Rabarberu, zemeņu jogurta un bezē kūka
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Šo recepti esmu cepusi ar dažādiem pildījumiem, no kuriem zemeņu jogurta–rabarberu ir pats jaunākais. Kūka slāņu ziņā nedaudz līdzinās agrāk Globusā, tagad Gustava beķerejā nopērkamajai tortei Una, ja cep no persiku kompota un jogurta. Ja lieto plūmju kompotu un Gefilus plūmju jogurtu – kaut ko līdzīgu var baudīt Krasta ielas Lido. Bet manā variantā ir lietota smilšu mīkla, un pildījums arī noteikti atšķiras.
Kūkas vidējai kārtai jāpievieno pavisam nedaudz cukura, jo virsējā bezē kārta ir gana salda. Bet ar vidējā slāņa pildījumu var eksperimentēt uz nebēdu, atkarībā no sezonas un mājā, dārzā vai mežā atrodamām ogām vai augļiem. Variants ar zemeņu jogurtu un rabarberiem ir manis pašas eksperiments, ko ģimene novērtēja labu esam. Kad nāks īstais zemeņu laiks, izmēģināšu cept arī ar zemeņu jogurtu un zemeņu gabaliņiem. Būs jau vēl melleņu un ķiršu laiks, upenes un bumbieri, Latvijas vasara un dārzi rosinās jaunām idejām. Izbaudiet dažādās krāsas, garšas un faktūras šai vieglajā kārumā!
Sastāvdaļas
Smilšu mīklas pamatnei
- 50 g cukura
- 100 g auksta sviesta
- 150 g miltu
- ~ 1 ēdamkarote piena vai salda krējuma
- 1 tējkarote vaniļas cukura
Var aizstāt ar gatavu smilšu mīklu ( ~ 300g),
ko es no sirds neieteiktu darīt
Pildījumam
- 300 g rabarberu (var būt arī plūmes vai persiki no kompota)
- 1 kārba zemeņu jogurta, kurā ir ogu gabaliņi (šeit bija 380 g 2 % Baltais zemeņu jogurts, bet ļoti labs ir arī Gefilus jogurts, kāds nu der klāt attiecīgajām ogām vai augļiem)
- 3 ēdamkarotes cukura + vēl nedaudz rabarberu pārkaisīšanai
- 2 ēdamkarotes kartupeļu cietes
- 3 olu dzeltenumi
- 2 ēdamkarotes ar kaudzi skāba krējuma (pēc izvēles)
Bezē kārtai
- 3 olu baltumi
- 150 g cukura
- 1 tējkarote vaniļas cukura
- 1 tējkarote citrona sulas vai etiķa (es lietoju aveņu etiķi)
- nedaudz pūdercukura pārkaisīšanai pēc izvēles
- kūkas forma 26 cm diametrā
- cepamais papīrs
- ~ 300 g sausi zirņi, pupiņas vai putraimi slogam (šos var pēc tam izmantot kā parasti)
Soļi
Solis 1
Sagatavo smilšu mīklu pamatnei: sviestu sarīvē uz rupjās rīves vai sagriež gabaliņos, ar cukuru un miltiem saberž drupačās, līdzīgās kā rupja grants.
Solis 2
Pienu pievieno sviesta, cukura un miltu maisījumam, ātri samīca mīklu. Tai jābūt mīkstai un vijīgai, ja tā ir par sausu un plaisā, iemīca vēl nedaudz piena. Izrullē starp divām loksnēm cepamā papīra. Ja lieto formu ar noņemamu malu, mīklu var izlīdzināt uzreiz formā. Ja lieto formu, kuras mala nav noņemama, ieklāj cepamo papīru, izlīdzinot malas pēc iespējas gludas. Formā ieklāj mīklu tā, lai veidotos groziņš. Pārklāj ar pārtikas plēvi un liek ledusskapī uz pusstundu atpūsties.
Solis 3
Rabarberus sagriež gabaliņos (es nemizoju, lai būtu skaistāka krāsa). Pārkaisa ar cukuru, samaisa un atstāj, lai izdalās sula. To nolej.
