Tējas maize jeb Bišu dūriens

Rabarberu apelsīnu kūka

To, ka rabarbers draudzējas ar apelsīnu, zinu kopš bērnības. Toreiz apelsīnus nemaz tā nevarēja nopirkt. Kad tāda laime gadījās, mana vecāmāte, ko ģimenē sauca par Manīti, tos mizoja plāni jo plāni, pēc tam miziņas rūpīgi izkaltēja un glabāja cieši aizskrūvētā burciņā.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Šīs receptes saknes meklējamas Vācijā, kur tā pieskaitāma vecām un klasiskām kūku receptēm. Tās oriģinālais nosaukums ir Bienenstich jeb Bišu dūriens. Vācu Wikipedia ir atrodams kāds stāsts par kūkas nosaukuma izcelšanos.

1474. gadā Vācijas imperators nolēmis ieviest nodokli par pārvietošanos pa Reinas upi. Andernahas pilsētas iedzīvotāji ar to nav bijuši mierā un nolēmuši buntoties. Imperatora kareivji no Lincas gatavojās uzbrukt pilsētai, bet Andernahas iedzīvotāji nedomāja lēti padoties. Divi maizniekzeļļi pie pilsētas mūriem bija piekāruši bišu stropus, ar ko pēc tam svieduši iebrucējiem. Pateicoties sadusmotajām medus vācējām, uzbrukums ticis veiksmīgi atvairīts, un uzvaras svinēšanai pēc tam izcepuši kūku ar nosaukumu Bišu dūriens.

Rīgā kūkas ar tādu nosaukumu tika ceptas arī padomju laikā līdz 1964. gadam, kad izstrādāja jaunu konditorejas standartu. Mājas lapā www.konditors.lv (šī lapa vairs diemžēl nedarbojas!) stāsta leģendārais konditors Jānis Ozoliņš: ”Noteikti taču esat ēduši ”Tējas maizītes”! Īstais nosaukums, kad es sāku strādāt, tām bija ”Bišu dūriens”. Receptūru krājumā 1964. gadā vajadzēja iegrāmatot arī šo nosaukumu. Tirdzniecības ministrijas tehnoloģe inženiere, kas prata tikai krieviski, nezināja, kā lai iztulko “Bišu dūriens”, un bildusi: ”Nu, pust buģet buločka čainaja!” (Nu, lai paliek tējas maizīte!). Vecie meistari tā arī pielaidās – sak, nu labi jau, labi.”

Meklējot informāciju par šo recepti, manās rokās nonāca padomju laika konditoru rokas grāmata. Tā ir paredzēta ražošanas uzņēmumiem, tāpēc sastāvdaļas paredzētas lielam daudzumam kūku. Esmu recepti pārveidojusi, izdalot sastāvdaļas tā, lai daudzums atbilstu vienai plātij.

No vācu receptēm šī atšķiras ar to, ka mīkla tiek gatavota ar ieraugu un raudzēta garas stundas. Savukārt glazūrai vācieši pievieno medu un mandeļu skaidiņas, bet padomju Tējas maizes receptē glazūrā medus vietā lieto cukura sīrupu, bet mandeļu skaidiņu vietā – drupinātus riekstus. Nav minēts riekstu veids, bet visticamāk tie bija zemesrieksti.

Izmēģinot abas receptes, secināju, ka rauga mīklas gatavošana ar ieraugu, kaut arī prasa ilgu laiku, ir tā vērta. Maizes struktūra ir īpaši irdena un viegla, to var labi sagriezt, neizspiežot ieziesto krēmu. Bet glazūra no mandeļu skaidiņām un medus noteikti ir garšīgāka vācu variantā. Šeit piedāvātajā receptē ir apvienotas abas.

Internetā atrodamajās mūsdienu vācu receptēs rauga mīklas sastāvdaļas gandrīz neatšķiras, bet krēmu gan gatavo dažādi: gan sviesta vietā lieto saputotu saldo krējumu, gan pievieno rīvētu citrona miziņu, gan krēmu gatavo no pienā iejaukta vaniļas pudiņa.

Iespējams, tāpēc, ka no dabīgiem produktiem ceptas kūkas ātri bojājas, Bišu dūrienus jeb Tējas maizes konditorejās var nopirkt reti, un tās garšo citādi kā agrāk.

Tā kā Tējas maize ir viena no manām mīļākajām bērnības kūkām, esmu priecīga, ka šo garšu man ir izdevies restaurēt ļoti tuvu atmiņām. Lai nebiedē ilgais gatavošanas laiks kopumā, jo, mīklai rūgstot, jau nav jāstāv klāt. Ja saskaita kopā minūtes, kas jāpavada pie mīklas mīcīšanas, glazūras un krēma gatavošanas, nav nemaz tik traki. Galu beigās ir liela plāts ar kūkām, kuru pietiks lielākām viesībām. Kūkas īstiem kārumniekiem!

Drukātā veidā recepte pieejama mūsu grāmatā “Eiropas vēsture latviešu virtuvē”.

