Pīlādžu želeja. Ir varianti
Jāņogu želeja
Jāņogu želeja ir smalka un garda, ja vien to pagatavo meistarīgi. Atceros, bērnībā mamma to taisīja nevārot – izspieda no ogām sulu, pievienoja divas reizes vairāk cukura un tad lēni jo lēni maisīja, līdz cukurs bija izkusis. Reizēm tā lēnā maisīšana bija mans pienākums. Nedrīkstēja uzkult putas, tas bija tiešām ļoti garlaicīgs darbs. Un man želeja tā īsti negaršoja. Tā cirtās kaklā un bija vienkārši ļoti stipri skābi salda. Tāpēc ilgu laiku to ziemas krājumiem negatavoju.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Pīlādži ir maģiski koki, saistīti ar dažādiem ticējumiem un rituāliem. Visu gadu pīlādzis ir pieticīgs, ainavā neizceļas, pavasarī tam raisās baltu ziedu čemuri, bet uz rudens pusi tas iemirdzas kā krāšņa rota ar oranži sarkaniem ogu ķekariem. Daudzi tic, ka pīlādži sargā no ļauna. Mana mamma Jāņos vienmēr nolauza pīlādža zaru un iesprauda to virs vasarnīcas durvīm, ticot, ka tas pasargās no visa ļauna, tajā skaitā no garnadžiem ziemā. Nākamajos Jāņos zaru nomainīja. Senos laikos ticēja, ka pīlādži pasargā no raganām. Un vēl ir ticējums, ka gados, kad pīlādžos daudz ogu, būs barga ziema. Šogad pīlādžu ir ļoti daudz, un raudzīsim, ko varam darīt, lai skaistās ogas mums palīdz šo ziemu izturēt. Augošās cenas apkurei draud ar taupību un vēsām telpām, rudenī ievāksim visu, ko daba mums dod, lai būtu stipri un veseli.
Pīlādzis savu vārdu latviešu valodā aizguvis no lībiešu “pīlēg”, “pīlag”, to sauc arī par sērmūksli. Savvaļas pīlādžu ogas ir oranži sarkanas. Iespējams, ticība pīlādžu maģiskajai spējai saistīta ar piecstaru zvaigzni (pentagramu) jeb tā saukto lietuvēna krustu, kas rotā ogas. Tas ir ļoti spēcīgs simbols, izmantots kopš ļoti seniem laikiem, sākot ar vissenākajām reliģijām un ticējumiem, līdz pat politiskiem un valstiskiem atribūtiem mūsu dienās. Vecākajās paaudzēs joprojām saglabājusies tradīcija Treju kungu dienā jeb Zvaigznes dienā 6. janvārī virs nama durvīm ar krītu uzvilkt burtus K+M+B (Bībeles tēli ķēniņi Kaspars, Melhiors, Baltazars), gadskaitli un piecstaru zvaigzni. Tradīcijā ir sajaukušies kristīgie un pagāniskie ticējumi.
Šodien pīlādža maģisko spēju noslēpums ir atrisināts: mazliet sīvajās, rūgteni skābajās ogāspīlādžogās atrodamās vielas ir tās, kas var brīnumaini palīdzēt mūsu veselībai un skaistumam. Uzmanību! Pīlādžus nav vēlams ēst svaigus. To sēkliņas satur vielas, kas var radīt gremošanas traucējumus. Bet šīs vielas kļūst nekaitīgas pēc termiskas apstrādes.
Brīdinājums no Vijas Eniņa grāmatas “Veselība pie mājas sliekšņa”: “Lietošanas drošums. Pīlādža augļi veicina asinsreci, tādēļ tos nevajadzētu lietot, ja asins recēšana ir pastiprināta”.
