Bauskas pils sietais siers ar dārzeņiem

Pupiņu pastēte

Vai tomēr pupiņu smēriņš? Vai varbūt biezenis? Vai ķausis? Sauc, kā gribi, šo blendēto pupiņu masu ar dažādām piedevām, atdzesētu smērē uz maizītes, ēd ar karoti, siltu var ēst kā piedevu vai pamatēdienu. Ja kartupeļu biezeni ar baudu ēd ikviens, tad līdzīgā veidā pagatavotas pupiņas līdz šim nav tik ļoti ierasts ēdiens.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

22/09/2016

Bauskas pilī šovasar divus mēnešus varēja aplūkot Edītes Pauls Vīgneres izstādi “Koronetes”, kuru papildināja Valda Ošiņa lielformāta fotogrāfijas ar vainagu, diadēmu un galvassegu tuvplānu fotogrāfijām. Mākslinieces sapnis par izstādi Bauskas pils restaurētajās telpās nu ir piepildījies. Sakoptie vecie mūri un gaisotne pilī bija īsti piemērota vide 80 grezno un neparasto galvasrotu kolekcijai. Paldies pils vadībai un darbiniekiem par atsaucību!

Pilī smaržo pēc veciem mūriem, lineļļas, koka, gaišas tīrības un cieņpilnas attieksmes pret vēsturi. Pastaigā pa pili patīkami pārsteidza sastaptās ļoti laipnās un zinošās viesu saņēmējas, ģērbtas seno laiku tērpos. Maigajā apgaismojumā dāmas ar aubītēm un garajām kleitām šķita kā izkāpušas no vecmeistaru gleznām. Sarunas ar viņām bija necerēta papildu vērtība ikvienā no telpām, vai tā bija zāle, telpa ar senajiem tērpiem vai pils virtuve. Netrūka dažādu pārsteidzošu detaļu: durvju rokturu, virtuves piederumu, grīdas flīzīšu, krāsns podiņu un daudz citu interjera un sadzīves elementu, ko pētīt un par ko priecāties, kaut kopumā patika arī pils telpās saglabātā brīvā telpa. Patiešām iesakām doties ekskursijā, ieplānojot pietiekami ilgu laiku, lai pietiktu gan apskatei, gan sarunām, gan varētu iestiprināties restorānā. Bauskas pils mājaslapā ir pieejama ērta virtuālā tūre, bet tur nesastapsiet skaistās pils meitenes.

Mēs nerakstītu par Bauskas pili šajā lapā, ja pasākumam nebūtu kāds sakars ar ēdienu. Bauskas pils restorānā gatavo arī dažādas receptes no seniem laikiem. Interesenti var iepriekš pasūtīt mielastus dažādām gaumēm.  Pils labais gariņš Vineta Rudzīte parūpējās, lai izstādes atklāšanas vakarā galdā būtu mīklā iecepta pastēte, mandeļu cepumi un neparasts, krāsains un ļoti gards siers, kura recepti nododam jūsu rīcībā:

“Parasti viduslaiku un renesanses laika ēdieniem receptēs minētas sastāvdaļas un gatavošanas gaita, bet netika minēts svars vai daudzums. Gatavotos sierus mēdza pasniegt galma maltītēs kā uzkodu kopā ar pastētēm, sviestu un maizi.”

#Veģetārs ēdiens #Latviešu virtuves klasika #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Tradicionāls ēdiens #Vēsturiska recepte

Sastāvdaļas

  • Piens
  • Sviests
  • Sāls
  • Dilles
  • Pētersīļu lapas
  • Dārzeņi (burkāni, cukīni, puķkāposti)

Soļi

Solis 1

Lai pagatavotu sieru (2 kg) nepieciešams 10 litri kvalitatīva govs piena.

Solis 2

Pienu karsē, pieliek nedaudz citronskābes, lai veidotos biezpiena kunkulīši, pievieno sāli.

Solis 3

Kad izveidojusies biezpiena masa, notecina sūkalas.

Solis 4

Pievieno mazliet sviestu, sakapātus zaļumus (dilles un pētersīļu lapas) un ūdenī blanšētus dārzeņus. Tad katlā visu kārtīgi samaisa. 

Solis 5

Uz dēlīša uzliek audumu (marli), tad kārto sieru uz tā, sasien un virsū liek slogu.

Solis 6

Sieram ļauj nostāvēties dažas stundas.

Solis 7

Pasniedz uz dēlīša vai lēzena šķīvja, rotātu ar pētersīļu lapiņām.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Pupiņu pastēte

Pupiņu pastēte

Vai tomēr pupiņu smēriņš? Vai varbūt biezenis? Vai ķausis? Sauc, kā gribi, šo blendēto pupiņu masu ar dažādām piedevām, atdzesētu smērē uz maizītes, ēd ar karoti, siltu var ēst kā piedevu vai pamatēdienu. Ja kartupeļu biezeni ar baudu ēd ikviens, tad līdzīgā veidā pagatavotas pupiņas līdz šim nav tik ļoti ierasts ēdiens.

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu cepumi ļoti piestāv laikam starp Jāņiem un Pēteriem. Cepumi ir ļoti, patiešām, ļoti garšīgi. Ja cepsi tos viesībām, cepumi pazudīs zibenīgi, to zinām no pieredzes.

Lieldienu olas 2021

Lieldienu olas 2021

Lieldienu olas var nokrāsot ar pavisam parastām ēdamlietām, ko varam atrast ikvienā virtuvē. Mūsmājās parasti krāsojam olas, raibumam pietinot augus, izmantojot putraimus, rīsus un makaroniņus. Bet šogad no dabīgiem materiāliem izmēģinājām iegūt visus varavīksnes toņus, krāsojot olas ar auksto krāsošanas metodi.

Mūsu sadarbības partneri