Karstvīns un citi Ziemassvētku dzērieni
Rabarberu sukādes un sīrups
Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Vispirms tas tevi sasniedz pa gaisu, smaržīgiem viļņiem kairinot nāsis. Un tur nāk krustnagliņas un kanēļa standziņas, un tur nāk kardamons un apelsīnu miziņas, un tur nāk smaržīgie pipari, muskatrieksts un skaistā anīsa zvaigzne. Mūsmājās Ziemassvētku smarža bez tā visa nav iedomājama. Karstvīns ir mūsu klasika, tāpat kā karsts upeņu dzēriens ar balzamu. Bērniem un spēkratu stūrētājiem tiek karsts upeņu sulas vai ķiršu kompota dzēriens ar garšvielu sīrupu (bez alkohola). Jo ir taču Ziemassvētki, un tad mums vajag dalīties it visā, un mīlēt, un lutināt. Jo mazākus, jo dzīves grūtību nomocītākus, jo vairāk. Un šie garšvielām svaidītie dzērieni ne tikai iepriecina, bet arī sasilda.
Pirms dažiem gadiem, decembrī ciemojoties Austrijā, pārsteidza karsto dzērienu dažādība Vīnes ielu un laukumu omulīgajos Ziemassvētku tirdziņos: ar mango un ingveru, ar ķiršiem un rumu, ar garšvielām un mandelēm, visādi karstās šokolādes dzērieni, tad vēl dažādi punša dzērieni – ar aprikozēm, ar ceptu ābolu un kanēļa garšu, un vēl daudzi citi, ko uzreiz neatminos. Un, protams, arī karstvīns. Tos visus varēja dabūt pamatīgās, īstās krūzēs, par kurām iemaksājām drošības naudu. Rokas pie krūzēm sildot, varējām staigāt pa visu tirdziņu. Kurš vēlējās, varēja krūzi nest mājās. Jo nauda jau samaksāta. Bet varēja arī nest atpakaļ uz dzērienu stendu, tos dažus eiro pēcāk atkal ieripinot makā. Šī tradīcija man ļoti patika, jo karstais dzēriens no pamatīgas krūzes garšo daudz labāk nekā no papīra glāzītes, un pasaulē arī tiek mazāk atkritumu.
Foto: Zigurds Zaķis
Pārsteidza arī tradīcija kopā ar draugiem ilgāku laiku pavadīt ārā kopā ar karstā dzēriena krūzi. Latvijā tirdziņus apmeklējam dāvanu meklējumos, pie viena varam arī paēst un izdzert kādu karstu dzērienu, tomēr paturot prātā, ka ir taču ziema, ir auksti, tāpēc neviens neplāno tirdziņā pavadīt vairākas stundas.
Vīnē tas ir citādi, lai gan netālu no pilsētas sākas kalni un ziemas ir diezgan aukstas. Pirms pandēmijas ielu kafejnīcas bija vaļā arī Ziemassvētku gaidīšanas laikā, cilvēki, silti saģērbušies, sēdēja pie galdiņiem. Vai stāvēja kompānijās, klausoties korāļu dziedātājus, tērzējot un smejoties. Jā, dziedātāju grupas uzstājās, un tie bija brīvprātīgie, kuri pēc klāt pievienota saraksta mainījās ik pa pusstundai. Turpat neiztrūkstošā Jēzus silīte ar visu, kas tur piederas, un atvērtie Dievnami ar gaismām un mūziku. Tas viss kopā radīja to brīnumaino, pasakaino noskaņu, kādu sagaidām no Ziemassvētkiem.
