Ķirbju kēkss ar speltas kviešiem

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

04/03/2018

Līdzīgu ķirbju kēksa recepti savulaik uzzinājām no Ingas Sunepas, mūziķes, kuras rokas vienlīdz talantīgi pārvalda kā čellu, tā arī dažādus virtuves rīkus. Viņas receptē bija lietotas kokosriekstu skaidiņas, bet nebija citrona miziņu un vaniļas cukura. Savukārt parastos kviešu miltus mēs esam aizvietojuši ar speltas kviešu pilngraudu miltiem. Ķirbja kēksu cepam gadiem, un varam apgalvot, ka tas garšo ikvienam!

Par speltas jeb plēkšņu kviešiem uzzināju, pētot 11. gadsimtā dzīvojošās gudrās mūķenes Hildegardes no Bingenas receptes: “Plēkšņu kvieši ir vislabākā labība – silta, barojoša, spēcīga, maigāka par citiem labības veidiem. Ja tos ēd cilvēks ar pareizu miesas uzbūvi un pareizām asinīm, tad viņa prāts būs priecīgs. Maize vai cits ēdiens, kura pagatavošanā izmantoti plēkšņu kvieši, garšo labi.” (Hildegarde no Bingenas, “Augu medicīna veselībai un labsajūtai”, apgāds “Madris”). Latviešu valodā ir arī izdota Elenas Haidbēmeres “Veselīga āda. Hildegardes fon Bingenas receptes” apgādā “Zvaigzne ABC”.

Pirms 1000 gadiem dzīvojošās mūķenes metodes joprojām rod vietu arī mūsdienu medicīnā, papildinot tās ar jaunām zināšanām un atmetot pūķu, vienradžu un rāpuļu izmantošanu. Hildegardes pasaule ir valdzinoša. Tajā ieteicams ielūkoties visiem, kam patīk augu valsts ārstniecības līdzekļi, un arī ēdienu sakarā var atrast gana daudz iedvesmojošu ideju.

Garšas ziņā speltas pilngraudu kviešu milti ir bagātīgāki nekā baltie kviešu milti. Atšķirība ir tāda, ka no tīriem speltas kviešu miltiem nevar izcept tik briedīgu rauga mīklas baltmaizi vai smalkmaizītes kā no smalkajiem kviešu bīdeļmiltiem, bet cepumiem un kēksiem tie der lieliski. Ja vēl parastā, baltā cukura vietā ņemsiet brūno cukuru, tad kāruma kopējais sastāvs būs krietni vien pavilkts uz veselīga uztura pusi.

Tad nu pašu ziņā, vai pārklāt kēksu ar citrona glazūru. Ir ļoti garšīgi! Bet arī tāpat kēkss būs sulīgs un jauks papildinājums pie kafijas vai tējas tases. Ļoti patīkamo struktūru piedod tieši ķirbja masa.

Liels paldies Zanei Eniņai par ķirbi! Un arī viņas mammai Vijai Eniņai par grāmatu “Veselība pie mājas sliekšņa”, “Zvaigzne ABC”, kurā varam uzzināt, kā ķirbi lietot mūsu veselības stiprināšanai.

#Veģetārs ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Vienkrāši pagatavojams ēdiens

Sastāvdaļas

 • 300 g (viena liela tējas krūze) izvārīta un ar dakšu saspiesta ķirbja masas
 • 500 g speltas kviešu miltu
 • 150 ml piena
 • 250 g sviesta
 • 200 g cukura
 • 2 olas
 • 1 ēdamkarote cepamā pulvera
 • 200 g žāvētu aprikožu
 • 1 citrons
 • 1 tējkarote vaniļas cukura

No šī daudzuma var izcept vienu lielāku klasisku kēksu (ar caurumu vidū) vai divus taisnstūra kēksus.

Glazūrai

 • 150 g pūdercukura
 • Nedaudz citronu sulas
 • 2 ēdamkarotes kausēta sviesta

Soļi

Solis 1

Aprikozes aplej ar verdošu ūdeni, atstāj uzbriest. (Ja vēlas pavisam mīkstas aprikozes, tās var apliet dienu iepriekš).

Solis 2

Kēksa formu ieziež ar sviestu un izkaisa ar miltiem.

Solis 3

Citronam norīvē miziņu.

 Solis 4

Ieslēdz cepeškrāsni uz 180 °C temperatūru.

Solis 5

Cukuru sajauc ar mīkstu sviestu un sāk putot. Kad masa kļuvusi gaišāka un vieglāka, pa vienai pievieno olas. Turpinot putot ar zemāku miksera ātrumu, pievieno miltus un cepamo pulveri.

Solis 6

Aprikozēm nolej ūdeni un sagriež mazos gabaliņos.

Solis 7

Tad mīklai pievieno pienu, ķirbju biezeni un aprikožu gabaliņus, norīvēto citrona miziņu un vaniļas cukuru. Iegūtā mīkla būs pabieza un “ķepīga”.

Solis 8

Mīklu lej veidnē un cep vienu stundu. Plīts durtiņas nevirina, bet ļauj kēksam 40 minūtes cepties, līdz tas kļūst zeltains un sāk smaržot.

Solis 9

Kēksa gatavību pārbauda, iedurot tajā kociņu. Ja mīkla nelīp pie kociņa, tad kēkss ir gatavs! Ja kēksa virspuse apbrūnē pārāk ātri, bet iekšpuse vēl nav gatava, formu pārklāj ar foliju un turpina cept.

Solis 10

Kad kēkss gatavs, atstāj to kādu pusstundu formā atdzist, tad uzmanīgi apgāž otrādi un atdala no formas.

Solis 11

Gatavo glazūru. Izkausē sviestu. Pieber pūdercukuru un pielej citrona sulu. Visu kārtīgi samaisa tā, lai nebūtu kunkulīšu. Glazūrai jābūt mazliet plūstošai, lai tā skaisti notek gar kēksa malām. Konsistenci var pamainīt, pievienojot vairāk cukura vai sulas. Kad glazūra ir gatava, to nekavējoties pārklāj pāri padzisušam, bet vēl siltam kēksam (var glazēt arī aukstu kēksu, bet siltam glazūra ātrāk sacietēs). Pirms dalīšanas gabalos kēksu atdzesē pilnībā.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs

Lakšu maizītes. Lakšu pīrāgs

Lakšu pīrāgs ir ļoti vienkāršs un bezgala garšīgs. Ja talkā ņemam gatavu kārtaino mīklu, to var pagatavot tiešām ātri. Es no sirds ieteiktu neskopoties un pirkt sviesta mīklu.

Zahertorte

Zahertorte

Zahertorte ir ļoti bagātīga un šokolādīga torte, pildīta ar aprikožu ievārījumu. Tā ir viena no Vīnes vizītkartēm, un, ciemojoties skaistajā Austrijas galvaspilsētā, tortes gabaliņš noteikti jāpagaršo ikvienam. Ja tev nav iespēju turp aizbraukt, vari vismaz izcept slaveno torti.

Siera kūka Leopards

Siera kūka Leopards

Bērnībā sapņos bieži redzēju karu. Laikam jau to filmu dēļ, ko mums regulāri rādīja padomju TV. Nu, kad karš tiešā tuvumā ir pavisam reāls, pie manis sapnī atnāca leopards. Mierināja, lai nebaidos. Viņš varot tikt galā arī ar lāci. Tad es to sapni izstāstīju savējiem, un tapa mūsu pirmā sadarbība ar jaunajiem robotiem.

Mūsu sadarbības partneri