Par pīlādžu labajām īpašībām: “Augļi ir bagāti ar karotinoīdiem, askorbīnskābi, B2, P, E vitamīniem, flavonoīdiem, pektīnvielām, rūgtvielām, organiskajām skābēm, cukuriem, minerālvielām.” (…) pīlādžu sulu izmanto kā vitamīnu avotu saaukstēšanās slimību ārstēšanai un atveseļošanās periodā.” Grāmatā ir arī recepte kaltētu pīlādžogu uzlējumam, kas palīdzēs, lai uzlabotu gremošanu, nieru darbību, cīnītos ar vitamīnu trūkumu organismā un citām vainām.
Vārdu sakot, ja ir kādas veselības problēmas, pirms pīlādžu lietošanas labāk konsultējieties ar savu ārstu.
Agrākos laikos, kad vēl nebija saldētavu, cilvēki gaidīja, lai iestājas dažas sala naktis, tikai tad novāca pīlādžus. Sals ogas padara garšīgākas, mazinot sīvumu un rūgtumu. Ja vien mājās ir saldētava, pīlādžus novāc, notīra no kātiņiem un uz dažām dienām sasaldē, bet pēc tam izmanto pēc vajadzības. Manā saldētavā pīlādži ir gandrīz vienmēr, es tos glabāju kēksa cepšanai vai reizēm lieku pie tējas. Esmu vārījusi pīlādžu un ābolu ievārījumu, gatavojusi smuki rozā sīrupu un reibinošu piesātinātas garšas uzlējumu. Šogad sakaltēšu nedaudz ogu un izmēģināšu tās samalt un pulveri pievienot maizes mīklai.
No pīlādžiem, brūklenēm, āboliem, sīpoliem, ķiplokiem, mazliet etiķa, brūnā cukura, rozmarīna, malta kanēļa, krustnagliņām, koriandra un ingvera savārīju biezu mērci Ziemassvētku cepetim. Iedvesmu līdz ar stāstiem par raganām un burvēm guvu blogā gathervictoria.com.
Šeit dalīšos ar želejas receptēm – tīru pīlādžogu un kopā ar ābolu miziņām (augšējā bildē tīrā pīlādžu želeja ir pa kreisi, ar ābolu miziņām – pa labi un arī nākamajā bildē uz leju). Otro variantu nolūkoju recepšu lapās angļu valodā, kurās bija minēts, ka āboli padara želejas garšu maigāku. Tā kā man pēc brūkleņu ievārījuma vārīšanas palika pāri ābolu miziņas, izmēģināju šādu veidu. Kādi ir secinājumi? Man pīlādžu rūgtenums nešķiet traucējošs, drīzāk jau pikants un siekalas raisošs. Es turpmāk vārīšu tīru pīlādžu želeju. Ar parasto cukuru vārītā želeja nav ļoti stingra. Ja vēlas biezāku, ar nazi griežamu želeju, labāk lietot Dansukker marmelādes cukuru uz paciņas norādītajās proporcijās un vārīt attiecīgu laiku.
Bet variants ar āboliem tiešām ir maigāks, krāsa no spilgti oranžsārtas kļūst gaišāka un dzeltenīgāka. Abas želejas ir rūgteni saldskābi stipras un intensitātē var salīdzināt ar gardu konfekti. Dienās, kad ļoti sagribēsies ko saldu un mājās nebūs našķu, ņemšu burciņu ar pīlādžu želeju un apēdīšu kādu karotīti tāpat vai kopā ar siera gabaliņu. Šī kombinācija noderēs arī negaidītu viesu pacienāšanai – mazliet siera, kādas augļu šķēlītes un pīlādžu želeja – kopā gan skaisti, gan veselīgi un garšīgi.
Paldies Dansukker Latvija par atbalstu ieraksta tapšanā.
Sastāvdaļas
- No kātiņiem notīrītas, saldētas pīlādžu ogas
- Ābolu miziņas vai šķēlītes ar visām mizām (svars attiecībā pret ogām 1:1) pēc izvēles
- Dansukker baltais cukurs (svars attiecībā pret sulu 1:1)
- Citronu sula pēc izvēles
Soļi
Solis 1
Ledusskapī ieliek tīru šķīvi, kas būs vajadzīgs, lai izmēģinātu želejas gatavības stadiju.
