Torte Cielaviņas māsīca

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Šī torte saistās ar tradicionālām latviskām garšām. Daudziem lazdu riekstu bezē tortes ēšana saistās ar atmiņām par bērnību, par tortes ēšanu ar karotēm, sēžot ap to un draudzīgi ķeksējoties milzu drupaču kalnā, jo bezē ir drupans un to ir grūti sagriezt. Bet šī mājas torte ir labāk sadalāma, ja salīdzina ar tradicionālajiem veikala variantiem. Un mēs paši varam izvēlēties tās cepšanai vislabākos produktus – sviestu, augstas kvalitātes kakao un šokolādi, tik labu konjaku vai rumu, ka to pat varētu lietot kā parfīmu. Vai arī bagātināt krēma garšu ar mūsu burvīgo Rīgas Melno balzamu – tradicionālo vai ar upenēm.

Daudzās riekstu bezē kūku receptēs, kuras atradu internetā, sastāvā bija minēti zemesrieksti. Tā kā man labāk garšo lazdu rieksti, izvēlējos tos, pie tam neapgrauzdēju, kā tas bija ieteikts. Manuprāt, lazdu rieksti un mandeles grauzdējot zaudē savu maigo un īpašo garšu. Ja patīk grauzdētu lazdu riekstu garša, riekstus pirms pievienošanas bezē masai var apcept uz sausas pannas.

Šajos attēlos redzamā torte tika cepta par godu mūsu meitas Mildas dzimšanas dienai. Viņa pati, būdama mākslas studente, mēģināja to rotāt radoši. Ja nav laika vai vēlēšanās šiem laiku un pacietību paģērošiem procesiem, var rotāšanai izlīdzēties vien ar krēmu un veseliem riekstu kodoliem. Arī tā būs ļoti garšīgi, pie tam, jo ilgāk torte ievilksies, jo gardāka kļūs.

Torti labāk cept iepriekšēja vakarā, rotāt no rīta un līdz vakaram atstāt ievilkties. Izmēģiniet uz gada nogales svētkiem izcept šo kārumu, un būs priecīgs tas cilvēks, kas ledusskapī atradīs pēdējo gabaliņu!

Sastāvdaļas

Bezē biskvītam

 • 400 g cukura
 • 6 olu baltumi
 • 2 ēdamkarotes ar kaudzi kartupeļu cietes
 • 200 g lazdu riekstu
 • šķipsniņa sāls
 • cepamais papīrs
 • sviests papīra ietaukošanai
 • divas cepamās plātis

Krēmam

 • 6 olu dzeltenumi
 • 4 ēdamkarotes cukura
 • 40 g ūdens
 • 300 g mīksta sviesta
 • 3–4 ēdamkarotes kakao
 • 150 g vai nedaudz vairāk iebiezinātā piena ar cukuru (nevārīta)
 • 25 g aromātiska alkoholiska dzēriena – ruma, konjaka, brendija vai balzama

  Rotāšanai

  • 100 g tumšās šokolādes
  • 50 ml saldā krējuma
  • 50–100 g lazdu riekstu
  • Papildu, ja vēlas riekstus karamelizēt, nedaudz cukura un sviesta
  • 50 g tumšās šokolādes,
  • metāla pamatne un “špahtelnazis” rotājumu veidošanai

  Soļi

  Solis 1

  Uz griežamā dēlīša ar nazi sasmalcina riekstus. Var riekstus smalcināt ar virtuves kombainu, bet tas jādara uzmanīgi, lai riekstu gabaliņi būtu vēlamā izmēra un nepārvērstos ķepīgā masā.

  Solis 2

  Ieslēdz cepeškrāsni 150 °C temperatūrā režīmā ar ventilatoru. Sagatavo cepamās plātis – uz diviem cepamā papīra gabaliem uzzīmē 26 cm diametra apļus, ietauko ar sviesta piciņu un klāj uz plātīm.

  Solis 3

  Olu baltumus uzmanīgi atdala no dzeltenumiem (baltumā nedrīkst būt ne lāses dzeltenuma), dzeltenumus atstāj atsevišķā bļodiņā, pārklāj, lai neapkalstu, un noliek ledusskapī.

