Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Vistas filejas kabatiņas

Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

30/08/2022

Ja man būtu restorāns, es šo recepti iekļautu pastāvīgajā ēdienkartē, tik laba tā ir. Iedvesmu smēlos veģetāro ēdienu pavārgrāmatā “Green Kitchen at Home: Quick and Healthy Vegetarian Food for Every Day” (David Frenkiel, Luise Vindahl, 2017) publicētā receptē “Beet bourguignon”. Bet grāmatas autori ir pārveidojuši vēl kādu recepti. Un tā ir neviena cita, kā slavenā Džūlijas ČaildasBeef bourguignon”, liellopu gaļa burgundiešu gaumē (vēsturisks franču virtuves šedevrs, gatavots no Šerolē liellopu gaļas, burgundijas sarkanvīna, buljona, garšaugiem, sīpoliem, burkāniem, bekona, pērļu sīpoliņiem un sēnēm; īpaši populārs ēdiens kļuva, pateicoties filmai un grāmatai “Džulī un Džūlija”).

Veģetārās pavārgrāmatas autori raksta aptuveni šādi: “Džūlijas Čaildas “Beef bourguignon” zina ļoti daudzi. Recepte ir patiešām iespaidīga, ja reiz esi to ēdis, atcerēsies uz mūžu. Tomēr liellopu gaļas un bekona dēļ veģetārietim šis gardais ēdiens nav liekams galdā. Mēs lauzījām galvu un mēģinājām, kā saglabāt bagātīgo, sulīgo sarkanvīna sautējuma garšu bez gaļas. Vārdi beef (liellopu gaļa) un beet (bietes)? No pareizās atbildes mūs šķīra tikai viens burts! Mēs nolēmām aizvietot gaļu ar sarkanajām bietēm un sautējumu papildināt ar prāviem sēņu gabaliem, lai saglabātu tekstūru un garšu. Sautējumu var ēst gan kā pamatdēdienu, gan pasniegt piedevās.”

Mūsmājās klasisko gaļas versiju esam gatavojuši ne reizi vien. To gatavo ilgi un lēni, bet ieguldītais laiks un darbs ir to vērts. Agrākos laikos tas bijis Francijas zemnieku svētku ēdiens. Un arī mēs to gatavojām svētkos vai par godu kādam īpašam gadījumam.

Tā kā šomēnes arī bija kāds īpašs gadījums – atvaļinājumā no Austrijas ieradās mūsmāju vismīļākais veģetārietis, biju šo recepti paglabājusi, lai beidzot izmēģinātu. Un tā izrādījās īsts atklājums!

Tiesa, es šo un to uzreiz pamainīju pēc savas gaumes. Bet par to sīkāk uzrakstīšu pašā receptē. No klasiskā mūsmāju sakņu sautējuma šis atšķiras ar to, ka tajā nav kartupeļu, tāpēc tas ir ļoti garšīgs arī nākamajā dienā, gandrīz vēl garšīgāks nekā pirmajā. Visām sastāvdaļām vajag labi sadraudzēties un ievilkties, vārīt arī vēlams stundu vai divas, lai gan burkāni, kas ir cietākā sastāvdaļa, ir mīksti jau pēc divdesmit minūtēm. Bet ilgai vārīšanai ir nozīme, tāpat kā sīpolzupai, kurā arī nav nekā cieta, bet garša izveidojas pēc pienācīgas lēnās vārīšanas. Protams, īpašo garšu veido arī sarkanvīns! Paldies Līgai Ivanovai, kuras darītais vīns no Latvijā audzētām vīnogām izrādījās šim ēdienam ļoti labs.

Vīns, kā zināms, pēc vārīšanas pilnībā pazaudē alkoholu. Šo ēdienu droši var ēst arī bērni un transporta līdzekļu vadītāji. Un taisiet uzreiz pietiekami daudz! Visiem garšo, un vajag vēl otru bļodiņu. Un lai vēl paliek uz nākamo dienu, kad ēdiens ir vēl garšīgāks.

Sastāvdaļas

 • 3 sīpoli
 • 4 ķiploku daiviņas
 • 500 g vārītu, nomizotu biešu
 • 6 burkāni
 • 1 baklažāns (mans papildinājums)
 • 3 lauru lapas (ideāli, ja svaigas, bet der arī kaltētas)
 • Svaigi timiāna zariņi
 • Sāls un svaigi malti melnie pipari
 • 2 ēdamkarotes tomātu biezeņa (es neliku, jo lietoju pupiņas tomātu mērcē)
 • 250 ml sarkanvīna
 • 50 ml sojas mērces (mans papildinājums)
 • 500 ml dārzeņu buljona
 • 400 g novārītu lēcu (es liku pupas no bundžām – vienu bundžu pupiņas tomātu mērcē, vienu bundžu lielās, karaliskās pupas)
 • Eļļa cepšanai
 • 1 kārba brūno šampinjonu
 • Dažas portobello sēnes (var iztikt arī tikai ar šampinjoniem)
 • Garšvielas pēc izvēles (lasiet receptē)
 • 2 tējkarotes kukurūzas cietes (pēc izvēles)

Soļi

Solis 1

Sēnes notīra, sīpolus, burkānus un ķiplokus nomizo. Sīpolus un ķiplokus sagriež šķēlītēs, sēnes – četrās daļās, burkānus un bietes – palielos gabalos.

Solis 2

Katlā lej mazliet eļļas, sēnes apcep un atliek malā.

Solis 3

Katlā mazā eļļas daudzumā apcep sīpolus. Kad tie sāk karamelizēties, pievieno ķiplokus un burkānus, vēl mazliet apcep. Pievieno bietes.

Solis 4

Lej klāt sarkanvīnu, buljonu, pievieno sāli, piparus, lauru lapas, timiānu, un visu vāra uz lēna karstuma.

Solis 5

Baklažānu sagriež biezās šķēlēs, apkaisa ar sāli, pēc 10 minūtēm ar papīra dvieli noslauka izsūkušos sulu un šķēles sagriež kubveida gabalos. Pievieno sautējumam katlā.

Solis 6

Kad viss kopā ir vārījies vismaz stundu, bet labāk divas, pievieno ceptās sēnes, sojas mērci, pupiņas (es lēju ar visu šķidrumu no bundžām) vai vārītās lēcas, izmaisa un pagaršo. Ja vajag, papildina sāli un piparus, var piemest šķipsniņu cukura, šķipsniņu čili, tējkarotīti laba etiķa, piemēram, balzametiķa, man patīk piebērt krietnu šķipsnu ķimeņu sēklu – šeit sākas īstā buršanās un garšas pabeigšana pēc jūsu vēlmēm.

Solis 7

Pašās beigās var piejaukt ar aukstu ūdeni atšķaidītu kukurūzas cieti, bet es to nedarīju, jo šķidrums pēc pupiņu pievienošanas bija kļuvis manai garšai pietiekami tumīgs.

Solis 8

Lej bļodiņās un ēd kopā ar mīļāko maizi. Ēdienam var pārkaisīt svaigas timiāna vai bazilika lapiņas. Pieaugušie var piedzert sarkanvīnu. Uzsildīts  nākamajā dienā, sautējums būs vēl garšīgāks.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Vistas filejas kabatiņas

Vistas filejas kabatiņas

Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.

Ķirbju risoto

Ķirbju risoto

Ķirbju risoto garšo pat tiem, kuriem ķirbis nav pirmā izvēle ēdienkartē. Šis ēdiens ir vienlaikus maigs un sātīgs, ļoti skaistā, saulainā krāsā. Ir divi varianti: sliņķu vai gardēžu.

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Mūsu sadarbības partneri