Medus torte

Dvēseļu kūkas

Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

06/05/2016

Medus torte ir viena no iecienītākajām mūsu ģimenes kūkām. Sausāku vai sulīgāku, saldāku vai skābāku, šo našķi gluži lietojamu var nopirkt arī ikvienā veikalā vai konditorejā, un tā ir latviešu kūku klasikas stabila pamatvērtība. Tā kā man kūku cepšana ir viens no vaļaspriekiem, reiz nolēmu medus torti izcept pati. Liels bija pārsteigums, ka recepti nevarēju atrast nevienā no mājās esošajām agrāk izdotajām latviešu pavārgrāmatām. Esmu izmēģinājusi gan internetā atrastās, gan žurnālos publicētās receptes. Izdevās ēdami, bet ne izcili.

Līdz kādā jaukā dienā mēs Baldonē nogaršojām saimnieces Inetas Karules medus torti, kas bija labākā līdz šim ēstā. Ineta laipni padalījās ar recepti, par ko viņai lielum lielais paldies. Ja pašiem cept slinkums, pasūtiet torti pie viņas – garantēta kvalitāte! Lielākā panākumu atslēga ir Mū kundzes (tā sauc Inetas gotiņu) sarūpētais mājas krējums. Un vēl Ineta mīklai pievieno ļoti intriģējošu garšvielu buķeti, kas biskvītu padara aromātisku un pikantu. Kūkas virsiņu Ineta rotā ar augļiem un ogām.

Kaut arī recepte šķiet vienkārša, kūkas cepšanā var rasties dažas problēmas. Ļoti svarīgi, lai medus būtu kvalitatīvs. Tas var ļoti iespaidot mīklas konsistenci.

Ir divas metodes, kā veidot mīklas ripas. Mīkstu, gandrīz pašķidru mīklu var izlīdzināt ar karoti, veidojot apļus. Tādā veidā var ļoti ātri tikt galā ar darbu, bet ripas ir nelīdzena biezuma.

Var arī mīklu iejaukt nedaudz biezāku un ripas izrullēt. Man vislabāk patīk ar ēdamkaroti paņemt tādu smuku mīklas piku, iemest bļodiņā ar miltiem un apvārtīt, tad ar silikona rullīti izrullēt plāni jo plāni. Droši vien var rullēt arī ar parasto koka rulli vai stikla pudeli, tad tikai vairāk jāpārkaisa milti.

Jo mīkla mīkstāka, jo ripas var plānāk izrullēt, jo vairāk krējuma vajadzēs pildījumam. Ja jūtat, ka krējuma būs par maz, var kādai no ripām uzsmērēt skābu ievārījumu. Pēdējo reizi cepot, man izdevās no šeit minētā mīklas daudzuma izcept 12 ripas. Lai torti varētu ielikt tai paredzētajā traukā un atstāt ledusskapī sasūkties, visas ripas nevarēju salikt, jo torte būtu par augstu. Vienu torti no 8 ripām uzmeistaroju viesībām, otru, no 4 ripām, ar bērniem ēdām jau nākamās dienas brokastīs. Šai tortē sabērām arī saldētavā atrastās pērnās jāņogas un mellenes, kūkas garša bija skābeni svaiga un ļoti patīkama.

Reizēm var iedzīvoties nepatikšanās, gatavojot skābā krējumu pildījumu. Zinu, ka veikala krējumu daži cepēji mēdz smērēt tieši tādu, kāds tas ir kārbā, baidoties, ka no pievienotā cukura tas kļūs šķidrs. Man tomēr patīk, ja krēmam ir sava, interesantāka garša.

Svarīgi, lai krējumam būtu 30 % vai vēl labāk 35 % tauku. Veikalos tādu diezgan grūti atrast, jo pēdējā laikā veselīga dzīvesveida dēļ cilvēki izvēlas lietot liesāku krējumu. Ražotāji un tirgotāji piemērojas pieprasījumam, tāpēc biezu, treknu krējumu veikalos atrast nav viegli. Protams, vislabāk pirkt tīru un gardu lauku krējumu no zemniekiem, laimīgajiem govju īpašniekiem.

Ja krējums šķiet par šķidru, to var uzputot, pievienojot pāris paciņas (9 g katrā) putukrējuma cietes. Uzmanies tik, lai nesakultu sviestu! Tikko krējums veido skaistas putas, kulšana jāpārtrauc. Visekstrēmākais, ko esmu mēģinājusi, ir bijis 20 % veikala krējums. No pievienotā cukura tas pārvērtās baltā krēmzupā. Putoju to kādu pusstundu, kūka kā nebūt izdevās, bet vēlreiz tādu darbu un raizes nevēlētos piedzīvot. Ir gadījies arī izmēģināt šādu metodi: krējumu uz nakti ielej ar marli izklātā sietā, to ieliek bļodā, ietin pārtikas plēvē un ieliek ledusskapī. Nākamajā dienā var izmantot krējumu, kuram būs notecējušas liekās sūkalas. Šī medode darbojas labi, ja vien pietiek laika.

Vēl bez krējuma medus torti mēdz pildīt ar vārītu iebiezināto pienu, bet mums šis variants šķiet par saldu. Ja kādam medus lācītim tīk, var lietot arī šādu pildījumu.

Kopsavilkums:
– kūka jācep laicīgi – iepriekšējā dienā, bet var arī 48 stundas pirms pasniegšanas;

– medum jābūt labas kvalitātes;

– krējumam jābūt labas kvalitātes un biezam;

– bez krējuma kūkā var likt skābenas ogas, piemēram, jāņogas, mellenes, upenes vai ripās sagrieztas zemenes (var arī saldētas). Mums bija brūklenes un gar malām mellenes;

– vajadzēs tukšu kārbu, apgāztu lielāku katlu vai attiecīga lieluma kupolu, lai kūku ledusskapī varētu atstāt nogatavoties, tā neapkalstu un nesavilktos ar citiem ledusskapī esošo kaimiņu aromātiem;

– ja pašam cept nav laika un vēlēšanās, zvani Inetai un pasūti visgardāko medus torti ar lauku krējumu!

