Linzertorte jeb Lincas torte

Dvēseļu kūkas

Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Linzertorte jeb Lincas torte garšo visiem, tās recepte pārbaudīta gadu simtos, aizceļojusi pāri robežām, parādās dažādos pasaules kūku top sarakstos, un tā ir ģeniāla savā vienkāršībā. Tā izdosies ikvienam, arī iesācējam, arī bērniem, arī tiem, kam nepatīk putot krēmus vai atdalīt olas dzeltenumus no baltumiem un putot tos bezgalīgi ilgi. Vislabāk Linzertorte garšo tad, kad tā ir kārtīgi savilkusies, tāpēc to var pagatavot dažas dienas pirms svētkiem.

Linzerkūka, Lincas torte

Receptei ir sena vēsture, tā ilgu laiku bija minēta kā senākā pierakstītā kūku recepte, kas nosaukta par godu kādai pilsētai (Austrijas pilsētai Lincai), un tā atrodama Vīnes pilsētas bibliotēkā 17. gadsimta beigās izdotā recepšu krājumā. Linzertortei kļūstot arvien populārākai, recepte aizceļojusi arī uz citām Eiropas valstīm, un 1856. gadā Lincas mākslinieks, mūziķis un diriģents Francis Helcelhubers kūkas recepti aizveda uz Ameriku, kur tā no Milvokiem sāka savu veiksmes ceļu šajā kontinentā. Arī Amerikā Linzer kūka ir ļoti iecienīta vēl šobaltdien. Austrijā var tikt pie oriģinālās receptes Linzer tortes. Bet mūsu ģimenē ar šo kūku nostalģiskas atmiņas saistās Valdim, kurš savulaik mācījies Cēsīs un atceras tur pirktas ļoti gardas Linzerkūkas. Toreiz tās maksājušas 15 kapeikas, un tas esot bijis našķis no dārgā gala.

Austrijā Linzer mīklai ir varianti – baltā Linzer mīkla ir bez riekstiem. Tā ir tāda kā mūsu parastā smilšu mīkla, tikai ar garšvielām. Brūnajai Linzer mīklai pievieno vai nu maltas mandeles, vai lazdu riekstus. Ja mandeļu vai riekstu miltus mēģini pagatavot mājās, ļoti jāuzmanās – labāk to darīt ar blenderi pulsējošā režīmā, lai no riekstiem neizdalītos eļļa. Vissarežģītākais variants paredz mīklā pievienot saberztus riekstu vai mandeļu bezē cepumus. Tortes ārmalu var pārkaisīt ar mandeļu skaidiņām. Arī cukura veidi dažādās receptēs atšķiras. Dažviet minēts smalkais, baltais cukurs, bet citviet – pūdercukurs. Ja vien ir pieejams, ļoti tomēr ieteiktu mīklai pievienot pūdercukuru. Mīklas struktūra no tā ir blīvāka un vienlaikus mīkstāka, kas šajā gadījumā ir jauki. Mīklas cepums ir mīkstāks arī tad, ja no olām izmanto tikai dzeltenumus.

Atrodami stāsti par to, kāpēc kūkas virskārta ir savīta kā mīklas režģis. Sākotnēji cepuši divas gludas mīklas kārtas ar ievārījuma slāni pa vidu. Tā ceptām kūkām virskārta esot neglīti saplaisājusi, tāpēc to sākuši veidot kā režģi, lai karstais ievārījums var iztvaikot un nesabojāt iecerēto kūkas izskatu.

Linzerkūka, Lincas torte

Ja cep apaļu kūku, to sauc par torti, ja kūku cep plātī un sagriež taisnstūra gabaliņos, kā šoreiz izmēģinājām arī mēs, to sauc par Lincas šķēli (Linzer schnitten jeb Linzer slice). Savukārt cepumi tikuši pie nosaukuma “Lincas actiņas” (Linz Augen). Līdzīgi cepumi latviešu recepšu kladēs ir atrodami kā Anniņacis. Šis krāsu salikums gan acu priekšā uzbur virtuālus albīnus trušus, bet liksim iztēlei mieru, galu galā, vēršu acis arī nav ar dzelteniem vidiem kā ceptām olām, un cepumi ir skaisti!

Linzer kūkas Austrijā un Šveicē cep gan ikdienā, gan svētkos. Kopš 2009. gada ir pat Linzer kūkas diena. Bet mājās tās cep uz Ziemassvētkiem un Lieldienām. Tad var izmantot attiecīgajai sezonai piemērotas cepumu formiņas. Kā jau bieži gadās ar senām receptēm, dažādos avotos sastāvdaļu proporcijas mēdz krietni atšķirties. Bet visās receptēs ir minēti kviešu milti, sviests, cukurs, citronu miziņa, olas vai to dzeltenumi, sasmalcinātas mandeles vai rieksti, šķipsna kanēļa un krustnagliņu (lūgums šeit nepārspīlēt, tā nav piparkūku mīkla – pats labums ir piebērt tik daudz garšvielu, lai tās kopā veido tādu smalku un gandrīz nenosakāmu salikumu). Un klāt vēl kāds irdinātājs. Un sarkans stipras garšas ogu ievārījums.

