Lauku torte
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
22/04/2020
Nu jau vairāk nekā mēnesi kroņa vīrusa dēļ dzīvojam ārkārtas apstākļos, kas nozīmē, ka nedrīkstam iet viens pie otra ciemos. Pa šo laiku ārkārtīgi pieaugusi interese par maizes cepšanu mājās, tas varētu būt retais labums, kas mums tiks no šīs sērgas. Jo mājās cepta maize ir svētība jebkuros laikos.
Bet nevaram dzīvot no maizes vien. Par godu desmit pīļu olām, kuras nu jau pirms laba laika atveda mūsu draugi Sintija un Ingus Druvas, izcepām tortīti, pie viena patukšojot saldētavas ogu krājumus un brūkleņu ievārījumu no pērnās vasaras. Esam tik priecīgi, ka šādi krājumi mājās ir un šī brīža sociālās distancēšanās situācijā neesam atkarīgi tikai no veikalu piedāvājuma vien. Atliek vien izvēlēties, ko šodien gatavosim vai ēdīsim.
Pīļu olas līdz šim nebijām gatavojuši, un nolēmām, ka būtu pārāk necienīgi tās vienkārši izcept vai izvārīt, jo tās bija vienas no pirmajām Klanadruvu skrējējpīļu olām. Ja būtu vārdos jāapraksta atšķirība starp pīļu un vistu olu biskvītu un krēmu, to grūti izdarīt, kaut atšķirība ir, un ne tikai faktā, ka pīļu olās ir vairāk vērtīgo uzturvielu un vitamīnu vai to dzeltenumi ir lielāki. Varbūt pīļu olu biskvīts ir mazliet blīvāks un sulīgāks. Arī krēma struktūra bija nedaudz citāda un ļoti, ļoti laba. Lai nu kā, paldies Druvām, jo vienmēr interesanti izmēģināt ko jaunu. Mēs esam viņu putnu saimniecības lielākie fani, kas redzams bildēs, uzņemtās vēl pirms visiem aizliegumiem satikties klātienē.
Olas no Kalnadruvām iespējams pasūtīt ar piegādi uz mājām, tas gan ir iespējams Rīgā. Pieprasījums pēdējo nedēļu laikā ir tā audzis, ka jāpiesakās laikus. Vasaras sezonā nāks klāt vēl dārzeņi un saknes, sekojiet līdzi piedāvājumam. Šo torti var cept arī no vistu olām.
#Veģetārs ēdiens #Svētku ēdiens #Tradicionāls ēdiens #Latviešu virtuves klasika
Sastāvdaļas
Biskvītam (apaļā forma 24 cm diametrā)
6 pīļu olas (der arī vistu olas)
6 ēdamkarotes cukura
6 ēdamkarotes miltu + formas izkaisīšanai
1 citrona miza (vēlams bioloģiski audzēts citrons)
Nedaudz sviesta formas ieziešanai
Cepamais papīrs pēc izvēles
Šķipsna sāls
Krēmam (iespējams, krēma būs mazliet par daudz, pāri palikušo var apēst tāpat)
4 pīļu olas (der arī vistu olas)
4 ēdamkarotes un vēl nedaudz cukura
4 ēdamkarotes miltu
200 g sviesta
250 ml piena
Šķipsna vaniļas cukura
1 ēdamkarote stipra, aromātiska alkohola (ruma, brendija u. c.) vai daži pilieni ruma vai mandeļu esences pēc izvēles
300 ml brūkleņu ievārījuma pildījumam
Svaigas vai saldētas ogas rotājumiem (mums šoreiz bija avenes, mellenes, meža zemenes un kazenes)
Soļi
Solis 1
Ja lieto bioloģiski audzētu citronu, to nomazgā un norīvē miziņu. Ja citrons nav bioloģiski audzēts, to iemērc uz pusstundu siltā ūdenī ar dzeramās sodas piedevu, pēc tam rūpīgi nomazgā ar suku, norīvē miziņu.
Solis 2
Sagatavo formu. To var ieziest ar sviestu un izkaisīt ar miltiem, bet var apakšējo daļu pārklāt ar cepamo papīru, atlocīt malas uz leju, piestiprināt formas malu un tad rīkoties tāpat, kā aprakstīts iepriekš. Šādā veidā biskvītu var vieglāk noņemt un pārvietot, kad tas izcepts un atdzisis.
Solis 3
Ieslēdz karsēties cepeškrāsni uz 180 ºC.
