Klimpas
Sēņu pankūkas
Pildītās pankūkas ar sēnēm mums gatavoja saimniece no Medumiem Diāna Mikulane, un tas notika Sēlijas kultūras programmas “Sēņu dzīves noslēpumi” ietvaros.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Recepti piedāvā saimniece Elvīra Geislere, viņu varat sastapt Vecauces pils virtuvē
Vecauces pilī iespējams nobaudīt latviskos ēdienus gan ikdienā, gan svētkos. Pils pagrabā iekārtota virtuve, kurā valda omulīgas saimnieces. Liels paldies par silto uzņemšanu pils pārvaldniecei Inesei Kaminskai un viņas saimniecēm!
Elvīra Geislere mums gatavoja divus ēdienus – klimpas un kuģeli. Šie abi ēdieni no tradicionālajiem Zemgales ēdieniem esot allaž pieprasīti.
Klimpas ir radinieces visiem labi zināmajiem pelmeņiem, tikai brangākas izmēros un mazliet citādu pildījumu. Zemgalē šo ēdienu sauc arī par virteņiem. Šis vārds radies klimpas smukās aizdares maliņas dēļ, kas atgādina vītu virvīti.
Ja pašiem nav laika vai vēlēšanās gatavot klimpas, bet vēlaties tās nobaudīt, brauciet uz Vecauci! Iepriekš jāpiesakās pils pārvaldniecei Inesei Kaminskai e-pastā vecaucespils@gmail.com vai tālruņiem 63745302, 29195959.
Paldies Vecauces pils saimniecēm!
Sastāvdaļas
Mīklai
- 2 glāzes ar kaudzīti miltu (glāze 250ml)
- 1 ola
- Šķipsniņa sāls
- ~1 glāze ūdens (glāze 250ml)
Pildījumam
- 250 g žāvētas cauraugušas cūkgaļas
- 250 g biezpiena
- 1 sīpols
- Sāls, malti melnie pipari
Vārīšanai
- 2 lauru lapas, šķipsna sāls un daži melnie pipari
Pasniegšanai
- Skābs krējums
- Zaļumi pēc izvēles
Soļi
Solis 1
Gatavo mīklu. Miltus ieber bļodā vai uz galda kaudzītē, izveido bedrīti, iesit olu, pieber šķipsniņu sāls, pielej ūdeni un mīca mīklu. Mīcīšanas beigās mīklas bumbu dažas reizes met pret galdu. Mīklai jābūt labi izmīcītai, tā nedrīkst lipt pie rokām.
Solis 2
Gatavo pildījumu. Sīpolu nomizo, gaļu un sīpolu sagriež mazos kubiņos un apcep uz pannas, bļodā sajauc ar biezpienu, sāli un pipariem pēc garšas.
Solis 3
No mīklas atdala gabalu (~ 50 g bumbiņu), ar plaukstām veido plakanu aplīti, liek vidū apmēram vienu ēdamkaroti pildījuma, pārliecot mīklas pusaplīti pār pildījumu, izveido pusapaļu klimpu. Ar pirkstiem pakāpeniski mīklas vaļējās maliņas ieloka uz iekšu un kā rievainu valnīti saspiež kopā.
Solis 4
Gatavo klimpu apvārta miltos un noliek malā un taisa nākamo, līdz visas klimpas gatavas.
Solis 5
Lielā katlā uzvāra ūdeni ar pāris lauru lapām, sāli un melnajiem pipariem, un pa vienai laiž klimpas. Tās ir gatavas, kad uzpeld ūdens virspusē.
Solis 6
Pasniedz nekavējoties, klāt ēd skābu krējumu un zaļumus.
Saistītās receptes
Sēņu pankūkas
Pildītās pankūkas ar sēnēm mums gatavoja saimniece no Medumiem Diāna Mikulane, un tas notika Sēlijas kultūras programmas “Sēņu dzīves noslēpumi” ietvaros.
Vistas filejas kabatiņas
Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.
Ķirbju risoto
Ķirbju risoto garšo pat tiem, kuriem ķirbis nav pirmā izvēle ēdienkartē. Šis ēdiens ir vienlaikus maigs un sātīgs, ļoti skaistā, saulainā krāsā. Ir divi varianti: sliņķu vai gardēžu.
Pie mums (Aizputes pusē) tos sauca par leišu ķiļķeniem un pildija bez biezpiena.
Paldies par ziņu no Aizputes puses, šis ēdiens tiešām varētu būt līdzīgs arī lietuviešu broļukām. Auce arī ir tuvu leišu robežai.
Rundāles pusē tieši tā arī gatavoja kā aprakstīts.
Paldies, Aija par dalīšanos! Rundāle jau arī ir Zemgalē. Tieši šobrīd pētām, ka šo ēdienu sauc citos novados. Ir interesanti varianti.
Mana mamma Bēnes pusē, nākusi no Bukaišiem, sauca tās par ķiļķeniem. Gatavojat, viņa maliņu aizlocīja, bet pēc tam plaukstās nogludināja, viņas ķiļķeniem neveidojās bieza mīklas kārta. Tie daudz ēdēju prāt tika atzīti par labakajiem kas ēsti. It īpaši gardi bija tie ķiļķeni, kuri pēc vārīšanas tika vēl apcepti. Tā bija pasaka.
Paldies, Normund, par dalīšanos!