Latvijas dzimšanas dienas priekšvakarā tu, cilvēks, domā, ko gardu varētu pagatavot šogad. Šajā rudenī, kad tik tuvu mūsu valstij notiek karš, mēs tik ļoti novērtējam Latvijas vietu Eiropas valstu saimē. Un vienmēr prātā nāk mūsu karoga krāsas. Linzer kūkas šeit kā radītas. Var mierīgi izvēlēties kādu no tumši sarkanajiem ievārījumiem, pat negrēkojot pret kūkas tradicionālo recepti. Arī Austrijā dažādos reģionos izmanto jāņogu vai aveņu ievārījumu, un mēs Latvijā varam pievienot dzērvenes. Pārlūkojot mīklas recepti dažādās grāmatās un mājas lapās, izvēlējos recepti no grāmatas “TRADITIONAL COOKING. THE AUSTRIAN CAFE. Favourite Desserts and Pastries”, (izdevniecība “Krenn”, 2013). Izdevās lieliski!

Paldies Dansukker Latvija par atbalstu receptes tapšanā!

Linzerkūka, Lincas torte

Sastāvdaļas

  • 300 g kviešu miltu
  • 180 g Dansukker pūdercukura
  • 1 ēdamkarote vaniļas cukura (var aizvietot ar šķipsniņu vanilīna cukura)
  • 1 citrona miziņa
  • 3 mazu vai 2 lielu olu dzeltenumi
  • Šķipsniņa malta kanēļa
  • Šķipsniņa maltu krustnagliņu
  • 1 tējkarote cepamā pulvera
  • 200 g mandeļu miltu (var aizvietot ar pulverī sasmalcinātiem lazdu riekstiem)
  • 250 g auksta sviesta
  • 150–200 g jāņogu želejas (var lietot arī aveņu vai dzērveņu ievārījumu pēc izvēles)
  • 1 ola glazēšanai pēc izvēles

    Soļi

    Solis 1

    Citronu nomazgā zem karsta ūdens strūklas un ar smalko rīvi norīvē miziņu.

    Solis 2

    Lielā bļodā sajauc miltus ar cepamo pulveri, pūdercukuru, vaniļas cukuru, citrona miziņu, kanēli un krustnagliņām.

    Solis 3

    Maisījumam pievieno mazos gabaliņos sagrieztu vai uz rupjās rīves sarīvētu sviestu un pieber mandeļu miltus. Ar pirkstu galiem visu saberž slapjām smiltīm līdzīgā masā.

    Solis 4

    Pašus pēdējos mīklai pievieno olu dzeltenumus. Sākumā pieliek divus un ātri iemīca mīklā. Ja mīkla ir elastīga un atlec no rokām, trešo var nelikt. Ja mīkla ir drupana un plaisājoša, piemīca vēl trešo olu dzeltenumu. Mīklu ietin pārtikas plēvē un atdzesē ledusskapī vismaz stundu, bet var līdz cepšanai uzglabāt ilgāku laiku, līdz pat nedēļai.

    Solis 5

    Torte. Pirms cepšanas mīklu izņem no ledusskapja un sadala – divas trešdaļas būs vajadzīgas pamatnei, bet viena trešdaļa – rotājumiem. Mīklu mazliet samīca, lai tā kļūst elastīga.

    Solis 6

    Divas trešdaļas mīklas izlīdzina un izrullē uz pamatnes – vai nu apaļas tortes formas pamatnes 26 cm diametrā ar noņemamu malu, vai taisnstūra formas plātī.

    Solis 7

    Mīklai pārklāj ievārījumu, pašas maliņas atstājot tīras.

    Solis 8

    No atlikušās mīklas var veidot strēmeles – izrullēt un sagriezt vajadzīgā izmēra detaļas un pāri ievārījumam izveidot režģi. Otrs variants – mīklu izrullē un ar cepumu formiņām izspiež dažādas figūras, saliek tās pēc patikas uz tortes. Ja vēlas, cepumus spīdumam var pārziest ar viegli sakulstītu olu.

    Solis 9

    Torti liek 175 C° temperatūrā uzkarsētā cepeškrāsnī un cep aptuveni 35–40 minūtes. Atdzesē, sagriež gabaliņos un bauda pie kafijas vai tējas.

    Solis 10

    Cepumu pamatni var izcept kā plāti, pārlikt mazākus cepumus, pārkaisīt pūdercukuru. Kad ievārījums mīklu padarījis mīkstāku, kūku ar nazi sagriež gabalos. Plāksnes ir trauslas, tas jādara uzmanīgi. Linzeršķēles pasniedz uz šķīvīša un ēd ar dakšiņu.

    Solis 11

    No mīklas var arī cept cepumus. Kad mīkla ir gatava cepšanai, to izrullē 5 mm biezu un ar formām izspiež cepumus. Puse cepumu būs vajadzīgi vienlaidus, bet pusei cepumu vidū izspiež mazus caurumiņus aplīša, sirsniņas vai citā formā. Pamata cepumus pēc izcepšanas pārziež ar ievārījumu, virsū liek tos cepumus, kam vidū izspiests caurumiņš.

    Solis 12

    Gatavos cepumus pārkaisa ar pūdercukuru. Dzeltenie cepumi ar sarkano akcentu baltajā pūdercukurā izskatās grezni un garšo lieliski.

    Linzerkūka, Lincas torte

    Mūsu grāmata

    Izpārdota!

    Saistītās receptes

    Dvēseļu kūkas

    Dvēseļu kūkas

    Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

    Zemeņu tartes jeb groziņi

    Zemeņu tartes jeb groziņi

    Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir pārāk trauslas un tāpēc ēdamas ar kūku dakšiņu vai karotīti, uzliktas uz šķīvīša.

    Violas Bīriņas rabarberu maize

    Violas Bīriņas rabarberu maize

    Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.

    Mūsu sadarbības partneri