Marinētas sēnes
Ķiploku grauzdiņi
Ķiploku grauzdiņi vai rupjmaizes grauzdiņi, sauc kā gribi, bet tā ir viena pamatīga vērtība latviešu virtuvē. Publicējam recepti par godu Latvijas 106. dzimšanas dienai.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Mūsu ģimenē visi ir kaislīgi sēņotāji. Pēc meža sēnes tiek sašķirotas, un mazās baraviciņas, beciņas un podiņi tiek atlikti marinēšanai. Mazās sēnes ir garšīgi stingras, pēc marinēšanas kļūst maķenīt (vai pat ļoti) slidenas. Bet tas pieder pie lietas. Daļu sēņu marinējam uzreiz pēc novārīšanas. Tad marinādei pievieno sāli.
Tā saucamās vārāmās sēnes tiek arī sālītas uz ziemu kopā ar ķiploku daiviņām. Pāri pārliek kļavu lapas un slogu, lai gaiss netiek klāt, un sēnes vēsā pagrabā glabājas tiem brīžiem, kad sagribas „piesiet dūšu”. Tad ceļo uz virtuvi, tiek skalotas, vārītas un pārlietas ar pikantu marinādi. Pēc kādām stundām ir gatavas tik tiešām garšīgas uzkodas, kas noder gan ikdienas ēdiena bagātināšanai, gan svētku galdam, gan vientulīgi tīksmiem brīžiem ar dakšiņu pie atvērtām ledusskapja durvīm, kad sagribas ko pikantu. Sākotnējais nodoms fiksi uzkost kādas pāris sēnes izgāžas, un pēc brīža attopies pie ledusskapja ar pustukšu burku.
Ja nu akurāt neviens mežā nav sēņojis un ziemas krājumus sālījis, var izlīdzēties ar veikalā visu gadu nopērkamajiem šampinjoniem. Mājās marinētie allaž būs izcilāki par saviem veikala burkās mirkstošajiem brāļiem.
Sastāvdaļas
- 0.8 l sālītu sēņu
- ½ l ūdens
- 1 liels vai 2 mazi sīpoli
- 4 lauru lapas
- Daži diļļu kātu gabali
- 10 melno piparu vai smaržīgo piparu graudi
- 2 tējkarotes cukura
- 8-12 ēdamkarotes 9 % etiķa (cik stipru vēlas)
- Krustnagliņas pēc izvēles
- sāli marinādei neliek, jo sēnes jau ir sāļas
- 0,8 l vai 1 l burka
Soļi
Solis 1
Ja sēnes ir sālītas, tās novāra tīrā ūdenī apmēram 5 minūtes un nokāš.
Solis 2
Noskalo zem auksta ūdens strūklas.
Solis 3
Sīpolus nomizo un sagriež ripās.
Solis 4
Ūdeni uzvāra kopā ar garšvielām, diļļu kātiem un sīpoliem, vāra 5 minūtes, beigās pievieno etiķi. Pagaršo un pievieno vēl pēc garšas kādu no garšvielām, ja marināde šķiet par maigu.
Solis 5
Burkā kārtās liek sēnes, diļļu kātus, marinētos sīpolus, lauru lapas, piparus, pielej marinādi.
Solis 6
Atkārto tāpat, kamēr burka pilna, un tad pārlej ar karsto marinādi, uzskrūvē vāciņu, atdzesē un liek ledusskapī. Būtu labi sēnes marinādē pirms ēšanas noturēt vismaz 5–6 stundas.
Saistītās receptes
Ķiploku grauzdiņi
Ķiploku grauzdiņi vai rupjmaizes grauzdiņi, sauc kā gribi, bet tā ir viena pamatīga vērtība latviešu virtuvē. Publicējam recepti par godu Latvijas 106. dzimšanas dienai.
Jāņogu želeja
Jāņogu želeja ir smalka un garda, ja vien to pagatavo meistarīgi. Atceros, bērnībā mamma to taisīja nevārot – izspieda no ogām sulu, pievienoja divas reizes vairāk cukura un tad lēni jo lēni maisīja, līdz cukurs bija izkusis. Reizēm tā lēnā maisīšana bija mans pienākums. Nedrīkstēja uzkult putas, tas bija tiešām ļoti garlaicīgs darbs. Un man želeja tā īsti negaršoja. Tā cirtās kaklā un bija vienkārši ļoti stipri skābi salda. Tāpēc ilgu laiku to ziemas krājumiem negatavoju.
Ātrais Jāņu siers
Jāņu siers vai nu ļoti garšo, vai negaršo nemaz. Tomēr Jāņos to ceļ galdā jebkurā gadījumā, jo tas ir rituāls ēdiens, apdziedāts Jāņu dziesmās kopš senseniem laikiem.