Atgriežamies Latvijā. Viduslaikos, kad garšvielas kuģos sāka ceļot uz Eiropu bija zelta vērtē, karstvīnu Rīgā varēja gatavot tikai aptiekāri. To tiešām uzskatīja par ārstniecisku. Šodien savās mājās dzērienus varam vārīt un karsēt pēc iedvesmas. Neatceros, cik sen tas bija, kad nu jau nelaiķis Mārtiņš Rītiņš reiz stāstīja, ka garšvielu sīrupu vajag izvārīt kādu dienu pirms svētkiem, lai tas var kārtīgi savilkties. Kopš tā laika tā arī darām. Un tad to var pievienot gan karstvīnam, gan upeņu vai ķiršu dzērienam ar vai bez alkohola piedevas. Ziemassvētkos man patīk redzēt kūpošu, tumšsarkanu dzērienu ar apelsīna šķēli karstumizturīgajās stikla krūzēs. Tas tik labi garšo kā mūsu Ziemassvētku 4K: karbonādes, kartupeļi, šmorēti kāposti un karstvīns. Ja vēl kas paliek pāri vēlākam, karstvīns lieliski sader ar piparkūkām. Bet kastrolītis ar drusku sīrupa un visām garšvielām stāv siltumā un smaržo tik jauki!
Mana radiniece Liene stāstīja, ka viņu ģimenē karstvīnu labprāt gatavo arī no baltvīna. Mēs kādreiz esam vārījuši dzērienu no ābolu sulas un ābolu brendija kalvadosa, arī papildinātu ar šo pašu sīrupu. Un arī karstu dzērveņu dzērienu. Un vēl no ķiršu kompota ar vācu “kirsch” degvīnu un sīrupu. Vārdu sakot, ir ļoti daudz iespēju improvizēt. Bet vienmēr sākam ar sīrupa gatavošanu. Ja sīrups paliek pāri, to var “pagarināt” – pieliet vēl ūdeni un cukuru, uzvārīt un lietot atkal nākamajā dienā.
Bilžu galerijā ir Valda Ošiņa fotogrāfijas no Vīnes brauciena 2018. gada decembrī. Šeit publiski vēlos pateikt paldies Zigurdam Zaķim, Mārcim Ošiņam un Paulai Veidenbaumai par to, ka viņi iemācīja mani mīlēt ceļojumus.
Sastāvdaļas
(viss tā aptuveni, pēc vēlmēm un iespējām)
- 700 ml ūdens
- 200 g cukura
- 1 apelsīns
- 1 citrons
- 5–10 smaržīgie pipari
- 5–10 krustnagliņas
- 1–2 kanēļa standziņas
- 3–5 kardamona pākstis vai nedaudz sēkliņu
- 1 muskatzieds vai mazītiņš muskatrieksta gabaliņš (pēc izvēles)
- Dažas rozīnes (pēc izvēles)
Soļi
Solis 1
Katliņā uzvāra ūdeni un cukuru.
Solis 2
Apelsīnam un citronam ar mizojamo nazīti nogriež plānas mizu strēmeles.
Solis 3
Sīrupam pievieno visas garšvielas un miziņas. Uzvāra un atstāj ievilkties līdz nākamajai dienai.
Solis 4
Karstvīns. Vīnam pievieno izkāstu sīrupu pēc garšas, uzkarsē (nevāra!!!, lai neiztvaiko alkohols), pasniedz stikla krūzēs, pievienojot apelsīna šķēli. Pēc vēlēšanās var pieliet nedaudz ruma vai konjaka.
Solis 5
Šo sīrupu var pēc garšas pievienot karstam upeņu sulas dzērienam, ķiršu kompota sulas dzērienam, karstam dzērveņu dzērienam vai ābolu sulas dzērienam. Lai silti!
Saistītās receptes
Rabarberu sukādes un sīrups
Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.
Ķiršu uzlējums ukraiņu gaumē
Pirms gadiem, iedvesmota no Gata Zuntes burvīgajiem feisbuka ierakstiem rūjieniešu dialektā, kur viņš apraksta savus piedzīvojumus, gatavojot ķiršu uzlējumu, sāku meklēt receptes.
Maija bole ar smaržīgo madaru
Miešķa bole jeb maija bole ar smaržīgo madaru skaisti aprakstīta Ēriha Maria Remarka leģendārajā romānā “Trīs draugi”. Kad padsmitnieka vecumā pirmo reizi lasīju grāmatu, man nebija ne jausmas, kas ir miešķis. Toreiz likās, ka tas ir kas ļoti eksotisks, kam nav nekāda sakara ar Latviju.