Torte Rīdziniece

Švarcvaldes kūciņas

Ja jūsmāju krājumos martā atrodamas vēl kādas ķiršu kompota burkas, jādomā, kā tās izmantot. Vasarā mūsu opis parasti izcīna nopietnas cīņas ar strazdiem, mēģinot godīgi sadalīt, cik mums, cik viņiem. Tāpēc viņš visus ķiršu labumus ir pelnījis dubultā. Un tāpēc mums mājās ir gardi skābo ķiršu kompoti ar visiem kauliņiem. Tie, ko veikalā var nopirkt bez kauliņiem, nav mūsu gaumē.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Sadarbībā ar žurnālu “Pie GALDA!”

Daudzu paaudžu rīdzinieki un galvaspilsētas viesi atceras leģendāro kafejnīcu “Vecrīga”, kas ilgus gadus atradās Vaļņu ielā pie viesnīcas “Rīga”. Tajā ceptās kūkas, tortes un smalkmaizītes kusa uz mēles un vilināja atgriezties vēl un vēl. Tikai nedaudzi zina, ka šo brīnišķīgo gardumu recepšu autors ir Jānis Ozoliņš, kurš savā garajā un pieredzes bagātajā konditora mūžā ir izaudzinājis vairākas lielisku meistaru paaudzes.

"Ozoliņa konditoreja" Ikšķilē, Melioratoru ielā 20

Atjaunotās Latvijas valsts laikā Jānim Ozoliņam radās iespēja dibināt savu ģimenes uzņēmumu no Rīgas netālajā Ikšķilē, Melioratoru ielā 20. Ozoliņi savus viesus lutina ar īstu mantu – te joprojām tiek izmantots ĪSTS SVIESTS un KRĒJUMS, nevis kaut kādi aizvietotāji. Austiņās izbaudiet sviesta un grauzdētā cukura kārtiņu saldi rūgteno kraušķīgumu, krēmšnitēs – neiedomājami trauslo kārtiņu apslēpto maigo, pēc vaniļas smaržojošo krēmu. Un kur tad slavenās ābolkūkas, kuru kanēļa aromāts  īpaši uzvirmo tieši rudenī, kaut kūkas ir labas visu cauru gadu, pavasarī vēlīgi ņemot sev blakus rabarberu variantu. Nav iespējams aprakstīt visu plašo klāstu, jo kas gan ir vārdi, salīdzinot ar saldo baudījumu uz mēles. Kad vēlaties sevi lutināt, ir vērts mērot ceļu uz Ozoliņa konditoreju, kur nobaudiet ne tikai kūkas un tortes, bet arī siltos ēdienus!

Jautra kūku sērija "Draugi"

Žurnālam “Pie GALDA!” Ozoliņi dāsni padalījās ar vienu no tortes receptēm, kas cepta vairkāk kā 50 gadu, un arvien ir pieprasīta. Šī recepte ir īsts meistarstiķis, prasa laiku, rūpību, precizitāti un pacietību. Bet rezultāts ir tā vērts. Izmēģiniet!

Sastāvdaļas

Biskvītam

 • 2 olas
 • 40 g cukura
 • 30 g miltu

Smilšu mīklas kārtām

 • 90 g sviesta
 • 60 g cukura
 • 140 g miltu
 • 10 g ūdens
 • 1 tējkarote cepamā pulvera 

Sviesta krēmam

 • 200 g sviesta
 • 100 g iebiezinātā piena

  Vārītajam krēmam

  • 20 g milti
  • 30 g cukura
  • 2 olas
  • 100 ml piena

  Šokolādes glazūrai

  • 100 g tumšās šokolādes
  • 50 g sviesta
  • augļi un mandeļu skaidiņas rotājumam pēc izvēles

  Vēl pildījumam

  • 150 g dzērveņu ievārījuma

  Soļi

  Solis 1

  Uzkarsē cepeškrāsni līdz 200ºC.

  Solis 2

  Gatavo biskvītu. Traukā iesit olas, pievieno cukuru. Ar mikseri puto, līdz masa kļūst krietni gaišāka un palielinās apjomā. Uzmanīgi iecilājot, pievieno izsijātus miltus. Mīklu nedrīkst enerģiski maisīt. Gatavo masu cep apaļajā formā (26 cm diametrā). Biskvīta ripa ir paredzēta viena, tādēļ tā būs paplāna un izcepsies salīdzinoši ātri – ~15 minūtēs. Atdzesē.

