visu, ko nokautais lopiņš spēj dot, nav nekādu drošu ziņu.

Mūsu sadarbības partneri