Cepeša zupa

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

05/01/2020

Cepeša zupu vārām, ja no iepriekšējās dienas palicis pāri cepetis. Receptes pamatu veido sastāvs, kādu to atceros no bērnības, kad zupu vārīja vecmāmiņa. Tolaik to sauca par zemnieku zupu, ja gatavoja no cepeša atlikuma, vai par nabagu zupu, ja vārīja no tā sauktajām “zupas izlasēm” – kauliņiem, kam klāt vēl nedaudz gaļas. Padomju laikos ne reti gaļu nevarēja nopirkt, bija jāmāk pagatavot ko spēcinošu arī no šādiem kauliņiem. Un buljons izvārījās labu labais. Kauliņus iepriekš vajadzēja apcept uz pannas, tālāk jau rīkojās kā parasti.

Mans papildinājums šai zupas receptei ir vīns, sidrs vai ābolu sula. Bieži cepeti gatavoju lielā stikla traukā ar vāku. Apakšā salieku burkānu un seleriju saknes gabalus, apceptus sīpolus, ķiplokus, kādu lauru lapu un timiāna zariņu, virsū lieku ar sāli un melnajiem pipariem ierīvētu gaļu, reizēm papildinu to ar kādu gruzīnu garšvielu – svanu sāli vai adžiku. Pārleju to visu ar vīnu, sidru vai ābolu sulu, vāku virsū, un tad atstāju cepeškrāsnī uz 160 C grādiem stundas divas, trīs.

Cepšanās laikā izdalās suliņas, visi šķidrumi jauki savelkas un sadraudzējas. Cepetis ir sulīgs un maigs. Otrajā dienā zupas vārīšanai izmantoju sīki sagrieztu gaļu, burkānu un nokāstu mērci.

Ja šodien vārītu zupu no kauliņiem, noteikti sākumā tos apceptu kopā ar sīpolu un ķiploku daiviņām, tad pārlietu vīnu un vārītu buljonu kopā ar visu pārējo. Šajā zupā jābūt nelielam skābumam. Beigās pievienoju marinētus gurķus un krējumu, bet labi, ja pats buljons jau ir savārījies īstajā sāļi skābenajā garšā.

#Gaļas ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Ātri pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Latviešu virtuves klasika

Sastāvdaļas

Gabals vakardienas cepeša ar mērcīti, kas izdalījusies cepšanas laikā

1 burkāns

3-5 kartupeļi

2 lauru lapas      

Pāris sauju miežu putraimu (pēc izvēles)

2 marinēti gurķi

Šķipsna sāls un maltu čili piparu

  Ja cepeša gatavošanā nebija izmantoti

  • Gabals seleriju saknes
  • 1 sīpols
  • 3 ķiploku daiviņas
  • 200-300 ml vīna (baltvīns vai ābolu vīns), sidra vai ābolu sulas pēc izvēles

  Pasniegšanai

  • Skābais krējums
  • Rudzu maize
  • Kapāti zaļumi – dilles, pētersīļi
  • Tabasko mērce pēc izvēles

  Soļi

  Solis 1

  Cepeša gaļu sagriež vēlama izmēra gabaliņos.

  Solis 2

  Ja no cepeša palikusi mērcīte, to izkāš un lej katlā, pievieno gaļas gabaliņus.

  Solis 3

  Ja no cepeša gatavošanas ir palicis burkāns, arī to sīki sagriež un liek katlā.

  Solis 4

  Ja no cepeša gatavošanas nav nekādu sakņu, var lietot arī svaigu burkānu, sīpolu un ķiploku. Tos visus nomizo, sīki sagriež un pirms gaļas pievienošanas apcep katlā maigā siltumā. Jāuzmana, lai sīpoli un ķiploki nekļūtu pārāk brūni, tad tie zupai piedos rūgtu garšu. Tad pielej 200-300 ml vīna, sidra vai ābolu sulas.

  Solis 5

  Pielej ūdeni un pieber miežu putraimus.

  Solis 6

  Nomizo kartupeļus, sagriež kubiņos un pievieno zupai. Pievieno lauru lapas, sāli un šķipsnu maltu čili piparu. Vāra vēl 5–10 minūtes.

  Solis 7

  Kamēr putraimi un saknes izvārās mīksti, marinētus gurķus sagriež garenos gabaliņos. Tos met katlā tad, kad viss ir gatavs, uzvāra un tūlīt ņem katlu nost no plīts.

  Solis 8

  Zupu pasniedz ar skābo krējumu, rudzu maizi un kapātiem zaļumiem. Kam patīk asāki ēdieni, var pēc garšas piepilināt vēl nedaudz tabasko mērces.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Tomātu kabaču zupa

  Tomātu kabaču zupa

  Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

  Stragnams

  Stragnams

  Stragnams ir aukstā zupa kurzemnieku gaumē. Agrākos laikos to gatavoja no sālītas siļķes un visādiem pašaudzētiem dārza labumiem: dillēm, lociņiem, pētersīļiem, svaigiem un/vai sālītiem gurķiem (der arī marinēti) un no rūgušpiena, ko saimniece saraudzēja no pašu govs piena, klāt ēdot karstus, mundierī vārītus jaunos kartupelīšus.

  Auksti kūpināt’ buš’ zup’

  Auksti kūpināt’ buš’ zup’

  Zupa no auksti kūpinātām butēm stāsta veidā manā galvā dzīvo jau daudzus gadus, par to ne reizi vien biju dzirdējusi no draudzenes Ingas. Nu beidzot zupa mūsu šķīvjos nonāca pa īstam.

  Mūsu sadarbības partneri