Solis 4
6 olu dzeltenumus uzmanīgi atdala no baltumiem, tā, lai pie baltuma nebūtu ne kripatiņas no dzeltenuma. Es parasti to daru krūzītē, no tās baltumu pārleju lielākā tīrā stikla traukā, kurā to pēc tam putošu. Ja kāds olas dzeltenums neveiksmīgi saplīst un ieplūst baltumā, to olu atlieku krēma gatavošanai.
Solis 5
Olu baltumiem pievieno šķipsniņu sāls un sakuļ stingrās putās, putojot pakāpeniski pievieno pusi cukura.
Solis 6
Dzeltenumiem pievieno pusi cukura un norīvēto citrona miziņu.
Solis 7
Dzeltenumus kuļ, līdz izveidojas bieza, putaina masa.
Solis 8
Masai pievieno caur sietu izsijātus miltus un lēni iemaisa.
Solis 9
Olu baltumu masai pievieno olu dzeltenumu un miltu masu.
Solis 10
Visu lēnām sacilā viendabīgā masā.
Solis 11
Mīklu lej formā un vienmērīgi izlīdzina ar karoti vai lāpstiņu. Liek karstā cepeškrāsnī un cep ~40 minūtes.
Solis 12
Biskvīta gatavību pārbauda ar koka irbulīti. Ja mīkla nelīp pie kociņa, biskvīts ir izcepies. Ja vajag, pacep vēl nedaudz. Ja biskvīta virsa jau brūna, bet iekšpuse vēl nav gatava, formai var pārlikt foliju un pacept vēl nedaudz pārklātu.
Solis 13
Gatavam biskvītam ļauj lēni atdzist, izņem no formas, sagriež 3 slāņos. To var darīt ar garu, asu nazi vai tievu stieplīti, apņemot biskvītu un savelkot stiepli.
Solis 14
Krēms. 4 olas sakuļ ar 4 ēdamkarotēm cukura un 4 ēdamkarotēm miltu.
Solis 15
Uzvāra pienu un lēnā strūklā lej un ieputo olu masā.
Solis 16
Maisījumu pārlej katliņā.
Solis 17
Katliņu liek uz plīts un ļoti lēni karsē (drošāk otrā katlā, vāroša ūdens peldē), nepārtraukti maisot, līdz masa top bieza un spīdīga, tad atdzesē, pārsedzot ar plēvi vai vāciņu.
Solis 18
Saputo sviestu ar 2–3 ēdamkarotēm cukura.
Solis 19
Kad masa kļuvusi viendabīga un cukurs ir izkusis, tai pievieno atdzisušo piena–olu masu un pēc vēlēšanās var pievienot šķipsnu vaniļas cukura un karoti stipra aromātiska alkohola vai kādu esenci. Puto, līdz krēms ir gatavs – gaišs, viegls un labi ziežams. Krēmu sadala 3 daļās.
Solis 20
Uz atdzesētā biskvīta pamatnes kārtas liek un izlīdzina daļu krēmu, liek virsū otro biskvīta ripu. To pārklāj ar brūkleņu ievārījumu. Liek virsū trešo biskvītu, pārklāj ar krēmu. Arī malas noklāj ar krēmu. Vēlams torti atstāt savilkties vismaz dažas stundas.
Solis 21
Pirms pasniegšanas tortes virspusi rotā ar svaigām vai saldētām ogām.
Saistītās receptes
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.
Šis šaitaniski kārdinošais un mutē kūstošais rakstījums lika uzčamdīt atmiņas par varenajiem kapusvētkiem Briežuciemā un tālīnāku radu centieniem izdibināt Livas tantes tortes recepti. Viņa, notrinusi rokas gar sykni (?) sacīja tā: dai, nu nekas liels tur nav, ņemu desmit pīļu oo-u-las, dai kuļu kamēr spannis pilns.”
Bet mīļie Ošiņi, PUSNAKTĪ PUBLICĒT TORŠU RECEPTES: es zināju, ka jums patīk melns un nežēlīgs humors, bet šis ved pa taisno nost no veselīgā uztura ceļa, ja.
p.s. Par regulāru sabiedrības veselīgo bikstu sabotēšanu es gribētu izlūgties Garšīgās Latvijas katalogā ieviest recepšu sadaļu “Apžēliņ”, kurā apkopot garšīgus, bet arī veselīgus un visādā ziņā, dietiskus ēdienus tiem, kam mīļa dzīvošana ar vienmēr izsalkušajiem un visa apēdājiem pievelk lodes pilnīgo formu.
Mīļā Zeltene, labas ziņas! Drīz sāksies zaļumu-salātu-nezāļu laiks, faktiski jau ir sācies. Centīsimies pavērst skatu šajā virzienā.
Izklausās ļoti garšīgi!
Ne tikai izklausās. Patiešām, ir garšīgi! Droši var cept arī no vistu olām.