Vistu aknu pastēte

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

09/05/2017

Ar lielu prieku pieņēmām ielūgumu uz Ķekavas putnu fabriku, kurā prezentēja jaunumus – no 2017. gada vasaras sākuma veikalos parādīsies paaugstinātas kvalitātes vistas gaļa ar atzīmi “Audzēts bez antibiotikām”. Tam par godu piedāvājam cāļu aknu pastētes recepti. Šī noteikti ir mūsmāju iecienītākā pastētes recepte. To pie mums ēduši cilvēki, kuri ikdienā sakās esam veģetārieši, un tādi, kuri parasti neēd aknas.

Aknu pastētei no cāļu aknām raksturīga maiga garša un smalka faktūra. Papildināta ar dažādām piedevām, tā ir izcila maizīšu gatavošanai gan vienkāršām brokastīm un vakariņām, gan viesību bufetes galdā.  Tomēr līdz šim to gatavojām ne pārāk bieži, ņemot vērā faktu, ka broileru aknās mēdz izfiltrēties visas diskutablās vielas, ko cāļi parasti spiesti uzņemt lielajās putnu fabrikās – antibiotiku atliekas un hormonu preperāti, tāpat trūkst pārliecinošas informācijas, kā tās ietekmē ģenētiski modificēta pārtika. Gaļas lielražošana reti ir atvērta dažādiem neērtiem klientu jautājumiem.

Ciemojoties, Ķekavā, bija iespēja pavaicāt visu interesējošo nepastarpināti. Uzzinājām, ka Ross 308 šķirnes cāļus pērk Skandināvijā, un daļu no gatavās produkcijas atkal eksportē. Šobrīd Latvija no visām Eiropas valstīm ir 7. vietā pēc izmantotajiem antibiotiku apjomiem, kas nav slikts rādītājs (1. vietā ir tā valsts, kurā antibiotikas izmanto vismazāk). Ķekavas putnu fabrikā investēti vairāk nekā 3 miljoni eiro, lai uzlabotu putnu labturību un biodrošību, cāļiem lieto no skuju kokiem ražotus pakaišus, barība ir papildināta ar vitamīniem. Ir ieviests īpašs dezinfekcijas aprīkojums un speciāli darba tērpi personālam. Tas viss kopumā nodrošina cāļu veselīgus augšanas apstākļus. Iespēja, ka broileri saslimst un ārstēšanā nepieciešams lietot zāles, ir niecīga. No vasaras sākuma ar īpašās kvalitātes marķējumu pārdos tikai pilnīgi veselu vistu gaļu, kas atbilst visiem sertifikātiem un augstajām Skandināvijas valstu prasībām. Vairāk informācijas no Ķekavas putnu fabrika sadaļā Stāsti.

Sakarā ar putnu gripas karantīnu apmeklētājiem bija liegta uzturēšanās pie cāļiem, bet redzējām video ar gaišajām, plašajām putnu novietnēm. Ceram, ka pēc karantīnas beigām izdosies izmantot iespēju ciemoties pie pašiem broileriem.

Un jau pavisam drīz varēsim mierīgu sirdi gatavot vistu aknu pastēti tik bieži, cik vien kārosies. Ēst paši un cienāt citus.

Recepte ir no mūsu grāmatas “Eiropas vēsture latviešu virtuvē” (grāmata ir izpārdota, meklējiet bibliotēkās).

#Aknu ēdiens #Latviešu virtuves klasika #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Tradicionāls ēdiens

Sastāvdaļas

 • 0.7 kg broileru aknu
 • 0.2 kg cūkas speķa vai cauraugušas gaļas
 • 1 liels burkāns
 • 1 saldskābs ābols
 • 1 liels sīpols
 • Šķipsniņa sāls
 • Šķipsniņa maltu melno piparu
 • Pēc izvēles 2 ēdamkarotes kalvadosa vai brendija
 • Lauru lapa un/vai daži timiāna zariņi

  Želejai (bez tās var arī iztikt)

   

  • 3–4 ēdamkarotes brūkleņu ievārījuma
  • 1 tējkarote pulverveida želatīna
  • Rozā piparu graudi un timiāna zaļumi rotāšanai

  Soļi

  Solis 1

  Saknes un ābolus nomizo. Āboliem izņem serdes. Saknes, ābolus un speķi sagriež gabalos.