Solis 2
Pīlādžus liek katlā, pārlej ar ūdeni tikai tik daudz, lai ogas ir nosegtas. Uzvāra un vāra, līdz ogas pārplīst.
Solis 3
Ja želeju vāra no pīlādžiem un āboliem vai to miziņām, ogas savāra ar tiem vienādā proporcijā.
Solis 4
Vārījumu lej sietā vai auduma maisiņā, apakšā liekot trauku, kur notecēt sulai. Ogas nespiež, lai želeja būtu dzidra.
Solis 5
Nosver sulu un cukuru attiecībā 1:1. Sulu lej lielā katlā, lai to varētu strauji vārīt, pievieno cukuru, ja vēlas, mazliet citronu sulas (citronu sula izceļ ogu garšu). Sulu maisot uzvāra un ļauj strauji vārīties, visu laiku uzmanot. Sula stipri putos, to nedrīkst atstāt bez pieskatīšanas, lai nepāriet pāri katla malām.
Solis 6
Pēc dažām minūtēm no ledusskapja izņem atdzesēto šķīvi un uz tā sāk pilināt želeju, vērojot, kā tā mainās. Kolīdz sulas lāse vairs netek pa sagāztu šķīvi, bet tūlīt sabiezē, želeja ir gatava. Samazina plīts karstumu un vāra lēni.
Solis 7
Želejai nosmeļ putas, nekavējoties uzmanīgi salej sterilās burkās un cieši uzskrūvē iepriekš nomazgātus, novārītus vāciņus. Uzglabā vēsā vietā, vislabāk ledusskapī, želeja ātri sarecēs. Pēc atvēršanas želeja noteikti jāuzglabā ledusskapī.
Solis 8
Želeju ēd pa karotītei tāpat vai kopā ar siera šķēlītēm, krekeriem vai baltmaizes grauzdiņiem. Ogas, kas paliek pāri pēc želejas gatavošanas, var pievienot, vārot brūkleņu un/vai ābolu ievārījumu, var izkaltēt, samalt un pulveri pievienot smūtijos vai maizes mīklai, var izkaltēt un pievienot tējai.
Saistītās receptes
Jāņogu želeja
Jāņogu želeja ir smalka un garda, ja vien to pagatavo meistarīgi. Atceros, bērnībā mamma to taisīja nevārot – izspieda no ogām sulu, pievienoja divas reizes vairāk cukura un tad lēni jo lēni maisīja, līdz cukurs bija izkusis. Reizēm tā lēnā maisīšana bija mans pienākums. Nedrīkstēja uzkult putas, tas bija tiešām ļoti garlaicīgs darbs. Un man želeja tā īsti negaršoja. Tā cirtās kaklā un bija vienkārši ļoti stipri skābi salda. Tāpēc ilgu laiku to ziemas krājumiem negatavoju.
Pikantā zilo plūmju mērce
Sallijas plūmju mērci ēd pie dažādiem ēdieniem – sākot no pavisam vienkāršiem krekeriem un jebkura veida siera, līdz pat gaļas ēdieniem un pat desiņām. Ja tev mājās ir šādas burciņas, esi vienmēr gatavs uzņemt negaidītus ciemiņus, arī pats sevi vari palutināt, pasmeļot ar karoti biezo mērci kaut pie karstas Vīnes desiņas.
Ērkšķogu ievārījums
Ērkšķogu ievārījums man saistās ar bērnu dienām, kad zaļās un sārtās ogas lasījām mammas dārzā aso adatiņu klātajos krūmos. Toreiz tas noteikti nebija mans mīļākais ievārījums, nepatika tā specifiskā vārīto ērkšķogu piegarša, un svaigajām ogām pa kluso mēdzu izsūkt suliņu, mizu aizmetot prom.