Sastāvdaļas

Mīkla

Ieraugam

 • 200 g miltu
 • 100 ml ūdens
 • 40 g svaiga rauga

Iemīcīšanai

 • 300 g miltu + nedaudz apkaisīšanai
 • 100 g sviesta
 • 100 g cukura
 • 3 olas
 • 1 ēdamkarote vaniļas cukura
 • 70 ml piena
 • šķipsna sāls

   Glazūrai

   • 50 g cukura
   • 125 g medus
   • 125 g sviesta
   • 150-200 g mandeļu lapiņu
   • pēc izvēles ½ tējkarote vaniļas ekstrakta vai 1 tējkarote vaniļas cukura

   Krēmam

   • 30 g miltu
   • 170 g mīksta sviesta
   • 100 g cukura
   • 2 olas
   • 1 tējkarote vaniļas cukura
   • 210 ml piena

   Soļi

   Solis 1

   Pagatavo ieraugu. Raugu izšķīdina siltā ūdenī (30-35 C grādi), pievieno miltiem, iejauc ieraugu, pārkaisa miltiem, pārsedz ar dvieli un liek siltā vietā rūgt 2,5-3 stundas. Kad ieraugs sāk kristies apjomā, pievieno visas pārējās mīklai paredzētās sastāvdaļas, kārtīgi izmīca, tālāk rīkojas tāpat kā ar ieraugu.

   Solis 2

   Raudzē 2-2,5 stundas, pa starpām vienu vai divas reizes mīklu ar rokām nospiežot uz leju.

   Solis 3

   Gatavo vārīto krēmu. Pienu ar cukuru uzvāra. Pa to laiku, kamēr piens uzkarst, puto olas ar miltiem un vaniļas cukuru, karsto pienu strūkliņā pievieno masai. Ūdens peldē maisot karsē, līdz krēms sabiezējis. Atdzesē.

   Solis 4

   Uzrūgušo mīklu izveltnē uz plāts, kas izklāta ar cepamo papīru, maliņās izveidojot mazu valnīti. Atstāj uzrūgt.

   Solis 5

   Gatavo glazūru. Cukuru, medu un sviestu uz pannas karsē, līdz veidojas viendabīga masa.

   Solis 6

    Piejauc mandeļu skaidiņas, liek nedaudz atdzesēties.

   Solis 7

   Glazūru pārklāj mīklai uz plāts.

   Solis 8

   Cep 180 grādu karstā cepeškrāsnī, līdz mīkla izcepusies sausa, un glazūra ir skaisti brūna. To, ka kūka gatava, var skaidri sajust ar degunu – smarža ir valdzinoši satraucoša. Ņem laukā, atdzesē, nogriež maliņas.

   Solis 9

   Atdzisušajai olu masai pieputo sviestu. Krēmu puto, līdz tas kļuvis gaišs un viegls.

   Solis 10

   Kūkas biskvītu sagriež 4 daļās, katru no tām – horizontāli uz pusēm.

   Solis 11

   Apakšējās daļas pārziež ar krēmu.

   Solis 12

   Pārliek pāri virsējās daļas un vieglītēm piespiež.

   Solis 13

   Atstāj ievilkties uz vismaz stundu.

   Solis 14

   Griež gabaliņos un bauda.

   Mūsu grāmata

   Izpārdota!

   Saistītās receptes

   Rabarberu apelsīnu kūka

   Rabarberu apelsīnu kūka

   To, ka rabarbers draudzējas ar apelsīnu, zinu kopš bērnības. Toreiz apelsīnus nemaz tā nevarēja nopirkt. Kad tāda laime gadījās, mana vecāmāte, ko ģimenē sauca par Manīti, tos mizoja plāni jo plāni, pēc tam miziņas rūpīgi izkaltēja un glabāja cieši aizskrūvētā burciņā.

   Švarcvaldes kūciņas

   Švarcvaldes kūciņas

   Ja jūsmāju krājumos martā atrodamas vēl kādas ķiršu kompota burkas, jādomā, kā tās izmantot. Vasarā mūsu opis parasti izcīna nopietnas cīņas ar strazdiem, mēģinot godīgi sadalīt, cik mums, cik viņiem. Tāpēc viņš visus ķiršu labumus ir pelnījis dubultā. Un tāpēc mums mājās ir gardi skābo ķiršu kompoti ar visiem kauliņiem. Tie, ko veikalā var nopirkt bez kauliņiem, nav mūsu gaumē.

   Rupjmaizes torte “Lāčplēsis”

   Rupjmaizes torte “Lāčplēsis”

   Šogad par godu Latvijas dzimšanas dienai izcepu rudzu rupjmaizes torti. Recepti esmu salikusi kā kompozīciju no vairākiem avotiem. Kad uznāk iedvesma un ir gana daudz laika, varu eksperimentēt, pārāk nesatraucoties par rezultātu. Ir aizraujoši iztēloties dažādos garšu salikumus, faktūras, krāsas un smaržas. Pandēmijas dēļ viesības šogad nav atļautas, bet mani mājinieki ir ar mieru nomēģināt ikvienu manu eksperimentālo cepumu.

   Mūsu sadarbības partneri