Solis 4
Olu dzeltenumus atdala no baltumiem. Olu baltumus noliek vēsumā.
Solis 5
Olu dzeltenumus saputo ar cukuru, līdz tas izkusis un masa kļuvusi viegla un gaiša. Ja nav laika, šo procesu var izlaist. Iejauc kartupeļu cieti.
Solis 6
Olu masā iecilā jogurtu, krējumu un rabarberu gabaliņus.
Solis 7
Mīklu pārklāj ar cepamo papīru vai foliju, pārber sausus zirņus un liek cepties 180 °C 5- 10 minūtes. Zirņus nober (uzmanīgi, karsti!), noņem papīru un vēl nedaudz pacep, lai mīkla būtu zeltaini brūna.
Solis 8
Mīklas formu pārlej ar sagatavoto masu. Liek cepties 180 °C ~40 minūtes.
Solis 9
Īsi, pirms kūka beigs cepties, sagatavo olbaltumu virskārtu. Olu baltumus puto, līdz parādās vieglas putas, pamazām pa daļām pievieno cukuru, vaniļas cukuru, etiķi, un puto. Pārbauda konsistenci, palaikam izslēdzot mikseri un pacilājot putojamās slotiņas – masai jābūt tik biezai, lai tā veidotu smailes. Ja saputos par stingru, neizdosies izveidot micītes.
Solis 10
Kūku izņem no krāsns, ar karoti liek bezē masu, pastiepjot smailes uz augšu un veidojot formu. To var darīt arī caur konditorejas maisu.
Solis 11
Liek atpakaļ krāsnī uz vēl 10 minūtēm, lai bezē virsa apraujas, pēc tam temperatūru samazina līdz 110 °C, cep vēl 10 minūtes. Izslēdz plīti, paver plīts durtiņas un ļauj kūkai lēni atdzist.
Solis 12
Pasniedz pilnībā atdzesētu. Mīkla ir trausla, ja formas mala nav noņemama, uzmanīgi kūku izņem, pieturot aiz papīra, un pārliek uz šķīvja vai dēlīša sagriešanai. Pēc vēlēšanās pārkaisa ar pūdercukuru.
Saistītās receptes
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir pārāk trauslas un tāpēc ēdamas ar kūku dakšiņu vai karotīti, uzliktas uz šķīvīša.
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.
Man sanàca perfekti paldies par recepti! Es gan jogurtu neliku tikai rabarberus un bisku zemenes, vienkarsi ideala kuka !!!
Prieks, ja labi izdevās! Ar jogurtu vai olu+skābo krējumu būs sulīgāk un rabarberus darīs mazliet maigākus. To maisījumu jau var variēt, protama lieta. Tur jau šīs receptes jaukums.
Es uztaisīju šo ar skābajiem āboliem (protams tos ar cukuru neapbēru, pārējo visu kā šeit) un sanāca burvīgi! Ciemiņi bija ļoti priecīgi, šodien gatavošu citiem ciemiņiem! 🙂
Paldies par receptīti!
Prieks, ja izdevās vēl viens labs variants! Šādu recepšu jaukums (ogas un augļi) ir arī improvizācijas iespēju daudzums. Kas šobrīd sezonā, to jāliek lietā. Lai gardi arī turpmāk!
Paldies! 🙂 Šodien atkal gatavošu (jau kādu 2-to reizi! 🙂
Bērniem šī jau no rudens ir vismūļākā no visām kūkām! 🙂
Man sanāca traģiski. Virskārta ka sīksta placka.
Sveika, Leida! Grūti teikt, kas nogāja greizi, nezinot ko vairāk. Bezē labi nevar izcept gāzes plītī. Nesanāks arī tad, ja būs par maz saputots. Arī tad, ja cepoties atver plīts durvis un temperatūra strauji nokrītas. Tiešām žēl, ja tā gadījies. Olbaltuma masas kūkas tiešām ir cimperlīgas.