  Solis 3

  Gatavo sviesta krēmu. Mīkstu sviestu liek bļodā un ar karoti sāk putot. Pakāpeniski pievieno kondensēto pienu.

  Solis 4

  Gatavo vārīto krēmu. Katliņā uzkarsē pienu, bet nevāra. Citā traukā iesit olas, pievieno cukuru, miltus un visu samaisa viendabīgā masā. Iegūto maisījumu lēnām pievieno uzkarsētajam pienam, to nepārtraukti maisot, lai neveidojas kunkuļi. Kad krēms sabiezējis, pārtrauc maisīšanu un katliņu noņem no uguns. Gatavo krēmu atdzesē.

  Solis 5

  Atdzisušo vārīto krēmu pievieno sviesta krēmam un ar mikseri labi saputo abus krēmus kopā.

  Solis 6

  Gatavo smilšu mīklu. Tortei ir nepieciešamas divas smilšu mīklas ripas. Traukā saputo sviestu un cukuru, pievieno miltus, cepamo pulveri un ūdeni un izmīca. Svarīgi mīklu nepārmīcīt. Kad mīkla gatava, izrullē 2 apaļas ripas, liek tai pašā tortes formā, kurā tika cepts biskvīts, un liek krāsnī 200ºC temperatūrā. Katru ripu cep ~ 12 minūtes. Atdzesē.

  Solis 7

  Gatavo šokolādes glazūru. Karstā ūdens peldē izkausē šokolādi. Kad šokolāde ir pilnībā izkususi, tajā iemaisa mīkstu sviestu. Glazēšanai izmanto siltu glazūras masu.

  Solis 8

  Ir pienācis brīdis visas sastāv­daļas likt kopā. Uz biskvīta pamatnes izsmērē 1/3 krēma. Virsū liek vienu smilšu mīklas ripu. Tad atkal klāj 1/3 krēma, kuram uzliek dzērveņu ievārījumu un to izsmērē. Nākamo liek otro smilšu mīklas ripu. Ar atlikušo krēmu apsmērē tortes malas. Malas var dekorēt ar mandeļu skaidiņām. Tortes virsmu noglazē ar silto šokolādes glazūru. Ļauj sastingt, dekorē ar augļiem. Ļauj nostāvēties 8-24 stundas vēsā vietā.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Švarcvaldes kūciņas

  Švarcvaldes kūciņas

  Ja jūsmāju krājumos martā atrodamas vēl kādas ķiršu kompota burkas, jādomā, kā tās izmantot. Vasarā mūsu opis parasti izcīna nopietnas cīņas ar strazdiem, mēģinot godīgi sadalīt, cik mums, cik viņiem. Tāpēc viņš visus ķiršu labumus ir pelnījis dubultā. Un tāpēc mums mājās ir gardi skābo ķiršu kompoti ar visiem kauliņiem. Tie, ko veikalā var nopirkt bez kauliņiem, nav mūsu gaumē.

  Rupjmaizes torte “Lāčplēsis”

  Rupjmaizes torte “Lāčplēsis”

  Šogad par godu Latvijas dzimšanas dienai izcepu rudzu rupjmaizes torti. Recepti esmu salikusi kā kompozīciju no vairākiem avotiem. Kad uznāk iedvesma un ir gana daudz laika, varu eksperimentēt, pārāk nesatraucoties par rezultātu. Ir aizraujoši iztēloties dažādos garšu salikumus, faktūras, krāsas un smaržas. Pandēmijas dēļ viesības šogad nav atļautas, bet mani mājinieki ir ar mieru nomēģināt ikvienu manu eksperimentālo cepumu.

  Vegānā ābolkūka

  Vegānā ābolkūka

  Vegāno ābolkūku reiz cepu, dodoties ciemos pie mūsu draudzenes Dagnijas, kura jau gadiem nelieto dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus. Domājot par ciemakukuli, man bija svarīgi atrast tādu kūkas recepti, kuru varētu ēst visi.

  Mūsu sadarbības partneri