Eklēri

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

27/03/2017

Eklēri ir kūkas ar bagātīgu asociatīvu vēsturi. Par nosaukuma izcelsmi vairāk lasāms mūsu grāmatā “Eiropas vēsture latviešu virtuvē” (meklējiet bibliotēkās). Rīdziniekiem šīs kūkas atsauks atmiņā vīru, kurš uzrāpās Vanšu tiltā un nebija ar mieru kāpt lejā, līdz kāds viņam neatvedīs eklērus. Notikuma attīstībai varēja sekot visi brauktgribētāji, jo kustība uz tilta bija apturēta, līdz eklēru kārotājs tika lejā.

Ja kādam te būs kas iebilstams par kaloriju daudzumu eklēros, varam ieteikt lieko enerģiju sadedzināt skrienot. Signis Vāvere, kurš ir plaši pazīstams maratona skrējējs un mājas lapas noskrien.lv veidotājs, zināja stāstīt dažu labu sakarību starp skriešanu un kūkām. Kādā no ikgadējiem skrējieniem Rīga-Valmiera dalības maksa bijusi eklēra kūka. Ir bijis gadījums, kad kādu skrējēju nav biedējis attālums pa apvedceļu no Babītes līdz Šmerlim, lai tiktu pie štrūdeles. Ja dzīvē viss ir līdzsvarā, īsti garšīgs eklērs nebūs bieds jūsu figūrai.

Mēs esam izmēģinājuši dažādu plaucētās mīklas kūku krēmus, variācijas ir bezgalīgas. Jo krēma sastāvā vairāk ūdens (ar pienu, ogām, biezpienu vai putukrējumu), jo ātrāk izmirks mīklas čauliņas, tāpēc ar šādiem krēmiem kūkas labāk pildīt īsi pirms pasniegšanas.

Īsti labiem eklēriem labāk der treknie krēmi. Šeit publicējam vārīto krēmu ar šokolādi, bet mūsu mīļākais veids ir ar šokolādes un sviesta krēmu. Krēma daudzums ir aprēķināts ar rezervi, pie vēlēšanās var izdekorēt arī kūku virsu. Labāk lai krēma ir mazliet vairāk, nekā pietrūkst dažām kūkām.

Paldies Signim Vāverem par skrējēju stāstiem un Initai Reimandovai par čaklām rokām un palīdzību!

#Veģetārs ēdiens #Tradicionāls ēdiens #Vēsturiska recepte

Sastāvdaļas

Mīklai

 • 1 glāze kviešu miltu (tilpumā 250 ml)
 • 1 glāze piena, kas sajaukts uz pusēm ar ūdeni
 • 60 g sviesta
 • 4 olas

(no šī daudzuma var izcept 24–30 eklērus)

Krēmam

 • 0,4 l 3,5% piena
 • 4 olas
 • 4 ēdamkarotes cukura olām un vēl nedaudz sviestam
 • 4 ēdamkarotes kviešu miltu
 • 200 g sviesta
 • 15 g vaniļas cukura
 • 100 g tumšās šokolādes (70%)
 • 2 ēdamkarotes ruma vai konjaka

  Šokolādes glazūrai

  • 50–100 ml saldā krējuma
  • 100 g tumšās šokolādes (70%)
   vai

  Baltajai glazūrai

  • 50 ml piena
  • 100 g pūdercukura
  • Konditorejas turza ar resnāku uzgali (apmēram 1,7 cm) mīklai un tievāku krēma pildīšanai

  Soļi

  Solis 1

  Pienu ar ūdeni lej katliņā, pievieno sviestu, uzvāra.

  Solis 2

  Katliņā ieber uzreiz visus miltus.

  Solis 3

  Masu karsē uz mazas uguns, enerģiski un ātri maisot, līdz izzūd kunkuļi. Turpina karsēt vēl 1–2 minūtes, lai mīkla saveļas bumbā, bet katliņa apakša sāk pārvilkties ar matētu kārtiņu. Noņem katliņu no uguns un mazliet atdzesē.

  Solis 4

  Pa vienai piesit un iejauc (nekuļ un neputo!) olas.

  Solis 5

  Mīklai jābūt mīkstai un spīdīgai.

  Solis 6

  Sagatavo konditorejas turzu. Ērti to ielikt dziļā traukā, atlocīt malas un iepildīt pusi mīklas, kuru vēlāk var papildināt. Mīklu labāk likt pa mazākām porcijām, lai būtu vieglāk dozēt.

  Solis 7

  Turzas galu cieši aiztin, pēc iespējas izspiežot lieko gaisu. Katrs burbulis vēlāk kūkas čauliņās var veidot caurumu.