  Solis 2

  Vispirms uz pannas apcep speķi, tad liek klāt aknas, saknes un apgrozot sacep gabalus brūnus.

  Solis 3

  Tad liek klāt garšvielas, pielej ūdeni un lēni vāra apmēram pusstundu. Burkāniem jābūt mīkstiem un šķidrumam jānovārās tā, lai paliktu pavisam nedaudz. Ja buljona ir daudz, to šajā brīdī nolej traukā un atliek malā.

  Solis 4

  Atdzesē kādu laiciņu, izņem lauru lapu un/vai timiānu, visas sastāvdaļas samaļ virtuves kombainā vai caur gaļas maļamo mašīnu.

  Solis 5

  Kad pastēte samalta, kopā ar buljonu no pannas pēc izvēles pievieno pāris karotes kalvadosa vai brendija. Ja masa par biezu, pielej mazliet buljona no pannas un izmaisa. Kad pastēte atdzisīs, tā sabiezēs, tāpēc šķidrumu var pievienot tā, lai silta tā būtu nedaudz šķidrāka par vēlamo biezumu smērēšanai uz maizītes.

  Solis 6

  Pagaršo sāli un piparus. Kad atdzisīs, sāli jutīs mazāk. Ja pēc garšas sāls un piparu šķiet pietiekami, pievieno vēl nedaudz.

  Solis 7

  Pastēti sapilda trauciņos un atdzesē vismaz dažas stundas. Uzglabā ledusskapī, pārklātu ar vāciņu vai pārtikas plēvi.

  Solis 8

  Ja vēlas, var pārliet brūkleņu želeju, tā pastēte labāk uzglabāsies. Želatīnu aplej ar dažām karotēm uzvārīta, atdzesēta ūdens. Uzkarsē brūkleņu ievārījumu, iemaisa un izkausē uzbriedināto želatīnu. Brūkleņu želeju pārlej pastētei. Rotā ar svaigām brūklenēm, rozā pipariem un timiāna lapiņām pēc izvēles.

  Solis 9

  Ja nevēlas pastēti pārliet ar brūkleņu želeju, var tai pārliet kārtiņu kausēta sviesta, lai virskārta neapkalstu.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Ātrais Jāņu siers

  Ātrais Jāņu siers

  Jāņu siers vai nu ļoti garšo, vai negaršo nemaz. Tomēr Jāņos to ceļ galdā jebkurā gadījumā, jo tas ir rituāls ēdiens, apdziedāts Jāņu dziesmās kopš senseniem laikiem.

  Pupiņu pastēte

  Pupiņu pastēte

  Vai tomēr pupiņu smēriņš? Vai varbūt biezenis? Vai ķausis? Sauc, kā gribi, šo blendēto pupiņu masu ar dažādām piedevām, atdzesētu smērē uz maizītes, ēd ar karoti, siltu var ēst kā piedevu vai pamatēdienu. Ja kartupeļu biezeni ar baudu ēd ikviens, tad līdzīgā veidā pagatavotas pupiņas līdz šim nav tik ļoti ierasts ēdiens.

  Ķimeņu kartupeļu cepumi

  Ķimeņu kartupeļu cepumi

  Ķimeņu cepumi ļoti piestāv laikam starp Jāņiem un Pēteriem. Cepumi ir ļoti, patiešām, ļoti garšīgi. Ja cepsi tos viesībām, cepumi pazudīs zibenīgi, to zinām no pieredzes.

  Mūsu sadarbības partneri