Pildīts patisons

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

20/08/2020

Ciemojoties mājās pie laimīgajiem cilvēkiem, kuriem ir dārzs, bieži gadās dāvanā saņemt pašu ekoloģiski audzētus, gardus un daiļus ciemakukuļus.  Šo skaisto patisonu un tomātus mums uzdāvināja Linda Neško un Jānis Ziņģītis, par ko viņiem lielais paldies. Jānis ir gleznotājs, vada Nacionālo Mākslu vidusskolu, bet Linda ir ainavu arhitekte un pedagoģe (par viņas darbu vairāk Facebook grupā “Viegli kopjams dārzs”). Ap viņu ģimenes māju Linda iekopusi neparastu krāšņumdārzu ar barokālām atsaucēm, turpat aug arī augļi, dārzeņi un zaļumi.

Kādu laiciņu priecājāmies par patisonu kā par dizaina priekšmetu – tā brīnumainās formas Dievs būs radījis kādā īpašā iedvesmas brīdī, to vispirms patiešām var “apēst ar acīm”. Atceros, mācoties “lietišķajos”, patisonus gleznošanas skolotājas mīlēja iekļaut rudenīgos kluso dabu uzstādījumos.

Nolēmu, ka tik skaistu dārzeni cepšu veselu un pildīšu ar kādu garšās bagātīgu maisījumu. Ledusskapī atradās jaunās sezonas itāļu salāti “Caponata”, burciņa ar truša gaļas frikadelēm (dāvana no trušu audzētājiem, ko biju taupījusi kādam īpašam gadījumam). Sajaucot to visu kopā, pildījums bija gatavs zibenīgi. Klāt vēl uzcepu siera grauzdiņus ar tomātiem un sīpoliem. Un visam pāri – tikko plūkti raudenes un bazilika ziediņi un lapiņas. Smaržu, garšu un krāsu simfonija!

#Pusdienu ēdiens #Vakariņu ēdiens

Sastāvdaļas

  • Patisons
  • Salāti “Caponata” (man tādi bija jau gatavi no ziemas krājimiem, savārīti no baklažāniem, paprikas, tomātiem, sīpoliem, ķiplokiem, olīvām, kaperiem un zaļumiem; ja tādu nav, var pannā sacept savus mīļākos dārzeņus)
  • Mazas frikadeles (mums bija “Taunatiņu” gaļas bumbiņas, bet var likt arī apceptus vistas filejas gabaliņus vai arī iztikt bez gaļas)
  • Zaļumi pēc izvēles (mums bija svaigi raudenes un bazilika ziediņi un lapiņas)
  • Siera grauzdiņi pēc izvēles

Soļi

Solis 1

Patisonam nogriež vāciņu, ar karoti izņem sēklotni un izdobj vietu pildījumam.

Solis 2

No gataviem dārzeņu salātiem un frikadelēm vai apceptiem vistas gaļas gabaliņiem sajauc pildījumu. Var arī apcept gabaliņos sagrieztus dārzeņus – sīpolus, ķiplokus, tomātus, baklažānus, papriku, beigās piejaukt mazliet tomātu mērces vai pastas, garšvielas un zaļumus. Pildījumam jābūt ar stipru un bagātīgu garšu, jo pats patisons ir ļoti maigs.

Solis 3

Pildījumu liek patisonā un uzliek nogriezto vāku.

Solis 4

Uz cepamās plāts liek cepeškrāsnī, uzregulē uz 180 C grādiem un cep, atkarībā no patisona izmēra, pusstundu līdz 45 minūtes. Ik pa laikam ar dakšiņu var pārbaudīt patisona gatavību, to nevajag pārcept pārāk mīkstu. Cepoties pildījums pletīsies, nedaudz mērces var izplūst un notecēt. Ja negribas berzt cepešpannu, var paklāt cepamo papīru vai patisonu ielikt kādā karstumizturīgā paliktnī.

Solis 5

Ja vēlas, beigās uz pannas blakus var uzcept siera grauzdiņus. Mums bija arī tādi, kam zem siera salikām tomātu un sīpolu ripiņas, pārkaisītas ar maltiem melnajiem pipariem un sāli.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Griķu kotletes

Griķu kotletes

Kad februāris iegriežas uz beigu pusi, tuvojas laiks, kurā daudzviet pasaulē cilvēki ievēro gavēni. Parasti tās ir četrdesmit dienas pirms kristiešu Lieldienām. Gavēni ievēro arī daudzi, kuri nav tādā vai citādā kristīgā konfesijā, bet pirms pavasara vienkārši jūt vajadzību attīrīt organismu no ziemā uzkrātiem sārņiem. Tāpēc līdz Lieldienām publicēsim veģetāru ēdienu receptes.

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas ir rudens un ziemas ēdiens, kuru daudzās Eiropas valstīs kopš seniem laikiem tradicionāli pasniedza Ziemassvētku galdā. Par desu izgudrotāju, kura iedomājās lopu zarnas piepildīt ar gaļas, garšvielu un garšsakņu maisījumu, šādi pilnībā izmantojot visu, ko nokautais lopiņš spēj dot, nav nekādu drošu ziņu.

Mūsu sadarbības partneri