  Solis 8

  Uz viegli ietaukotas plāts vai cepampapīra izspiež apmēram 6 – 8 cm garas kūciņas caur robotu vai gludu uzgali. Ja turzas nav, var vienkārši ar karoti likt uz plāts apaļas mīklas piciņas. Starp kūkām uz plāts jāatstāj pietiekami daudz vietas, jo tās cepoties krietni piebriedīs.

  Solis 9

  Kūku formu pielabo, lai nebūtu sīku detaļu.

  Solis 10

  Plaucētās mīklas izstrādājumus cep iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī 200 °C temperatūrā, režīmā bez ventilatora, vai 160 °C temperatūrā, režīmā ar ventilatoru. Cep 30–40 minūtes. Cepšanas laikā nedrīkst virināt cepeškrāsns durvis, lai kūkas nesakristos!!!

  Solis 11

  Labi izcepušies plaucētās mīklas izstrādājumi ir viegli, sausi, brūni, ar tukšu vidu. Kad kūkas ir gatavas, plīti izslēdz un kūkas vēl atstāj uz pusstundiņu ar spraudziņā atvērtām plīts durtiņām. Pēc tam ņem laukā un atdzesē.

  Solis 12

  Kūkām no viena gala izdur caurumiņu. Lai būtu droši, ka kūkas vidū nav izveidojušās liekas mīklas starpsienas, var ar koka iesmiņu uzmanīgi atbrīvot ceļu krēmam.

  Solis 13

  Gatavo krēmu. Četras olas sakuļ ar četrām ēdamkarotēm cukura un četrām ēdamkarotēm kviešu miltu viendabīgā masā, bet ne stingrās putās.

  Solis 14

  Uzvāra pienu un, lejot sīkā strūklā, iejauc olu masā.

  Solis 15

  Maisījumu pārlej katliņā.

  Solis 16

  Katliņu liek uz plīts un ļoti lēni karsē (drošāk ūdens peldē), nepārtraukti maisot, līdz masa top bieza un spīdīga.

  Solis 17

  Noņem no plīts un tūlīt masā izkausē un iejauc gabaliņos salauztu šokolādi. Lai būtu droši, ka nav neviena kunkulīša, krēmu izblendē. Atdzesē zem vāciņa.

  Solis 18

  Saputo sviestu ar divām ēdamkarotēm cukura un šķipsnu vaniļas cukura.

  Solis 19

  Kad masa kļuvusi gaiša un cukurs izkusis, tai pievieno atdzisušo šokolādes masu.

  Solis 20

  Pēc vēlēšanās var pievienot karoti stipra aromātiska alkohola vai dažas lāses ruma esences.

  Solis 21

  Krēmu kārtīgi sakuļ, līdz tas kļūst gaisīgs.

  Solis 22

  Krēmu pilda konditorejas turzā.

  Solis 23

  Kreisajā rokā turot kūku, krēmu pilda, līdz kūka pilna. Var sajust, ka tā kļūst smaga un stingra. Tā sapilda visas kūkas.

  Solis 24

  Gatavo šokolādes glazūru. Mazā katliņā uzvāra saldo krējumu, ņem nost no plīts, krējumam pievieno gabaliņos salauztu šokolādi un maisot izkausē.

  Solis 25

  Kūkas pa vienai iemērc glazūrā un novieto vēsā vietā, lai glazūra sacietē.

  Solis 26

  Ja vēlas balto glazūru, pienā iejauc pūdercukuru, lai veidojas plūstošas konsistences masa. Tālāk rīkojas tāpat.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs

  Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs

  Lakšu pīrāgs ir ļoti vienkāršs un bezgala garšīgs. Ja talkā ņemam gatavu kārtaino mīklu, to var pagatavot tiešām ātri. Es no sirds ieteiktu neskopoties un pirkt sviesta mīklu.

  Zahertorte

  Zahertorte

  Zahertorte ir ļoti bagātīga un šokolādīga torte, pildīta ar aprikožu ievārījumu. Tā ir viena no Vīnes vizītkartēm, un, ciemojoties skaistajā Austrijas galvaspilsētā, tortes gabaliņš noteikti jāpagaršo ikvienam. Ja tev nav iespēju turp aizbraukt, vari vismaz izcept slaveno torti.

  Siera kūka Leopards

  Siera kūka Leopards

  Bērnībā sapņos bieži redzēju karu. Laikam jau to filmu dēļ, ko mums regulāri rādīja padomju TV. Nu, kad karš tiešā tuvumā ir pavisam reāls, pie manis sapnī atnāca leopards. Mierināja, lai nebaidos. Viņš varot tikt galā arī ar lāci. Tad es to sapni izstāstīju savējiem, un tapa mūsu pirmā sadarbība ar jaunajiem robotiem.

  Mūsu sadarbības partneri