Ineta Karule: tel. 2 9714564

Sastāvdaļas

Mīklai

  • 50 g sviesta
  • 3 olas
  • 4 – 5 ēdamkarotes medus
  • 1 glāze cukura (+/- 200 – 250 ml)
  • 3 – 4 glāzes kviešu miltu + apkaisīšanai
  • 2 tējkarotes dzeramās sodas
  • Lāse etiķa
  • Maltas garšvielas pēc izvēles (līdzīgas kā piparkūkām)
  • Nedaudz sviesta pamatnes ietaukošanai

    Krēmam

    • 1,5 – 2 l 30 % līdz 35 % skābā krējuma (der arī Francijas Crème fraîche)
    • Dažas ēdamkarotes cukura
    • 2 tējkarotes vaniļas cukura
    • Citrons – sula un norīvēta miziņa
    • 2 paciņas putukrējuma cietes (Sahne-Fest)
    • Pēc vēlēšanās skābu ogu ievārījums pildīšanai
    • Pēc vēlēšanās ogas vai augļi dekorēšanai, pildījumam

    Soļi

    Pēc vēlēšanās var kādu krējuma kārtu aizstāt ar skābu ievārījumu, piemēram, brūkleņu, upeņu vai dzērveņu

    Solis 1

    Katliņā silda cukuru, medu un sviestu, līdz izkusis. Siltā masā iejauc sakulstītas olas un garšvielas.

    Solis 2

    Miltu daudzums atkarīgs no tā, vai mīklu vēlas veltnēt, vai uzklāt un izlīdzināt ar karoti. Sākumā mīklai iejauc 1 glāzi miltu + 2 tējkarotes ar etiķi dzēstas sodas. Tad jauc klāt pārējos miltus, līdz mīkla ir vai nu labi smērējama, vai veltnējama, bet vēl mīksta. Labāk sākumā pielikt 3 glāzes un rēķināties, ka pēc brīža milti sabriedīs un mīklas būs cietāka. Ja tomēr šķiet, ka mīkla par šķidru, piejauc vēl miltus.

    Solis 3

    Uz cepamā papīra loksnēm ap vēlamā izmēra šķīvi zīmē apļus. Apgriež otrādi un apļus ieziež ar sviestu.

    Solis 4

    Miltus ieber bļodiņā. Ar ēdamkaroti ņem lielu mīklas piku, apvārta miltos. Liek uz papīra, veltnē plāni jo plāni ripas formā. Nekas, ja maliņas nav perfektas, to varēs pielabot ar krējuma pildījumu. Ja mīkla ir šķidrāka, to klāj ar karoti un izlīdzina ar silikona lāpstiņu. Var to darīt arī ar ūdenī samitrinātiem pirkstiem.

    Solis 5

    Uzkarsē cepeškrāsni uz 180 °C, cep katru ripu dažas minūtes, līdz tā kļūst brūna un smaržīga.

    Solis 6

    Ripas atdzesē uz līdzenas virsmas. Sākumā tās ir mīkstas, bet atdziestot sacietē. Jo gludākas tās būs, jo labāk izdosies samontēt kūku.

    Solis 7

    Pēdējo ripu rullējot, mīklas pārpalikumus izrullē pa pannas malām – dekorēšanai tie būs jāsastrādā drumstalās.

    Solis 8

    Krējumam pievieno cukuru, vaniļas cukuru, norīvētu citrona miziņu, nedaudz sulas un putukrējuma cieti. Samaisa. Ja kļūst par šķidru smērēšanai, nedaudz uzmanīgi uzputo, lai būtu vēlamā konsistence.

    Solis 9

    Mīklas pārpalikumus, kas izcepti pēdējā pannā, uz rīves sarīvē vai saberž ar koka stampiņu drupatās.

    Solis 10

    Sāk veidot kūku. Krējumu starp kārtām smērē bagātīgi, katru nākamo kārtu nedaudz piespiež ar iepriekšējo. Maliņās krējumam ļauj nedaudz pārtecēt, veidojot tādu efektu, kā ziemas sniegam uz slīpa jumta. Ja vēlas kūkas malas beigās ar nazi apgriezt līdzenas, tad var nepievērst uzmanību, cik glīti veidojas krējuma krokas.

    Solis 11

    Ja vēlas, krējumu var papildināt ar ogām. Pēdējo kārtu var rotāt ar ogām un augļu šķēlītēm. Var arī apkaisīt ar sarīvētajām drupačām.

    Solis 12

    Kūku vēlams noglabāt traukā ar vāku un atstāt līdz nākamajai dienai vai līdz pat 48 stundām vēsumā savilkties. Kad kūka kļuvusi mīksta, ja vēlas, malas var apgriezt līdzenas. Tad arī malas var apbirdināt ar drupačām.

    Mūsu grāmata

    Izpārdota!

    Saistītās receptes

    Dvēseļu kūkas

    Dvēseļu kūkas

    Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

    Zemeņu tartes jeb groziņi

    Zemeņu tartes jeb groziņi

    Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir pārāk trauslas un tāpēc ēdamas ar kūku dakšiņu vai karotīti, uzliktas uz šķīvīša.

    Violas Bīriņas rabarberu maize

    Violas Bīriņas rabarberu maize

    Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.

    Mūsu sadarbības partneri