Burkānu pīrādziņi
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
07/02/2018
Burkānu pīrādziņu recepte labi iederas, gaidot Meteņu dienu, kuru senie latvieši svinēja 6. februārī. Latvijā ienākot kristīgajai ticībai, Meteņus svinēja 7 nedēļas pirms Lieldienām, tūlīt pēc tam sākās gavēnis. Tā kā šogad Lieldienas sāksies 30. martā, Meteņu svinības sāktos 9. un beigtos 12. februārī, un tā būtu Pelnu diena. Meteņi iezīmē viduspunktu starp Ziemas saulgriežiem un Lieldienām. Meteņus agrāk sauca arī par Vastlāvjiem, Lastvāgiem, Miesmešiem, Miezmežu dienu, Aizgavēni, Buduļu vakaru vai Pīrāgu dienu. Senlatviešu vārds “meti” apzīmēja “laika griežus”, no tā izcēlies vārds “laikmets”.
Meteņos noslēdzas ziemas darbi, sākam noskaņoties pavasarim. Beidzot atkāpjas tumsa un dienas kļūst garākas un gaišākas. Tradīcijas agrāk bija saistītas ar ticējumiem – vajadzēja braukt ciemos uz vairākām dienām, jo tad augtu gari lini. Vizinājās ar kamanām. Krāšņa tradīcija bija budēļos iešana. Meteņos mēdza dziedāt un dancot; īpaša rituāla deja bijusi saimniecei, lai augtu brangi lopi. Klāja bagātīgus mielasta galdus ar ēdieniem no cūkas šņukura, ausīm un kājām, zīdeni no cūkas pusgalvas, zirņiem, grūbām un kartupeļiem. Meteņu mielasts bija pēdējais ziemas mēnešos, kuros mielojās ar cūkgaļu, pēc tam to darīja tikai vēlā rudenī. Cepa miežu plāceņus, kā arī darīja alu. Un noteikti bija jācep pīrāgi jeb slokārtņi. Lai gan Meteņi kā svētki mūsdienās ir mazliet aizmirsti, nebūtu ne vainas pie tiem atkal atgriezties. Vismaz braukšanu ar ragaviņām, ciemošanos vairāku dienu garumā, ķekatas un mielastu mēs varētu atkal ieviest par ikgadēju pasākumu. Pasaulē Meteņos joprojām daudzviet notiek karnevāli.
Ar neticami gardajiem burkānu pīrāgiem šoreiz mūs cienāja Inguna Plotka no Viesūnēnu mājām. Taisnības labad, bija vēl arī aukstā gaļa, marinētas celmenes un vēl visādi gardumi, par ko viņai un Andrim sirsnīgs paldies. Vārīti burkāni ēsti arī sklandraušu saldajā pildījumā, bet kārtainā mīkla veido pavisam citu garšu salikumu. Vienkārši, ātri, sulīgi un saulaini, tā varētu raksturot šo cienastu, kuru Inguna gatavoja, iedvesmojusies no Vilmas Bērtiņas 1939. gada pavārgrāmatas “Praktiskā virtuve” publicētās pīrādziņu receptes. Šeit jums atrādām to tā, kā tā ir nodrukāta grāmatā, pievienojot iekavās Ingunas citādi darīto.
Ja pašiem mājās pīrāgus cept neizdodas, variet pieteikties pie Ingunas uz kulinārajām darbnīciņām. Viesūnēnos februārī noteikti ir skaista ziema ar apsnigušām eglēm un elegantiem kalniņiem, no kuriem slaidi nobraukt ar kamanām. Kā nekā Gaiziņš no Ingunas un Andra mājām ir gandrīz ar roku sasniedzams. Viņu sirsnību un viesmīlību dabūsiet piedevās.
https://www.facebook.com/viesuneni/?ref=br_rs
Vairāk stāstu par Meteņiem gan Latvijā, gan citās valstīs, var izlasīt šeit:
http://www.dainuskapis.lv/catalog/?o=0&id=6.1.
https://lv.wikipedia.org/wiki/Mete%C5%86i
https://de.wikipedia.org/wiki/Karneval,_Fastnacht_und_Fasching
https://en.wikipedia.org/wiki/Carnival
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BB
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
#Veģetārs ēdiens #Ātri pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Vienkrāši pagatavojams ēdiens
Sastāvdaļas
- 1 paciņa kārtainās mīklas (labāk pērciet to, kura gatavota no sviesta, pēc izvēles ar vai bez rauga)
- Daži vārīti burkāni
- Vārīta, sakapāta ola pildījumam
- 1 ola pārziešanai
- Nedaudz mīksta sviesta, sāls un cukura
Soļi
Solis 1
Lapu mīklu plāni izrullē un ar glāzi izspiež pīrādziņus.
Solis 2
Izvārītus burkānus samaļ (vai sarīvē), samaisa ar izvārītām, sakapātām olām, nedaudz sviesta, cukura un sāls pēc garšas.
Solis 3
1 karoti burkānu masas liek uz vienas ripiņas, uzliek otru ripiņu (Inguna pīrādziņus veidoja no kvadrāta formas gabaliem, pildījumu liekot pa vidu, pārlokot pa diagonāli). Maliņas saspiež, apsmērē ar olu un cep 15 minūtes vidējā karstumā. Pasniedz karstus.
Saistītās receptes
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.
Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs
Lakšu pīrāgs ir ļoti vienkāršs un bezgala garšīgs. Ja talkā ņemam gatavu kārtaino mīklu, to var pagatavot tiešām ātri. Es no sirds ieteiktu neskopoties un pirkt sviesta mīklu.
Am so excited to have stumbled on to your site and your beautiful recipes! I can’t eat onion, so the traditional bacon/onion piragi have been off limits for me. Have not heard of burkanu piragi, and so look forward to making this recipe.
Thanks, Karina, for the compliments! Traditional bacon pies can be baked without onions, the taste will be good only from caraway seeds too. The most important ingredient for an authentic taste is good bacon. But these carrot pies are also very delicious, we recommend!