Gulašzupa Remarka gaumē

Baraviku zupa “polevka”

Baraviku zupa “polevka” ir Zojas Jevdokimova ģimenes recepte. Zoja vieglu sirdi piekritusi piedalīties Sēlijas kultūras programmā “Sēņu dzīves noslēpumi” un gatavot šo zupu foto kameras priekšā, bet vēlāk raizējusies: kā tas notiks? Vai viss izdosies? Tad atvērusi bībeli, un tur stāvējis rakstīts: neuztraucies, es būšu ar tevi!

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

11/02/2014 

Gulašzupa ir īpaši laba zupa gada aukstajai sezonai. Tā sasilda un vieš omulību. Ar gulašu īpašas attiecības ir cilvēkiem, kas lasījuši Ē. Remarka romānu “Ēnas paradīzē”. Tur bija aprakstīta kāda brīnišķīga Eiropas emigrantu ungāru izcelsmes pavāre, kura sekoja saviem darba devējiem pāri okeānam, ierijusi dažus ģimenes dārgakmeņus. Par pavāri un viņas gatavotajiem ēdieniem šo ģimeni stipri apskauda visi emigrantu draugi, kurus bieži ielūdza viesībās un pēc tām ciema kukuļos dāvāja bļodas ar Segedas gulašu.

“Man istabā ir kastrolis ar ungāru virtuvenes gatavotu Segedas gulašu, – es teicu. – Jau vakarvakarā bija gardum gards, šodien būs vēl garšīgāks. Segedas gulašs ar ķimenēm un garšvielām vēl labāk garšo uzsildīts…

…Patiesi, gulašs bija vēl garšīgāks nekā iepriekšējā dienā. Jau tāpēc vien, ka mēs to baudījām, ērģeļu skaņu pacilāti. Savādi gan, bet Johans Sebastians Bahs gluži labi piederējās pie Segedas gulaša, lai gan man šķita, ka Ferencs Lists būtu vairāk piemērots. Lai vai kā, parastais gulašs ar Bahu nebūtu iespējams. Marinētos gurķus ēdām ar pirkstiem un gulašu ar karotēm.“ (Ē. M. Remarks, Ēnas paradīzē).

#Gaļas ēdiens #Tradicionāls ēdiens  #Latviešu virtuves klasika #Ēdiens aukstam laikam

Sastāvdaļas

  • 1,5 kg liellopu, teļa vai cūkas gaļas
  • 5-6 kartupeļi
  • 3 vidēji burkāni
  • 1 paprikas pāksts
  • 2 vidēji lieli sīpoli
  • 2 daiviņas ķiploka
  • 2 lauru lapas
  • 2 ēdamkarotes miltu (nav nepieciešams, ja kartupeļi ir miltainas šķirnes un vāroties mazliet pašķīst)
  • 2 augu eļļa cepšanai
  • ½ l tomātu mērces
  • 2 tējkarotes paprikas pulvera
  • Šķipsna čili piparu pēc izvēles 
  • 1 tējkarote cukura
  • Sāls pēc garšas
  • 2 ēdamkarotes ķimeņu sēklu
  • 1/2 tējkarotes maltu melno piparu
  • Pēc izvēles skābs krējums, zaļumi piedevām

Soļi

Solis 1

Gaļu sagriež aptuveni 2 cm lielos kubiņos. Uzkarsē katliņā eļļu, gaļu apcep brūnu.

Solis 2

Pievieno kubiņos sagrieztus burkānus, sasmalcinātus sīpolus un ķiplokus un vēl nedaudz apcep, līdz saknes zeltainas.

Solis 3

Pielej ūdeni un vāra nelielā karstumā, līdz gaļa mīksta. Cūkgaļa vai teļa gaļa izvārīsies ātrāk, liellopa gaļa būs jāpavāra ilgāk.

Solis 4

Pievieno 2 cm lielos kubiņos sagrieztus kartupeļus, papriku, ķimenes un vāra vēl 10 minūtes.

Solis 5

Pievieno vēl nedaudz ūdens, ja tas par daudz novārījies. Zupai jābūt pabiezai. Pievieno tomātu mērci, sāli, piparus, cukuru un lauru lapas un vāra vēl piecas minūtes.

Solis 6

Nelielā trauciņā miltus atšķaida ar aukstu ūdeni un vienmērīgi izmaisa. Pievieno zupai un uzvāra.

Solis 7

Gatavo gulašzupu atstāj uz desmit minūtēm “atpūsties”, tad lej šķīvjos, pievieno zaļumus un skābo krējumu pēc garšas un ēd, piekožot rupju maizīti vai grauzdētu garšaugu bageti.

Solis 8

Ja notiek brīnums un kaut kas vēl paliek pāri, ziniet, Remarkam ir taisnība – uzsildīts garšo vēl labāk!

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Baraviku zupa “polevka”

Baraviku zupa “polevka”

Baraviku zupa “polevka” ir Zojas Jevdokimova ģimenes recepte. Zoja vieglu sirdi piekritusi piedalīties Sēlijas kultūras programmā “Sēņu dzīves noslēpumi” un gatavot šo zupu foto kameras priekšā, bet vēlāk raizējusies: kā tas notiks? Vai viss izdosies? Tad atvērusi bībeli, un tur stāvējis rakstīts: neuztraucies, es būšu ar tevi!

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Stragnams

Stragnams

Stragnams ir aukstā zupa kurzemnieku gaumē. Agrākos laikos to gatavoja no sālītas siļķes un visādiem pašaudzētiem dārza labumiem: dillēm, lociņiem, pētersīļiem, svaigiem un/vai sālītiem gurķiem (der arī marinēti) un no rūgušpiena, ko saimniece saraudzēja no pašu govs piena, klāt ēdot karstus, mundierī vārītus jaunos kartupelīšus.

Mūsu sadarbības partneri