  Solis 4

  Olu baltumus tīrā un sausā lielā bļodā sāk putot, pievienojot šķipsniņu sāls. Kad masa balta un bieza, pakāpeniski pievieno cukuru un uzputo stingru bezē mīklu.

  Solis 5

  Tajā visbeidzot iemaisa kartupeļu cieti un sakapātos riekstus.

  Solis 6

  Visu samaisa.

  Solis 7

  Ar karoti liek bezē masu uz plātīm, sadalot to uz pusēm, un veido tortes plāksnes, par šablonu ņemot uzzīmētos apļus. Virsu nogludina. Liek plātis cepeškrāsnī, pēc 15 minūtēm samazina temperatūru līdz 110 °C un cep vēl 1stundu, pēc tam biskvītus atstāj uz nakti lēni atdzist cepeškrāsnī.

  Solis 8

  Nākamajā dienā taisa krēmu. Ūdeni ar cukuru uzvāra.

  Solis 9

  Olu dzeltenumus puto, tievā strūkliņā pievienojot karsto sīrupu. 

  Solis 10

  Kad masa uzputojusies gaišāka un biezāka, putojot pievieno sviestu, kakao, alkoholu un, pašās beigās, kondensēto pienu.

  Solis 11

  Visu vienmērīgi saputo un ievieto krēmu ledusskapī atdzesēt līdz tortes rotāšanai.

  Solis 12

  Bezē pamatnēm noņem cepamo papīru, uzmanīgi apgriežot tās otrādi, un tad liek atkal pareizā virzienā uz skaista šķīvja vai pamatnes.

  Solis 13

  Pusi krēma klāj uz vienas no bezē pamatnēm, otru liek virsū.

  Solis 14

  Ūdens peldē uzkarsē saldo krējumu, izkausē šokolādi un ar karoti pārlej tortes virsai. Atdzesē.

  Solis 15

  Torti rotā ar krēmu, ko uzspiež ar rotājamās turziņas robaino uzgali, šokolādes dekoriem un lazdu riekstiem. Liek ledusskapī savilkties.

  Solis 16

  Ja vēlas torti rotāt greznāk, lazdu riekstus rotāšanai var iepriekš apstrādāt ar karameli. Nedaudz cukura uz karstas pannas izkausē. Kad tas kļuvis skaisti brūns, pievieno piciņu sviesta, riekstus, un ātri izmaisa. Liek uz šķīvja un vēl karstus atdala vienu no otra. Kamēr cukurs karsts un staipīgs, no tā var veidot interesantus rotājumus. Šo darbu gan nevar uzticēt bērniem, ļoti viegli var apdedzināties!

  Solis 17

  Šokolādes dekorus var veidot, šokolādi ūdens peldē izkausējot, plānā kārtā uzklājot uz gludas pamatnes, ko liek ledusskapī. Kad šokolāde sacietējusi, to ar šaphteļlāpstiņu, cieši velkot gar pamatni, savelk kruzuļos. Ja šokolāde drūp, to vajag vēl nedaudz atlaidināt, bet ne pārāk daudz. Rotājumus saliek uz šķīvja.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs

  Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs

  Lakšu pīrāgs ir ļoti vienkāršs un bezgala garšīgs. Ja talkā ņemam gatavu kārtaino mīklu, to var pagatavot tiešām ātri. Es no sirds ieteiktu neskopoties un pirkt sviesta mīklu.

  Zahertorte

  Zahertorte

  Zahertorte ir ļoti bagātīga un šokolādīga torte, pildīta ar aprikožu ievārījumu. Tā ir viena no Vīnes vizītkartēm, un, ciemojoties skaistajā Austrijas galvaspilsētā, tortes gabaliņš noteikti jāpagaršo ikvienam. Ja tev nav iespēju turp aizbraukt, vari vismaz izcept slaveno torti.

  Siera kūka Leopards

  Siera kūka Leopards

  Bērnībā sapņos bieži redzēju karu. Laikam jau to filmu dēļ, ko mums regulāri rādīja padomju TV. Nu, kad karš tiešā tuvumā ir pavisam reāls, pie manis sapnī atnāca leopards. Mierināja, lai nebaidos. Viņš varot tikt galā arī ar lāci. Tad es to sapni izstāstīju savējiem, un tapa mūsu pirmā sadarbība ar jaunajiem robotiem.

  Mūsu sadarbības partneri