Sparģeļu zupa (Skostiņu zupa pēc vecā nosaukuma)

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

13/06/2016

Sparģeļu zupa ir brīnišķīgs sezonas ēdiens, tā ir salīdzinoši ātri un vienkārši pagatavojama. Zupa ir gatavota pēc oriģinālās receptes, vienīgi daļu sparģeļu pumpuru atstājām veselus zupas rotāšanai. Recepti palienējām no jaunās, bet vēsturē sakņotās, neparastās pavārgrāmatas „Muižas zupas”, kuras tekstu autore ir Inga Prauliņa, bet smalki niansēto fotogrāfiju autors – Gvido Kajons. Patapinot slaveno alus reklāmas saukli, varam apgalvot, ka šī, iespējams, ir pagaidām skaistākā pavārgrāmata Latvijā.

Inga ir strādājusi par redaktori Dienas Ēdienos, kā arī Delfu Tasty, bet šī grāmata ir viņas pašas izauklēts projekts. Kopā ar dzīvesbiedru, komponistu Uģi Prauliņu viņi atjauno un iedzīvina mantoto Ērmaņu muižu, un dara to ar cieņu pret laiku un patinu. Siltā sezonā Inga un Uģis muižā ielūdz uz koncertiem un izstādēm.

Ērmaņu muiža

Mīlestība pret vēsturi un ēdienu nu apvienojusies jaunā grāmatā. Par pamatu tai izmantota 1796. gadā izdotā „Pavāru grāmata muižas pavāriem par mācību visādus kungu ēdienus gardi vārīt un sataisīt”, nodaļa par zupām. Muižu pavāri tajā laikā galvenokārt bija latvieši. Lai viņi varētu saviem vācu kungiem gatavot pa prātam, nolēma, ka vajadzīga recepšu grāmata viņu mātes valodā. Grāmata bija iespiesta vecajā drukā, jaunās grāmatas maketā atradusies vieta arī skenētiem oriģinālo recepšu fragmentiem, tāpēc var salīdzināt, ja kaut kas jaunajā receptē mazliet mainīts.

No receptēm redzam, ka muižās lietoja visdažādākās gaļas, putnus (tajā skaitā pīles, paipalas un baložus), vēžus, lašus, austeres un Parmezāna sieru. Pievienoja dažādas garšvielas, piemēram, ingveru, muskatriekstu, kanēli, brūno cukuru, rozīnes un mandeles. Netika taupīts sviests, krējums, olas, dažas zupas bagātināja ar vīnu vai alu. Saldajām zupām netrūka aveņu, zemeņu, plūmju un citu ogu. Gatavoja tik ilgi un lēni, cik labam rezultātam bija nepieciešams. Ja īsts buljons, tad garas stundas uz lēnas uguns. Ķiršu zupu rotāja ar bezē mērcētiem un krāsnī kaltētiem ķiršiem.

Grāmatā aprakstītas siltās, sāļās zupas, siltās deserta zupas un aukstās saldās zupas. Inga visas receptes ir izmēģinājusi un papildinājusi tās ar svariem un mēriem, jo vecajās receptēs sastāvdaļas minētas ļoti aptuvenos daudzumos. Mūsdienīgojot vecās receptes, autore tām pievienojusi dažas šodien iecienītas garšvielas pēc savas patikšanas, kā arī kartupeļus, kurus tolaik tikpat kā vēl nelietoja.

Fotogrāfijas uzņemtas piecās Latvijas muižās – Tāšu, Ērmaņu, Oleru, Arendoles un Dempkina muižās.

Sastāvdaļas

  • 500 g skostiņu jeb sparģeļu
  • 500 ml ūdens
  • Sula no ¼ daļas citrona
  • 1 ēdamkarote sāls
  • 1 tējkarote cukura
  • 800 ml gaļas vai dārzeņu buljona
  • 1 strīķēta ēdamkarote miltu
  • 2 olu dzeltenumi

Pasniegšanai

  • rīvēts muskatrieksts un gabaliņš sviesta pēc vēlēšanās

Soļi

Solis 1

Notīra skostiņus, nomizo un sagriež nelielos gabaliņos. Ja apakšgals ir stiegrains, to neizmanto. Ja miziņa plāna un nav stiegraina, skostiņus nemizo.

Solis 2

Gabaliņus liek katlā, uzlej karstu ūdeni, lai tikai būtu nosegti, pievieno citrona sulu, sāli un cukuru. Vāra gatavus. Tikmēr uzkarsē buljonu.

Solis 3

Gatavos skostiņus nokāš, pievieno nedaudz karsta buljona, sablendē, pievieno atlikušo buljonu. Atsevišķā bļodiņā ber miltus, pievieno olu dzeltenumus un izmaisa, atšķaida ar zupu pietiekami šķidru, lai var pievienot skostiņiem. Vēlreiz uzvāra un pavāra vēl apmēram 5 minūtes.

Solis 4

Pasniedzot uzrīvē nedaudz muskatrieksta. Ja vēlas, var zupai pievienot nedaudz sviesta.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Stragnams

Stragnams

Stragnams ir aukstā zupa kurzemnieku gaumē. Agrākos laikos to gatavoja no sālītas siļķes un visādiem pašaudzētiem dārza labumiem: dillēm, lociņiem, pētersīļiem, svaigiem un/vai sālītiem gurķiem (der arī marinēti) un no rūgušpiena, ko saimniece saraudzēja no pašu govs piena, klāt ēdot karstus, mundierī vārītus jaunos kartupelīšus.

Auksti kūpināt’ buš’ zup’

Auksti kūpināt’ buš’ zup’

Zupa no auksti kūpinātām butēm stāsta veidā manā galvā dzīvo jau daudzus gadus, par to ne reizi vien biju dzirdējusi no draudzenes Ingas. Nu beidzot zupa mūsu šķīvjos nonāca pa īstam.

Mūsu sadarbības partneri